צילום: באדיבות רומן גרבר

אם הייתם שואלים את רומן גרבר (23) מפתח תקוה איפה הוא יהיה היום, הוא בכלל היה יכול לדמיין שהוא יהפוך למאוהב בריצה ומדריך בני נוער. כעת, לקראת מירוץ 'עלם' שחוזר לחולון וייערך ביום שישי ה-19.10.18. הוא ירוץ במקצה ה-10 ק"מ לצד צעירים מפתח תקוה להם הוא מסייע.

הוא עלה לישראל מאוקראינה בגיל 3 וחווה ילדות לא קלה שכוללת חרדות ובעיות בבית הספר ובבית. הקשר העכור עם אמו ואביו (שנפטר לפני מספר שנים) הביאו אותו לשוטטות ברחובות.

בגיל 17 הוא התחיל ללכת למרכז מגדלור השומר של עמותת עלם בשיתוף עם עיריית פתח תקוה, שם הכיר את "דרך לוטן" שעושה טיולים אתגרים לבני נוער בסיכון. החוויה הראשונה שלי בטיול הראשון הייתה חוויה מכוננת" אומר רומן, "היו תנאים קשים – ממש הישרדות בשטח". רומן גילה על עצמו הרבה דברים - שהוא אוהב ניווט, לרוץ, שיש לו כושר עמידה, שהוא אוהב לטייל.

לאחר שגילה שריצה היא האהבה החדשה שלו עלה רומן על הדרך המלך. הוא עשה מכינה קדם צבאית והתגייס לצנחנים שם שירת כלוחם במשך 3 שנים במהלכן גם השתתף במירוצים. הוא סיים את השירות הצבאי והחליט שהוא רוצה לעבוד עם בני נוער.  במסגרת הצבא השלים 12 שנות לימוד ותעודת בגרות והחל להתנדב בפנימיה טיפולית ובעמותת 'עלם' שם הוא מדריך נערים שהיו במצבו והקים קבוצת ריצה שתסייע להם.

זה מרגש לעזור לנערים שהיו במצבך?

בקבוצת הריצה כולם מקפידים על משמעת, הגעה לאימונים ומבינים את החשיבות. אני מנסה לערבב עם חבר'ה שיותר ופחות חזקים, שיעזרו אחד לשני ויתמכו אחד בשני. שיהיו להם מטרות בחיים.

בזכות הריצות גם המנהיגות של רומן יותר מתפתחת. "לקחת נער שקט כמוני שהיה לו פחד קהל ופתאום להתחיל לרוץ זה משנה בן אדם" אומר רומן שזוכר את התקופה ב'עלם' לטובה, " הייתי נער שאם היו אומרים לי בוא לרוץ כמה קילומטרים הייתי צוחק להם בפנים. בפעם הראשונה שעשיתי את הריצה יש תחושה של סיפוק עצמי וגאווה.

רומן גרבר. צילום: באדיבות גרבר

ספר על הריצה הראשונה לך.

"גיליתי שאני אוהב לרוץ בגיל 18 זה היה משהו כמו 5 ק"מ. מאז אני משתתף במירוצים כמה שאני יכול. זה מיוחד במרוץ לראות את כל המתנדבים של עלם שבאים וגם אנשים שבאים מתןך רצון לעזור לנערים".

איך היה בשנה שעברה?

"הגיעו עשרות אלפים והייתי בשוק. שנה שעברה כשעשיתי מירוץ לילה של עלם היה מדהים לראות את הרצון שלהם וזאת פעם ראשונה שלהם כשאני מדריך שלהם. כרגע אני רואה שהם עוקפים אפילו אותי".

לקראת מרוץ חולון שייערך השבוע, חשבת רומן עם המנהלת יעל להכין קבוצת ריצה לקראת המירוץ, וגילה את האתגר שבלהתאמן עם בני נוער: "פעם יכולים להגיע 4 נערים ופעם נער אחד ואני לא מחייב אותם.  אני רוצה להעביר להם את הרגשה של מחויבות אישית ולהודיע אם הם מגיעים או לא. ההרגשה הטובה של  'וואלה אני עשית את זה בכוחות עצמי' היא מדהימה.

איך אתה היום?

"כיום אני רץ פעמיים בשבוע 13 ק"מ. הייתי מדריך בפנימיה טיפולית לנוער בסיכון והתחלתי להתנדב גם בעלם כי זה לא הספיק לי".

מה השאיפות שלך?

"השאיפות שלי זה להגיע לעוד מרוצים קשוחים וחצי מרתון. אני רוצה להגיד שרציתי לחזור לבית השני שלי שזה עלם. בזכותם הגעתי להיות מדריך וקיבלתי כישורים והם נתנו לי כלים וכוחות ואני רוצה ללמוד כושרו תזונה".

רומן ישתתף במירוץ עלם שחוזר לחולון וייערך ביום שישי ה-19.10.18. הוא ירוץ במקצה ה-10 ק"מ לצד הצעירים להם הוא מסייע.