צילום: מיטל סלומון

במתחם y center בפתח תקוה פועל כבר 11 שנים בית קפה ייחודי בשם "קפה בעלמא", שהוקם על ידי האגודה לבריאות הציבור בסיוע הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי ומטרתו אחת: שילוב עובדים המתמודדים עם לקות נפשית במערך העבודה הרגיל בקהילה.

מקור השם "עלמא" הוא "נפש" בספרדית ועל כך נבחר לייצג את המקום הנותן תעסוקה, ליווי ותמיכה לצד סביבת עבודה נורמטיבית ומציב דרישות תעסוקתיות מקבילות לשוק העבודה החופשי.

צילום: מיטל סלומון

בעבודתם בקפה בעלמא רוכשים העובדים הרגלי עבודה הכוללים דגש על עמידה בלו"ז, התמדה והגעה לכל משמרת שנקבעה - מתוך הבנה שהם עובדים במקום שמספק שירות ללקוחות, ושחשוב מאוד שבית הקפה ישמור על רמת שירות גבוהה ונאותה.

כתוצאה מכך כל עובד יודע שבמידה שהוא אינו מגיע בזמן למשמרת או אינו מגיע כלל עומס העבודה נופל על חבריו למשמרת. העובדים נדרשים לעמוד בעומסי עבודה משתנים, כולל שעות לחוצות עם עומס עבודה רב, ובתוך כך הם למדים על הדרישות של עבודה במסגרת שכוללת מתן שירות שוטף ללקוחות. 

ארוחת הבוקר המצויינת שמוגשת במקום

גם הכלים במסעדה הם פרי עבודת יד של אנשים בעלי צרכים מיוחדים. החל מהשבוע במקום גם תפריט מחודש הכולל פיצות, כל סוגי הפסטות מוכנות מבצק טרי ויוצאות במבחר סגנונות וטעמים וגם סלטים חדשים ומעניינים. כל התפריט הטבעוני הוגדל ויש בו מנות שגם מי שלא טבעוני יוכל להינות מהן כמו מנת מוקפץ אסייאתי שהיא ירקות ופסטה שמוקפצים עם נתחי סויה, או מנת שווארמה טבעונית שהיא ממש כמו בשרית.

כשהגענו אל המקום פגשנו בעובדים שנהנים להגיע בכל יום אל מקום העבודה שלהם ומכינים את האוכל מכל הלב. ארוחת הבוקר בשם "בוקר פלוס" היתה מצויינת וכללה אומלט גבינה עם יוגורט, מוצרלה ופטה. השירות נפלא וכלל לא מורגש שהעובדים מתמודדים עם לקות נפשית כלשהי.

מי שמגיע אל המקום מרוויח פעמיים: גם אוכל טעים וגם עזרה לקהילה.

צילום: מיטל סלומון

יצויין כי השבוע, לקראת ראש השנה, הגיעו למקום מארזים וכלים למכירה לכבוד החג. מדובר בכלי קרמיקה מהממים פרי ידם של מתמודדים פגועי נפש ממפעל השיקום "מפרשים" באשדוד.