קליגר והתלמידים. צילום: באדיבות הישיבה

העיתונאי ואיש העדות, נח קליגר, התארח בתחילת השבוע בישיבת אמי“ת אלירז בפתח תקוה, לרגל יום השואה. קליגר בן ה-92, נפגש עם תלמידי החטיבה העליונה, ושיתף אותם בעדותו האישית ובסיפור חייו המטלטל, לאחר שנשלח בגיל 16 לאושוויץ, והתמודד עם רעב ומחלות.

לאחר מכן, צפו התלמידים וקליגר בסרט אודותיו הנקרא "להתאגרף לחיים“. הסרט מתאר כיצד נכנסו קציני האס.אס לצריף באושוויץ וביקשו לדעת מי מהיושבים בו מומחה באגרוף. למרות שלקליגר לא היה מושג בתחום, הוא הניף יד והשתלב בקבוצת שנבחרה לשעשע את הנאצים ואת מפקד המחנה חובב האגרוף, וכך, בין השאר, ניצל.

קליגר סיפר לתלמידים כי הבטיח לעצמו שעם שחרורו מהמחנה יקח על עצמו לספר את מאורעות השואה כשליחות, ויהיה ציוני פעיל, וכך אכן היה. "את השואה לא ניתן להסביר - אבל חובה לספר, כדי להעביר הלאה את הזכרון מדור לדור“, אמר לתלמידים.

התלמידים שאלו את קליגר שאלות רבות, ולפני סיום העניקו לו במתנה את ספרו של חגי בן ארצי "מגילת ששת הימים", בצירוף הקדשה חמה. "המפגש של התלמידים עם קליגר היה מרגש ועוצמתי“, אמרה שגית אלמליח, רכזת פרויקטים בבית הספר. ”מפגש של העברת לפיד הזיכרון לדור הבא, דור העתיד של המדינה, שיזכור וינציח את ששת המיליונים שנספו".