צילום: גיא עפארי

בשנת 2013 הוקם "הבית החברתי", פרוייקט חברתי של עיריית פתח תקוה במסגרתו הוקמה חנות לבגדים יד שנייה הנמכרים במחיר של 5-10 שקלים. הפרוייקט בינתיים רק ממשיך לצמוח: "כבר היום יש לנו יותר ממה שאנחנו יכולים לקבל".

בבני ברק ובקהילה החרדית נהוג המנהג של גמ"ח – גמילות חסדים. מוסדות שונים שמטרתם דאגה למעוטי היכולת קמו ואיפשרו ציוד יד שנייה לכל מי שצריך. גם בפתח תקווה חשבו על הרעיון הזה ובשנת 2013 הורה ראש העיר איציק ברוורמן להוציא אותו לפועל  וכך קם לו "הבית החברתי" – חנות יד שנייה למוצרי ביגוד שנתרמו על ידי תושבים.

"המטרה המקורית של הפרוייקט הייתה להקים חנות יד שנייה בתחום הלבוש אליה יגיעו תושבי העיר שידם אינה משגת או שקשה להם יותר יוכלו לבוא ולקנות בגדים במחיר מסובסד של 5-10 שקלים, מחיר סימבולי. לקחו מחסן שהעיריה לא השתמשה בו והיה נטוש וסידרו אותו ויצאו לדרך. הכסף שנאסף היה נתרם למען תרופות מצילות חיים לתושבים מעוטי יכולת".

צילום: גיא עפארי

גיא עפארי הוא מנהל האגף לשירותים חברתיים. הוא נכנס לתפקיד בשנת 2014 וביחד עם הועדה הציבורית שמכילה נציגים מבילינסון, ביטוח לאומי והעיריה, קידם את הבית החברתי צעד אחד קדימה: "מלבד הביגוד אמרנו שניכנס לעוד דברים שאנשים הכי צריכים. ואנחנו מארגנים כל מני אירועים קהילתיים, שעת סיפור לילדים, מוכרים  מוצרים במחירים זולים במקום הגזלנים באירועי תרבות ופארקים ועוד."מי שמתחזק את הבית החברתי אלה עובדי העיריה אבל בעיקר מתנדבים, גם בני נוער וגם מבוגרים.

הבית החברתי מקבל בגדים מתרומות וכיום הגיע למצב שהוא כבר לא מפרסם שדרושים עוד בגדים כי המקום מלא: "יש לנו המון בגדים שאנשים מביאים, אנחנו מוכרים בגדים שהם אך ורק במצב מעולה, כמו חדש, כאילו יצא מהחנות. כל מי שבא יכול להיכנס ולקנות בלי צורך להזדהות. כשבן אדם צריך להזדהות זה יוצא איזושהי רתיעה כי רוב האנשים שמגיעים לא תמיד רוצים שידעו שהם נזקקים לעזרה.  אין לזה קשר לרווחה וגם מי שידו אינה משגת ולא רוצה להירשם ברווחה יכול לרכוש אצלנו"

עפארי אומר כי אף שקל לא מגיע מהפרוייקט לקופת העיריה אלא אך ורק למטרות חברתיות: "אנחנו עושים כמעט 250 אלף שקל בשנה. בועדה הציבורית שלנו דנים בכל שנה מה לעשות בכסף שיושב בסעיף נפרד, ואיך להחזיר אותו לקהילה. בהתחלה כמו שאמרתי דובר על תרופות מצילות חיים אבל הבינו שבסדרי גודל כאלה זה בקושי תרופות לסרטן לבן אדם אחד לשנה ואפשר לעזור להרבה יותר אנשים בסכום הזה, אז בהמלצת הנציגים של בלינסון שינינו כיוון".

צילום: גיא עפארי

כיום רצים שני פרויקטים להם תורמים מ"הבית החברתי" – הראשון הוא סל שיקום תזונתי. אנשים שנכנסו לאשפוז בבילינסון עקב תת תזונה. תוך כדי אשפוז הרופאים בודקים אם תת התזונה הוא עקב סיבות סוציאליות או עקב מחלה ואחר כך מדווחים לנו. יש הרבה דוגמאות כמו קשישים גלמודים ואנשים שלא דאגו לעצמם שפשוט רעבים.  בית החולים מוציא לנו בקשה ואנחנו ממנים לחולה ארוחות חמות ומוכנות שמגיעות לאותו האדם הביתה כשהוא משתחרר מהאשפוז".

הפרויקט ההשני אליו הולכים כספים הם מלגות מחיה להורים לילדים חולי צליאק: "הועדת מכתנסת בכל שנה וחושבת למי להעניק מלגות.לפני שנה אלו היו אנשים עם צרכים מיוחדים בעלי פגיעה בראיה או שמיעה למחיה והשנה בגלל הנושא של המזון המיוחד בחרנו בחולי צליאק. זו מחלה שלא מוכרת על ידי ביטוח לאומי והורים לילד חולה צליאק לא מקבלים עזרה מהמדינה ואנחנו יודעים כמה הוצאות יש להם על מזון מיוחד.  כמובן שיש מבחן הכנסה וההורים צריכים לעמוד ברף מסוים על מנת לקבל את המלגה"

המקום ברחוב השושנים המאוד אינטימי הכניסה הינה צדדית ולא מהרחוב ראשי איפה שכולם רואים אותך ולכן המקום מאוד מזמין אנשים שמעוניינים בביגוד: "פתחנו שלוחה לבית החברתי בעמישב. בגלל המרחק שישנו בין האזור של בלינסון לצד השני של העיר וגם לשם אפשר להגיע."

בבית החברתי עובד כרגע רק עובד אחד אבל ישנם עשרות מתנדבים: "יש שתי קבוצות של מתנדבים – בעלי צרכים מיוחדים שבשבילם זו חוויה ועזרה לזולת. הם מגיעים דרך בתי הספר ועוזרים לנו לסדר ולקפל בהתנדבות וזה גם מעניק להם ערך מוסף של עבודה. מהצד השני יש מתנדבים קבועים מהקהילה שמוכנים לבוא ולתרום שעתיים-שלוש מזמנם. פעם בכמה זמן גם מגיע אוטובוס עם חיילים שמגיעים ועוזרים לנו "

"אני חושב שזה אחד הדברים היפים", אומר עפארי. "אנחנו מנסים להכניס לסיפור גם את משרד הרווחה כי אולי מכאן יקום פרויקט שמשרד הרווחה יקח על עצמו להפיץ ולשכפל ברחבי הארץ. כרגע אנחנו בשיא הקיבולת ואנחנו לא יכולים לקלוט או למכור יותר בגדים והמחשבות הן לראות איך אפשר לפתח ולהגדיל את זה ולשפר את המקום. הייתי רוצה לראות דגם של חנות כמו שאתה נכנס לH&O. אנחנו לא מוכרים לאנשים בגדים שלא נראים כאילו יצאו מחנות ולשמחתי אני אומר שיש מספיק אנשים שקונים בגד ולא צריכים אותו יותר ואז תורמים לנו ועוזרים לנו לעזור לקהילה".

הבית החברתי ממוקם ברחוב השושנים 10 ופתוח בכל יום בין 8:00-13:00 ובימי שלישי גם אחה"צ.