אברהם לב. צילום: הארכיון לתולדות פתח תקוה

במסגרת פעילותו של הארכיון לתולדות פ"ת על שם עודד ירקוני, אנו עורכים ערב מחווה לכבודו של משורר יידיש אברהם לב. אברהם לב חבר קיבוץ גבעת השלושה, עלה ארצה ב1933 מקיבוץ ההכשרה קלוסובה, שבאוקראינה.

נולד וגדל בוילנה והיה חבר ילדות של המשורר חתן פרס ישראל אברהם סוצקבר. איתו החל בכתיבת שירים עוד בשנת 1927 .

כמשורר יידיש התפרסמו שיריו ,בכל עיתוני יידיש בעולם וזכה בפרסים רבים, אך כמובן לא בארץ ישראל ,בה עשו הכול כדי להדיר את היידיש באותה תקופה על פי פקודה מגבוה.

אברהם הצנוע כתב כל חייו ביידיש. למרות שידע עברית על בוריה, שירים כתב ביידיש. ולא זכה להכרה ממשית כאן בארץ. בנו יגאל לב העיתונאי כתב עליו ספר "קדיש לאברהם". בשנות הארבעים של המאה הקודמת הוציאה הוצאת הספרים שלהקיבוץ המאוחד שני ספרים של אברהם לב. אחד ביידיש שנקרא " היים און פלד" והשני בעברית עם תרגומים של משה בסוק ושמשון מלצר ואחרים שנקרא "זהורית ברוח". בביקורות על שיריו בעיתוני הקיבוצים כמו "מבפנים" קראו לאברהם לב , משורר הקמה. לב נפטר בגיל צעיר ממחלת לב.

בארכיון ההיסטורי של פ"ת הופקד כל ארכיונו האישי. בארכיון שלו. מצאנו עשרות מכתבים בהם הוא מתכתב,  עם מלך רביץ, פניה ברגשטיין ועוד רבים וטובים אולם עם עלייתו של חברו סוצקבר לארץ, נמצא אצלנו חליפת מכתבים גדולה של סוצקבר לחברו הטוב אברהם לב. על המעטפות כתוב " למשורר אברהם לב, קיבוץ גבעת השלושה.

לאחרונה עם הפקדת ארכיון סוצקבר בספריה הלאומית בירושלים נמצאו גם המכתבים שכתב אברהם לב לסוצקבר. כך בדיאלוג בין שני הארכיונים קבלנו תמונה שלמה של מערכת היחסים בין שני המשוררים.

מצוי בידינו חומר רב גם על פרסומיו והצלחתו בחו"ל.

הערב ייערך ב-14 בנובמבר 2017 , באודיטוריום של יד לבנים בפ"ת בהנחייתו של קובי לוריא. ובהשתתפות ראש העיר איציק ברוורמן.