רמי גרינברג ואליהו גינת. צילומים: גיל לרנר

"ראש העירייה, רמי גרינברג, לא חוזר על הטעויות של קודמו בתפקיד, הוא פשוט עושה טעויות חדשות משלו", כך אומר השבוע גורם פוליטי בעיר, שמכוון למינוי של הרב אליהו גינת (ש"ס) לתפקיד יו"ר דירקטוריון מקפ"ת (מרכזים קהילתיים פתח־תקוה), ממנה הודח לפני כשנה על ידי ראש העירייה לשעבר, איציק ברוורמן, בעקבות דוח חמור של מבקרת העירייה, איילה קדוש, על התנהלות הארגון.

לוואקום שנוצר אז נכנסה החברה למתנ"סים, אשר הצליחה להבריא את הארגון ולהפוך אותו אותו ליעיל ומשגשג. אולם בשל צעדו הנוכחי של גרינברג הודיעה החברה כי היא עוזבת את העיר ומשאירה לאחרים את מלאכת הניהול. עם זאת, גינת והדירקטוריון החדש לא נתנו אפילו למנכ"לית החברה, לאה כץ, להעביר חפיפה מסודרת ופשוט החליטו "להדיחה" לאלתר.

לטענת הגורם הפוליטי, "אין ספק שהמינוי של גינת הוא דיל פוליטי של גרינברג עם סיעת ש"ס. גרינברג הבטיח לתושבים ניהול אחר ושונה מקודמו בטרם היבחרו, ולפחות בנושא הזה הם מקבלים משהו אחר עם אינספור סימני שאלה".

משרדי הנהלת מקפ"ת. צילום ארכיון: גיל לרנר

"מתעקש להישאר"

לחברת מקפ"ת תפקיד מכריע בכל הקשור לתרבות הפנאי והספורט בפתח־תקוה. באחריותה עשרות מרכזים קהילתיים ברחבי העיר, מתנ"סים ואולמות, בהם היא מקיימת חוגים, צהרונים, מועדוני קשישים ועוד. בסך הכל נוטלים חלק כ־50 אלף תושבים בפעילותה.

גינת, שנחשב לאיש החזק ביותר בסיעת ש"ס בעיר, מונה ליו"ר הדירקטוריון ב־2013. כארבע שנים אחרי כן פרסמה קדוש את הביקורת שלה, שבה נטען, בין היתר, כי הועסקו במקפ"ת אברכים בכולל במסווה של מרכז למידה, נרכשו ספרי תורה וסידורים (מכספי הרשת), נגבו כספים שלא הופקדו, הועסקו קרובי משפחה בניגוד לנהלים, ניתנו הנחות ללא קריטריונים לאברכים ועוד.

כשפורסם הדוח הקשה, קמה קול זעקה בבניין העירייה. חלק מהמוחים, אגב, היו גרינברג עצמו וסגנו כיום, צדוק בן משה, שיצאו נגד תרבות השלטון הקיימת בארגון. בנוסף, חומרים בנושא הועברו על ידי גורמים באופוזיציה לרשויות אכיפת החוק. גינת עזב לבסוף את התפקיד, וכך נשמע אז גרינברג: "אם גינת מתפטר, כנראה שהוא הגיע למסקנה שההתנהלות שלו היתה באמת לא בסדר, וההתפטרות היא הדרך הנכונה. מעניין לראות איזה פיצוי תקבל עכשיו ש"ס מברוורמן על חשבון הציבור בצורה של תפקידים ומשרדים...".

עם זאת, עזיבת גינת לא היתה חלקה ולוותה בדרמה גדולה מאחורי הקלעים. וכך מספר בכיר בפוליטיקה המקומית על אירועי אותם ימים בסביבתו של ברוורמן: "ראש העירייה סבר שציבורית ומעשית הדוח מחייב נקיטת פעולה מצידו של תיקון הליקויים ללא נוכחותו של גינת בארגון.

"בשלב זה החלה הסאגה, כשגינת טען כי הוא אינו אחראי לליקויים ודרש להישאר בתפקיד. המחשבה של ברוורמן, על דעת כל האנשים שסבבו אותו, היתה שבשלב זה גינת ייצא ממקפ"ת ואולי יחזור אליה בעתיד. מאותו הרגע החלה מעורבות של בכיר מאוד במפלגת ש"ס הארצית, שלחץ בכל כוחו על ברוורמן לחזור בו מכוונתו להדיח את גינת. ברוורמן הסביר לו כי אין לו ברירה ציבורית, פוליטית ומשפטית. גינת מבחינתו נותר בעמדתו וסרב לעזוב. אחת מדרישותיו היתה פרישה מהקואליציה והוא דאג להבהיר לפעיליו עד כמה הוא פגוע.

"למרות זאת, בקרב מרבית אנשי ש"ס בעיר, כולל לא מעט רבנים, הסברה היתה כי המהלך של ברוורמן במקום. כשאותו בכיר מאוד בש"ס הארצית הבין כי הפור נפל, ברוורמן מבחינתו סומן. בשלב מסוים גינת הבין כי אין לו למעשה ברירה והגיעו איתו להסכמה שהוא יפרוש מרצון. אני מעריך ששם נבטו זרעי ההתפלגות העתידית של ש"ס מברוורמן, ואין לי ספק שבבחירות האחרונות החשבון איתו נסגר".

במכתב ההתפטרות שלו כתב גינת, בין היתר: "לאחרונה קיבלה מקפ"ת דוח ביקורת המצביע על מספר ליקויים... בכל גוף עסקי המעסיק מאות עובדים מתגלות לעתים תקלות נקודתיות המכתימות עובדים נאמנים ומסורים על לא עוול בכפם. לשמחתי, אין בדוח ולו מילה אחת המרמזת על עבירה פלילית לכאורה של מי מעובדי מקפ"ת... לצערי, גל הסתה חסר תקדים ששוטף את העיר - בהובלת גורמי אופוזיציה נגד תנועת ש"ס ונגד הדתיים בכלל...

"לכן, מתוך דאגה שאף עובד לא ייפגע, מתוך רצון לשמר ולפתח את הפעילות החשובה של מקפ"ת, ולאחר התייעצות עם רבותיי ובשיתוף חבריי לסיעת ש"ס, אני מבקש להודיע על פרישתי לעת עתה ממקפ"ת, לטובת המשך עשייה פעילה למען תושבי העיר במסגרת שאר תפקידיי הציבוריים".

לאה כץ. נאלצת ללכת

"בכייה לדורות"

גורמים פוליטיים בעיר משוכנעים כי התמיכה של ש"ס בגרינברג קשורה בחלקה להחזרת גינת לתפקיד יו"ר מקפ"ת, וכעת נסגר המעגל. אלא שהצעד גורם כעת לעזיבת החברה למתנ"סים והמנכ"לית לאה כץ, שהצליחה להבריא את הארגון ולשנות את פניו.

כץ עצמה סרבה לבקשת ידיעות פתח־תקוה להתראיין בנושא, אולם גורם המכיר את הארגון היטב מספר כי "כשנכנסה החברה למתנ"סים לעובי הקורה בשנת 2016, היתה מקפ"ת על סף קריסה עם 14 מיליון שקל גרעון מצטבר, כולל גרעון שוטף שלא אפשר תשלום לספקים".

לדבריו, "נבנתה תוכנית הבראה מקיפה שהביאה להתייעלות במיליונים. בשנתיים האחרונות נוצר איזון ואף עודף תקציבי. בנוסף, אולמות שהיו בניהול אגף הספורט של העירייה הועברו לניהולנו והוכנסו משאבים בשני מיליון שקל. כמו כן, הוספנו תוכניות חברתיות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, יוצאי אתיופיה, נוער ועוד, הקמנו ליגות קהילתיות בספורט והגדלנו את המעורבות של חברות עסקיות".

עובדים ומתנדבים במקפ"ת טוענים כי עזיבת החברה למתנ"סים בשל חזרתו של גינת היא לא פחות מ"התנהלות מבזה", כולל ההמנעות מלאפשר לכץ להעביר חפיפה מסודרת. "עזיבתה של לאה בצורה כה משפילה היא בכייה לדורות", אומר אחד מהם. "בשנתיים האחרונות המתנ"סים בעיר הגיעו לגבהים שלא נראו כמותם בפתח־תקוה.

"רבים מאיתנו חשים אכזבה עמוקה, הלם ותרעומת, בעיקר על 'זריקת' מנהלת כה מצליחה. אני חייב לציין שהניהול שלה היה מופלא. אתה נכנס למתנ"ס בעיר ורואה פעילות שוקקת, הורים מרוצים ומאות מתנדבים שפועלים באווירה מצויינת. לאה הצליחה להביא הרבה מאוד פרויקטים לטובת התושבים. צריך להבין שכל הדברים שהיא הביאה לעיר לא יהיו יותר. אני מעריך שכל היציאה הזאת של החברה למתנ"סים היא נזק של שני מיליון שקל לעירייה בשנה.

"האווירה ששררה בתקופתה היתה שיתופית ומכילה. הכמות והמעורבות של המתנדבים והפעילים תחת הנהגתה היתה עצומה. אני לא מבין את המהלך הזה של העירייה בשם הפוליטיקה הקטנה. נמנעתי כל חיי מלהתערב בפוליטיקה ועכשיו אני מבין למה. בעיניי זה בלתי נתפס".   

בהודעת הפרידה שלה מהעובדים והמתנדבים פירטה כץ את פועלה והישגיה בשנים האחרונות והסבירה כי "במהלך חודש דצמבר אגיע להיפרד מכם אישית במרכזים הקהילתיים... אני עוזבת בתחושת גאווה גדולה ועם פינה חמה בלב לכל אחת ואחת מכם, וזאת בנוסף לתודתי הענקית על המסירות וההירתמות שלכם".

תגובות

העירייה: "לא מדובר בשיקולים פוליטיים או בהסכמים שנעשו. הרכב דירקטוריון מקפ"ת נעשה על פי הנחיות משרד הפנים ובו יש לכלול גם את חברי מועצת העיר. למקפ"ת מונו דירקטורים בעלי זיקה וניסיון, בהם אליהו גינת, שנבחר כנציג מועצת העיר פה אחד, כולל אנשי אופוזיציה ובנוכחות מבקרת העירייה.

לגופו של עניין, מאז שנכנס ראש העירייה לתפקידו הוא מקיים צעדי התייעלות להבראת המערכת העירונית מתוך דאגה לקופה הציבורית ומתן השירות המירבי לתושבים - דבר שלא נעשה במשך שנים רבות. במקפ"ת נעשו צעדים בעייתיים בשנתיים האחרונות הן ברמת כוח אדם, הן בנושא התקשרות עם ספקים ובכלל.

"לאור עובדה זו, יצאנו במכרז לבחירת מנכ"ל למקפ"ת במטרה למצוא איש מקצוע שיידע לקיים את מדיניות ראש העירייה בכל הקשור בהתייעלות ומתן שירות מקיף לתושבים. המנכ"ל שייבחר יוודא כי מקפ"ת תפעל על פי פרמטרים מקצועיים ביותר ובכפוף למדיניות ראש העירייה - מה שלא היה קיים בעבר.

"האמרה ש'החברה הבריאה...' אינה נכונה. בזמן הקרוב יפורסם דוח מקיף שיעביר את פירוט ההתנהלות, וככל שמתבהרת התמונה עולה כי מדובר בהתנהלות קשה בשנתיים האחרונות".

הרב גינת: "בשנת 2013 מוניתי ליו"ר מקפ"ת ומצאתי תאגיד עם גרעון ענק. הצלחנו לסגור את הגרעון הכספי וחתמנו הסכם קיבוצי היסטורי. אלו עובדות שניתנות לבדיקה. דוח הביקורת עמד על ליקויים בהתנהלות, לא דיבר במהותו על מחדלים כספיים, ובשום אופן לא ייחס את המעשים למישהו אישית. אף אחד לא נחשד במעשים פליליים, וככל שנמצאו ליקויים, הם תוקנו עוד במהלך עריכת הדוח, קרי בתקופת כהונתי. להזכירכם, החברה למתנ"סים והמנכ"ל היוצאת מטעמם כיהנו בתפקידיהם בתקופת עריכת הדוח.

"בזמנו, כשביקשתי לבצע בדיקה מקיפה ויסודית לתיקון הליקויים, הבנתי שאין לי גיבוי ובחרתי לעזוב. עברנו בחירות והציבור אמר את דברו. אולי זה מפתיע מישהו, אבל כנראה שהציבור לא טיפש. נקודה. מבקרת העירייה שערכה את הדוח הביעה את עמדתה כי אין מניעה שאשוב לעמוד בראש מקפ"ת. היום מתקיימת ביקורת יסודית במקפ"ת. החברה למתנ"סים והמנכ"ל בחרו לעזוב. אנחנו לא מחפשים אשמים, אלא אך ורק דרכים לשיפור השירות לתושב. נעשה את מלאכתנו והציבור יראה וישפוט".

החברה למתנ"סים: "החברה למתנ"סים הארצית, שהיא חברה ממשלתית, גאה בהצלחת רשת המרכזים הקהילתיים בשנתיים וחצי האחרונות. עם זאת, במקרים בהם הפוליטיקה פוגעת במינהל תקין ברשות מסוימת, בוחרת החברה להפסיק את שיתוף הפעולה וכך גם הפעם. ההחלטה לעזוב נעשתה בלב כבד ובשל חוסר היכולת לפעול ולנהל תחת אישים, שכבר הוכח שניצלו לרעה את הימצאותם במוקדי כוח ופעלו כשרווחת התושבים אינה לנגד עיניהם בתקציבים שעברו תחת ידם.

"כמו כן, נדגיש שבניגוד לטענות יו"ר ההנהלה המודח-הנכנס, בדוח הביקורת נכתב במפורש שהוא אינו מתייחס לתקופת ניהולה של החברה למתנ"סים. אנו ממליצים לקובעי המדיניות לקרוא שוב את הדוח על מנת לצמצם את הסכנות לרשת ומאחלים הצלחה לראש העירייה הנבחר, להנהלה החדשה, לעובדים ולתושבים".