צילום: יעקב אברמוביץ

מחאת השמירה במתחמי גני הילדים עולה שלב. הבוקר (א'), השביתו מאות הורים את מתחמי גני הילדים זכרון יעקב, שרגא רפאלי ורבקה גובר בשכונות אם המושבות החדשה והוותיקה. לפחות 350 ילדים בגילאי 3-5 ממתחמים אלה, החלו את הלימודים רק בשעה 9:30 בבוקר לאחר שביתה בת שעתיים. במטה המאבק להחזרת השומר אומרים כי "למרות הקושי, היתה התגייסות הורית יוצאת דופן", כמו כן, מסבירים במטה כי בימים אלה הם מתארגנים לשביתת המשך במתחמי גנים נוספים בעיר.

כזכור, המחאה קמה בעקבות ביטול השמירה בפתח מתחמי הגנים הגדולים, החלטה שיושמה לפני היציאה לחופשת הפסח, וכוונת העירייה להפעיל מערך אלטרנטיבי של סיירים ניידים שיסייר בין הגנים. בעקבות פגישת חירום שכינסו נציגי הורים במתחמים הגדולים ערב חג הפסח הוחלט על יציאה למאבק נגד ההחלטה מיד לאחר החופשה, ודרישה להחזיר את השומרים לפתחי המתחמים.

יעקב אברמוביץ, דובר המטה ואב לילד במתחם הגנים זכרון יעקב מציין כי: "במתחמי הגנים הגדולים קיימים מספר רב של תרחישים שליליים שרק שומר המוצב פיסית בכניסה יכול למנוע. זו הסיבה שלמרות הרצון של כלל ההורים לחזור לשגרה אחרי חופשה ארוכה, עדיין נמצאו הרצון, הכוח והנחישות לצאת להשבתה למען ביטחון ילדינו. מדובר על מאות הורים שבזמן קצר יחסית, ותוך כדי חופשה, נערכו להשבתה" ומוסיף כי "אנו עדים לגילויי שכנות ועזרה הדדית, עם הורים שמסייעים להורים אחרים בשמירה על הילדים על מנת שכמה שיותר הורים וילדים יוכלו להשתתף בהשבתה".

(צילום וידאו: חן שבת)

אברמוביץ מציין עוד כי בטרם ההשבתה, ניסו ההורים לקיים הידברות ישירה עם ראש העיר גרינברג, שהבטיח לקיים סיור במתחם גני הילדים בזכרון יעקב. "בסופו של דבר ראש העיר ביצע את הסיור, למורת רוחנו, במהלך חופשת הפסח, ללא תיאום איתנו ובתקופה בה כלל לא התקיימו לימודים, והמורכבות של האבטחה על המתחם לא באה לידי ביטוי" הוא מוחה.

למה אתם מתנגדים לאבטחה ההיקפית?

"מדובר במתחמים גדולים, שמאוכלסים על ידי מאות ילדים יש פה תנועה אינסופית לאורך כל שעות היום. צריך שיהיה פה מישהו שיסתכל מי נכנס ומי יוצא – ילדים, הורים, צוות, ספקים וכן הלאה. בנוסף, ישנם אתרי בניה במרחק של עשרות מטרים בלבד. מתחמים אלה מייצרים מורכבויות של אבטחה שרק שומר יכול לטפל בהן".

לטענת ההורים כעת עם האבטחה ההיקפית כל האחריות נמצאת בידיהם של הצוות ושלהם עצמם. "מצד אחד זו הסרת אחריות של הרשות. אך מנגד לא מאפשרים לנו לשים שומר מטעמנו ומכספנו, כיוון שזה מתחם ציבורי של העירייה" טוען אברמוביץ. "לכן הבוקר, בין השעות 7:30 ועד 9:30, כ-700 הורים אשר תומכים במאבק, בחרו שלא לשלוח את ילדיהם לגנים וגנים שלמים נותרו ריקים. מדובר על היענות של למעלה מ-70 אחוזים".

בהודעה ששלח מטה המאבק להורים במתחמי הגנים השובתים נכתב כי "ההיענות של ההורים במתחמי הגנים היא פנטסטית. אנו צופים שההשבתה תייצר לחץ נוסף על מנת להחזיר השומרים לפתחם של מתחמי הגנים הגדולים". בהודעתם הוסיפו קריאה לראש העיר רמי גרינברג "לשמוע את קריאת ההורים אליו, להשיב את השמירה לפתחם של מתחמי הגנים, להחזיר לנו את תחושת הביטחון, ולתת לכולנו לחזור לשגרה".

במטה המאבק מציינים עוד כי מתחמי גנים נוספים ברחבי העיר חברו למטה המאבק והם נערכים לקיים השבתת המשך בה ייטלו חלק מתחמים אלה. "המטרה שלנו היא לייצר לחץ מתמשך ורצוף על ראש העיר על מנת שישיב את המצב לקדמותו. זו לא בעיה רק של אם המושבות, זה מאבק חוצה שכונות. אנחנו אמנם פתחנו את המאבק, אבל אנחנו מזמינים מתחמי גנים נוספים מרחבי העיר לחבור אלינו" מסכם אברמוביץ.

תגובת עיריית פתח תקוה: "למיטב ידיעתנו האבטחה ההיקפית החלה לפעול כסדרה, לא ידוע על בעיות".