צילום: נדב ברנע

בשבוע שעבר, יום ה', התקיים יום שיא לתלמידי בתי ספר היסודיים "נצח", "אמיר" ו"קיבוץ גלויות" בפתח תקווה המשתתפים בתוכניות גאוס ודה וינצ'י, תכניות המצוינות של עמותת עתיד פלוס. הפעילות נעשתה בהשתתפות 15 קבוצות ילדים מבתי ספר אחרים בארץ, סה"כ השתתפו 230 ילדים. יום השיא מתקיים בכפר הנוער כנות, במהלך היום התלמידים עברו הפעלות ופעילויות ספורטיביות, אתגריות וכיפיות שמבוססות על חידות ומשחקי חשיבה. את התחנות הפעילו מדריכים וסטודנטים של העמותה.

 

ההפנינג התקיים בסגנון תחנות עם ניקוד, וכלל חטיפים וכיבוד. בסיום היום התקיימה הופעה של "ד''ר מולקולה", שהלהיב את הילדים עם ניסויים מגניבים.

 

מטרת היום היא גיבוש וחשיפה של התלמידים לתחומי המדע והטכנולוגיה בהתאם לאג'נדה של העמותה. עמותת "עתיד פלוס" מפעילה תכניות מצוינות בבתי ספר יסודיים לחדשנות טכנולוגית ומובילה תכניות למצוינות, על מנת לקדם ילדים ונוער בתחומי המדע והטכנולוגיה. התוכניות נועדו לקדם תלמידים בעלי פוטנציאל גבוה בתחומי המתמטיקה והמדעים.

 צילום: נדב ברנע

תכנית גאוס למצוינות מתמטית הינה תכנית המיועדת לתלמידים מהאחוזונים 70%-80% במתמטיקה בכיתות ד'-ה'. מטרת התוכנית היא לתת לילדים את התמיכה הדרושה כדי שיהפכו למצטיינים (ממוצע 90 ומעלה) ובכך לפתוח בפניהם את הדלתות למצוינות בתחומים הריאליים ולעודדם להמשך לימודים בתחומי המדעים והטכנולוגיה. תוכנית "דה וינצ'י" לאופקים מדעיים טכנולוגיים שהינה תוכנית ייחודית מבית עתיד פלוס המיועדת לתלמידים מצטיינים בעלי ממוצע של 90-100 במתמטיקה. תכנית דה וינצ'י שמה לה למטרה להוביל את תלמידיה למצוינות טכנולוגית, מדעית וערכית דרך חשיפה פעילה לעולם המדעים, היכרות ראשונית עם עולם המחשבים והתוכנה והעצמת התלמיד בתחום החברתי. התוכן הנלמד בתוכנית "דה וינצ'י" מסייע לתלמידים במעבר בין בתי הספר היסודי ולחטיבת הביניים וקבלה לכיתות מופת וכיתות מדעיות.

 

מדובר בפלטפורמות ייחודיות, המאפשרות רכישה ושימוש בכלים מחשבתיים וישומיים. במסגרת התוכנית, התלמידים מחזקים את הידע במקצועות המתמטיקה, המדעים והטכנולוגיה לטובת הכנסתם לעולם זה והקניית הכלים, ההרגלים והתפיסות שיאפשרו להם המשך פעילות בתחום. ייחודיות התוכנית היא בראיית התלמיד כמכלול שלם ופועלות להעצמתו והנחייתו כמו גם להקנות לו את הכלים המקצועיים והאישים הנדרשים. במקביל לתכנים הלימודיים, התוכניות שמות דגש על פעילות חברתית קבוצתית, הקניית ערכים חיוביים והעצמה אישית של משתתפיהן.