אבנר לינדר, אור שטיבלמן וניר בנציוני. צילום: ריאן

מזה כשנה פועלים ניר בנציוני, אבנר לינדר ואור שטיבלמן מאם המושבות, כחלק מצוות הפעולה הנבחר נגד זיהום האוויר בשכונת מגוריהם. המשימה שלהם לרוב אינה פשוטה, והם נאלצים להתמודד עם תילי ביורוקרטיה ולא מעט מקלות בגלגלים מצד מי שהיו אמורים להיות דווקא לצידם, כמו המשרד להגנת הסביבה. עם זאת הם לא מתכוונים לומר נואש עד אשר סכנת המפגעים תוסר מעל ראשיהם של תושבי השכונה והעיר כולה.

השבוע פגשנו את השלושה לסיכום שנת פעילות, שכללה בין היתר, מבצע חשאי להבאת מומחה עולמי לאיכות הסביבה לביצוע בדיקות, וכן כדי לדבר על העתיד מול מועצה חדשה בה יושבת, בין היתר, תושבת השכונה ומי שהובילה את תחילת המאבק, ענת זנזורי, האוחזת כעת בתיק איכות הסביבה העירוני.

מטרד או מפגע

פתחנו בסלע המחלוקת - אזור התעשייה סגולה, על שפע מפעליו. לאחר שקיבלנו הסבר מקיף על כל מפעל ומפעל, היכן ומתי נוכל להריח פסולת חריפה או לחילופין לחוש במחנק בגרון וצריבה בעיניים, ניסינו להבין מה היתה הנקודה בה הבינו השלושה, שעליהם לקום ולעשות מעשה.

עבור לינדר הכל החל בסביבות אוקטובר אשתקד, כאשר אירגן עם בתו ערב סרט. "ישבנו בבית עם מרפסת פתוחה, כשפתאום הבת שלי התלוננה ששורפות לה העיניים והיא לא יודעת ממה זה", הוא משחזר. "הבנתי שאני חייב להבין מה הסיפור הזה של הריחות ושל זיהום האוויר. התחלתי לנסוע לאזור התעשייה בלילות ולחקור מה אומר החוק בישראל על מטרדי ריח. הייתי בטוח שצריך איקס תלונות על ריח כדי להיעזר בחוק, אבל הייתי תמים.

"התחלנו לפתוח קריאות בעירייה ובמשרד להגנת הסביבה, ואלה אמרו שישלחו כונן. אלא שבעוד אנחנו מחכים לכונן שיגיע, גל הריח עובר. כעבור 50 דקות הגיעה כוננית שטענה שאין שום ריח, כי היא לא מריחה כלום. מתברר שמבחינת החוק היבש אולי יש מטרד ריח, אבל רק מישהו שהוא מוסמך להריח - יכול לאשר אותו. כלומר, גם אם עכשיו עשרה, 20 ואפילו 50 איש נעמוד ונגיד שיש ריח, זה לא תופס. גילינו שהמלחמה היא בטחנת רוח, ושהיא אבודה".

גם בנציוני התוודע לנושא זיהום האוויר בערך באותה תקופה, כאשר החל לשים לב לשיח ער על ריחות חריגים בשכונה. "זה נראה לי די מוזר", הוא נזכר. "התחלתי לבדוק את הנושא לעומק והבנתי שיש התאגדות של אנשים, שכבר החלו לבדוק ולגשש. החלטתי לארגן מפגש תושבים כדי להבין את שורש הבעיה".

שטיבלמן: "ניר בא אליי וביקש שאכנס איתו לנושא הזה. למדתי את הנושא מתוך הראייה המשפטית והמנהלית שלי, במקביל להיותי תושבת. אני אמא לשתי בנות ואני לא רוצה לגור פה אם יש ריחות או מפגעים, שיכולים להשפיע על המצב הפיזיולוגי שלנו. גם מטרד ריח לאורך זמן יכול להפריע בקיום היומיומי".

לינדר: "חשוב להבין שיש מטרד ריח ויש זיהום אוויר. אלו שני מפגעים קשים כל אחד בנפרד. כאן זכינו בשניהם. דווקא בדו"ח של המשרד להגנת הסביבה, החומרים שהיו חריגים באותו דיגום ספיציפי, היו חומרים ללא ריח".

צילום: ריאן

עזר כנגדם

בנציוני הבין כי אם הוא רוצה לייצר שינוי, זה יקרה רק באמצעות עבודה משותפת עם העירייה, גם אם זה אומר שבדרך צריך לבלוע כמה צפרדעים.

"במקביל להתארגנות האסיפה, ראיינתי מובילי מאבק בתחום איכות הסביבה שמתמודדים עם אתגרים דומים לשלנו", הוא מסביר. "המסקנה העיקרית שעלתה מכל השיחות היתה – 'תמיד לעבוד עם הרשות המקומית', כי להם יש את האמצעים, הכוח והכלים. כל מי שדיבר איתי הבהיר לי שאם נעשה את זה בדרך הזו, נחסוך לעצמנו שנתיים של מלחמות, והם צדקו".

שטיבלמן: "המטרה שלנו מלכתחילה היתה למצוא פתרון שיטפל בבעיה השורשית לטווח הרחוק, ולא רק בסימפטומים שלה. אנחנו רואים בעצמנו שופר של התושבים. נבחרנו על ידי התושבים למען התושבים, כדי למצוא פתרון שישרת את כולנו. לפני כל מהלך שאנחנו עושים אני שואלת את עצמי, האם מה שאני מתכוונת לעשות הוא הדבר הנכון ביותר עבור התושבים? סך הכל היתה לנו עבודה מאוד פורה עם העירייה. עבדנו איתם בשיתוף פעולה הדוק, ואפילו קיבלנו מנדט לאתר מומחה שהגיע לפה במהלך אוקטובר האחרון במבצע חשאי".

בנציוני: "כדי לבחור מומחה, ראיינו עשרות חברות מכל העולם. בסופו של תהליך מסודר, שבמהלכו למדנו המון, נבחר מומחה בעל שם עולמי עם חברה ענקית, שכל מה שהם יודעים לעשות זה איכות אוויר, איכות סביבה וכל מה שקשור בזה. הצוות שהגיע לארץ כלל אדם עם 35 שנות ניסיון כי הם האמינו שהוא הכרחי לתהליך, על אף שהוא כבר יצא לגמלאות. כלומר, זה מישהו שכבר סגר מפעלים בחו"ל".

שטיבלמן: "שמרנו על ההגעה שלו בסוד מוחלט, אפילו העירייה ביקשה לא לדעת מתי הוא מגיע, כדי שבשום פנים לא יהיה לביקור הזה ניחוח פוליטי רגע לפני הבחירות. שלא יהיה מצב לקשר בין הבדיקות שנעשו לבין אינטרסים פוליטיים כאלה ואחרים".

נשמע שהיה לכם גיבוי מלא, מה בכל זאת מפריע?

בנציוני: "כחלק מהתהליך אנחנו צריכים גם את הגיבוי של המשרד להגנת הסביבה, אבל לצערנו נוצר מצב של חוסר אמון מולם. נכון לרגע זה, אנחנו מרגישים שהמשרד לא דואג מספיק לאינטרס של התושבים, ושהתושבים לא נמצאים בראש סדר העדיפויות. יתרה מזאת, באחת הפגישות שערכנו עם גורמים בכירים של המשרד באזור המרכז יחד עם העירייה, הסברנו שהעירייה מוכנה לממן עבורנו מומחה חיצוני שיבוא לתת חוות דעת נוספת, והם סירבו בכל תוקף לומר לנו אפילו על פי אילו תקנים המומחה יצטרך לעבוד, כדי שהדו"חות שלנו יהיו אקטואליים ועל פי התקנים המקובלים".

כעת, כשענת זנזורי, אחת ממובילות המאבק לשעבר יושבת בנקודת מפתח בעירייה, אתם רואים בה שותפה?

בנציוני: "היא גרה בשכונה והיא חלק מאיתנו. חשוב להגיד את זה כי היא שותפה מלאה, ולא רק היא - האינטרס של כולנו הוא אחד. יש תהליכים שהחלו, בין אם כאלה הקשורים לרישוי עסקים, כתבי אישום פליליים שהוגשו ונוספים".

שטיבלמן: "קבענו פגישה כבר במהלך השבוע הקרוב, ואנחנו מצפים להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה איתה ועם הנבחרים, מאותה נקודה בה עצרנו לפני הבחירות".

מה התוכניות הלאה?

לינדר: "כיום אנחנו רוצים להבין מה עושים עם מפעלים שנמצאים במרחק של קילומטר מבתי מגורים. יש פה כבר עניין של סכנה לציבור. הולכים לבנות פה שכונה חדשה בשטח שקיים בינינו לבין המפעלים. מדובר על 1,100 יחידות דיור. ראינו כבר את התוכניות והכל, זה קרוב מדי ומסוכן מדי. אם חס וחלילה יקרה אסון, זה על הגב של המפעלים. אני מאמין שאף אחד לא רוצה דבר כזה על הגב שלו".

שטיבלמן: "כשהמפעלים קמו הם היו חור נידח, במרוצת השנים האוכלוסייה גדלה, התושבים התרבו. אנחנו רוצים להישאר בפתח־תקוה, והעיר מאפשרת זאת. המטרה שלנו היא לשבת יחד עם המפעלים ולהגיע לפתרון, כי אני מאמינה שכולנו מבינים שהמצב הנתון הוא בעייתי ובלתי אפשרי להמשיך ככה. לא חסרות אפשרויות - לחלק מהמפעלים כבר יש לאן לעבור. אחרים יכולים להתחיל תהליך של העברה איטית ומידתית".

בנציוני: "שינוי תב"ע הוא משהו מתבקש. זה אומנם לא דבר שקורה מהיום למחר, אבל הוא ישפיע גם על מפעלים קיימים שלא יוכלו להתרחב עוד וגם על מפעלים עתידיים. אנחנו מאמינים שדרושה פה התערבות ממשלתית ושיתוף פעולה של כל המעורבים".

לינדר: "אזור התעשייה סגולה הוא בעל פוטנציאל אדיר כאזור הייטק. כבר כיום הוא נגיש תחבורתית ובעתיד תצטרף גם האפשרות של הרכבת הקלה. זו יכולה להיות פנינה, שתחסוך להמון תושבים מכל האזור את הצורך לנסוע למקומות מרוחקים יותר, ותאפשר שפע מקומות תעסוקה, שזו בפני עצמה הכנסה אדירה לעירייה. זה win-win לכולם".

שטיבלמן: "מצד אחד, אנחנו לא מעוניינים לפגוע באף אחד. חשוב לנו לשמור על חופש העיסוק של בעלי המפעלים ועל היכולת שלהם להתפרנס. מצד שני, גם לנו יש את הזכות לחיות פה בלי הגבלה, ולגדל פה את הילדים שלנו, בלי לפחד כי הרוח נושבת מערבה. אנשים רכשו פה דירות במיטב כספם, הם לא צריכים להרגיש שהם קיבלו 'חתול בשק'".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד ערך ארבעה סבבים של דיגומים באזור התעשייה סגולה כדי לבחון את תלונות התושבים, זאת בנוסף לפיקוח שעורך המשרד באופן שוטף על מפעלים באזור זה. המשרד עוקב אחר תוצאות הדיגומים, ובמקביל העביר למפעלים באזור הגבלות באשר לשימוש בחומרים מסוימים. המשרד קשוב לתלונות התושבים ואף נערכו עימם מספר מפגשים, כשהמשרד העביר לידיעתם ולידיעת העירייה את כל המידע שברשותו. באשר למומחה החיצוני, למשרד אין התנגדות להבאתו, ולו בתנאי שחוות הדעת תתבסס על סטנדרטים בינ"ל מוכרים, זאת כדי שנוכל להתייחס לדו"ח בהתאם".

ענת זנזורי. צילום: פרטי

ענת זנזורי: נפנה מפעלים מסכנים ומזהמים

ענת זנזורי היתה מראשי המאבק נגד זיהום האוויר באם המושבות.  אחרי הבחירות היא אוחזת בתיק איכות הסביבה. שוחחנו עימה כדי להבין מה עומד להשתנות.

ענת זנזורי, האם יש כוונה להגיש כתבי אישום נגד מפעלים נוספים פרט לטביב?

"מפעלים אשר לא יעמדו בסטנדרטים המחויבים על פי חוק, נפעל נגדם גם משפטית".

האם אתם מתכננים תוכנית עירונית למאבק בריחות ובזיהום? מה היא תכלול?

"בשלב הזה אנחנו מטפלים במקומות הידועים לנו כפוטנציאליים להפצת הריחות/זיהום. אני מאמינה שבמקביל נמשיך לטפל במפגעי ריח נוספים הפוגעים בתושבים".

יש כוונה לפנות את כל המפעלים מאזור התעשייה סגולה?

"ישנה תכנית לשנות את התב"ע של סגולה לאזור משרדים והייטק. חלק מהתעשייה תישאר. הרעיון הוא לפנות את המפעלים, שעלולים להוות גורם מסכן ומזהם בקרבת בתי תושבים".

האם תדרשו בינתיים לקיים סיורים עם אנשי מקצוע במפעלים החשודים כמזהמים?

"בהחלט כן. נסייר ונוודא שהם עומדים בסטנדרטים המחמירים ביותר. טובת הציבור קודמת לכל".

האם קיימתם כבר דיונים מול המשרד להגנת הסביבה, שאמור לתמוך בעירייה בנושא?

"מכיוון שרק התחלנו את הקדנציה, עדיין לא נפגשנו עם המשרד להגנת הסביבה בירושלים. אני כרגע לומדת את דפוסי העבודה ומניחה שכבר בקרוב נוביל לפגישה עם השר, ושם נדרוש את עזרתו ועזרת המשרד".

האם תקיימו שיתוף פעולה עם ועד המאבק של אם המושבות?

"נשמח שהתושבים יהיו חלק מהשינוי. עד לא מזמן אני וחבריי הובלנו מאבק בעניין זיהום האוויר ואני יודעת כמה חשוב הקשר עם הבוחר והשקיפות, לכן נשמח להיות בקשר. למרות היותי כעת פוליטיקאית, אני חלק מהם ומהמאבק, והם יודעים שניתן לפנות אליי".