צילום המחשה: shutterstockשמעת מה רמי גרינברג טוען.

"מה?".

שזה חלק מתרגיל לתפור לו תיק, שהיית כלי בידי יריביו הפוליטים בבחירות.

"זה פשוט שקר".

למה?

"עד לאותו מקרה הייתי לגמרי בעדו. הגשתי תלונה במשטרה ובינתיים הבחירות הסתיימו. אם זה היה נכון ומישהו כביכול הפעיל אותי, מדוע שאמשיך עם זה? איפה בדיוק האינטרס שלי, חוץ מלהוציא את האמת שלי לאור? כל עוד אני בחיים אמשיך להיאבק עליה".  

איך הרגשת כשהוא נבחר?

"לא להאמין כמה הפוליטיקה מבוססת לפעמים על שקר".

סיפור "פרשת גרינברג", כך נראה, רחוק מלגווע - כך אנחנו מפרסמים לראשונה. על פני השטח, רמי גרינברג פועל במרץ כדי לבסס את השלטון החדש בעירייה, ואפילו יריביו מודים כי הוא נותן את כל כולו למען עבודתו. בין אם תגחכו למראה ראש עירייה המכוון את התנועה בזמן סערה חורפית ובין אם לאו, קשה שלא להתרשם מחריצותו עד כה. אלא שבין ביקורי שרים בלשכתו, רקימת תוכניות ופרויקטים, ומינויים חדשים בעירייה, ייתכן שבמוקדם או במאוחר ייאלץ גרינברג להתמודד עם הפרשה הזו, שמסרבת לדעוך.

כזכור, המליצה המשטרה לסגור מנימוק של חוסר אשמה את התיק נגד גרינברג, בדבר חשד לביצוע מעשה מגונה, מבלי שאפילו נחקר (ר' תזכורת בהמשך הכתבה). הצד המתלונן הגיש ערר על ההחלטה, באמצעות עו"ד יערה רשף, שנמצא בימים אלה בידי פרקליטות המדינה. אלא שאז הגיעו הבחירות ועימן הניצחון הסוחף של גרינברג - ונדמה היה כי הפרשה התאיידה ונעלמה. עם זאת, בריאיון בלעדי לידיעות פתח־תקוה מבהיר הצד המתלונן כי הוא אינו מתכוון לוותר, אלא נחוש להשיג צדק על מה שאירע לטענתו באותו חדר חשוך, כשנותר לבד עם גרינברג.    

רמי גרינברג. צילום: ריאן

"נחישות בכל הכוח"

השיחה עם הצד המתלונן החלה בשאלה לגבי מצבו הנפשי בימים אלה: "מצבי לא השתנה מאז המקרה וממשיך להיות לא טוב. זה משהו שמלווה אותי כל היום. התחילו לי התקפי חרדה, וקשה לי לדלג על כל מה שהיה. זה לא פשוט בכלל. חיי לא קלים מאז האירוע".

מה עובר לך בראש?

"שנתתי אמון מוחלט בבן אדם. מבחינתי, הוא היה אמור להגן ולשמור עליי, ודווקא הוא פגע בי הכי חזק. עשיתי בשבילו בתקופת הבחירות מעל ומעבר. הקדשתי למענו שש־שבע שעות ביום, ואז ספגתי דבר כזה. זה כאב שאי־אפשר לעצור. הוא השתמש בי למען הסיפוקים שלו. אחרי שהפרשה התפוצצה וראיתי איך האנשים שלו מגנים עליו ואיך שהמשטרה מחפה עליו - זה היה בלתי נתפס בעיניי. צריך לזכור שלפני המקרה רציתי שהוא ייבחר ופעלתי למען המטרה הזאת". 

חלפו כמה חודשים מאז אותו הלילה ומאז שהתיק נסגר בחוסר אשמה. יש בך עדיין אותה נחישות?

"כן, בכל הכוח. למרות כל מה שעברתי מאז והימים הלא קלים שחוויתי, אמשיך עם זה עד הסוף. תבין, התחושה הזאת שבמשטרה ובפרקליטות לא מאמינים לך כל־כך מתסכלת. אני אדם ישר שלא משקר או מעליל על אנשים. מעולם לא עשיתי את זה. לא פשוט להתמודד מול אדם כל־כך חזק כמו רמי גרינברג, אבל יש בי את כל הנחישות והתקווה שהצדק ייעשה בסוף".

עד כמה האירוע שהתרחש לטענתך שינה את חייך?

"מאוד. לא היו לי חיים קלים גם לפני כן, אבל מה שקרה הוסיף עליי משקולת של עוד כמה טונות. המחשבות שלי הן כיצד אצא מזה. היו לי ימים בבית שפשוט אכלתי את עצמי. זה כלל תסכול מטורף בסגנון של למה זה קרה דווקא לי, במה חטאתי, למה זה מגיע לי? אני אדם שעושה דברים מכל הלב לטובת אנשים.    

"לפני המקרה כל־כך נהניתי מהפעילות שלי עבור גרינברג. התחושה היתה שכולנו צוות אחד, ממש כמו משפחה, ופתאום הגיע האירוע הזה ושינה את הכל. הייתי רוצה להגיד לכל החבורה שהקיפה אותו אז והיום ושמכירה את שנינו - תעצרו ותחשבו, אל תעלימו עין ממה שקרה. לצערי, הם מעדיפים ג'ובים או התקדמות בעירייה. כשדבר כזה קורה לך ואתה רואה את התגובות של האנשים האלה, אתה לא מצליח להבין באיזה עולם מדובר".

"לא אשבר"

למרות המצב הנפשי ותחושת הכאב, ממשיך הצד המתלונן בנחישות, לדבריו, ללא כל כוונה לעצור את הפעילות המשפטית בנושא.

מהיכן הכוחות הנפשיים?

"זה מאוד קשה. אני עושה הכל כדי להרים את מצב הרוח שלי. אין לי רצון להיות כל כולי בזה, אלא חשוב לי להתקדם הלאה. מצד שני, זה לא משהו שאתה יכול להגיד לעצמך: עוד חודש חודשיים זה יעבור. למרות הכל, יש לי חוזק ואוציא את האמת שלי לאור. אעשה ככל יכולתי מבחינה משפטית ועוד אוכיח לכולם שיש צדק. רמי גרינברג עשה לי מעשה שלא ייעשה, והוא צריך לתת על כך את הדין". 

אם גורם כלשהו היה בא אליך ומציע לסיים את הפרשה הזאת תמורת פשרה כספית. מה היית עושה?

"אין סיכוי, תמורת שום מחיר שבעולם. קיבלתי כל מיני מסרים, לא מגרינברג עצמו, שעדיף להיפגש פנים מול פנים וליישר את ההדורים. זה לא יקרה. מאז המקרה הוא הפך להיות ראש עירייה, ואני נותרתי עם כל התחושות הקשות שנלוות לכך. למרות הכל, לא אשבר". 

מתי הפעם האחרונה שראית את גרינברג?

"מייד אחרי המקרה הגשתי תלונה במשטרת פתח־תקוה יחד עם אחי. נאמר לי שצריך לחכות לחוקר וביקשו ממני להמתין. חיכינו שם משהו כמו חצי שעה או 40 דקות. פתאום גרינברג הופיע בתחנה ושאל: 'מה קורה?' בהתחלה גמגמתי, לא הבנתי מאיפה הוא פתאום 'נפל עליי'. ראיתי שגם הוא לא מרגיש בנוח כי הוא הסמיק והיה אדום, אבל ניסה בכל זאת לשדר שליטה. ואז אחי אמר לו שעשינו תאונה ושמישהו נתקע בנו עם הרכב שלו מאחורה, ולכן באנו להגיש תלונה. אחרי זה הוא הלך מאיתנו. הוא היה כעשר דקות בתחנה ועזב. בהמשך יצא אליי שוטר שביקש ממני להגיע למחרת בבוקר. חזרנו לתחנה למחרת בצהריים".   

גרינברג סיפר לך מה עשה שם בדיוק באותו רגע?

"הוא אמר שהגיע להגיש תלונה נגד פעילים יריבים שתלשו לו שלטים. כל המפגש הזה היה בסביבות אחת בלילה בתחנה. לי זה נראה מוזר צירוף המקרים הזה, שגם הוא וגם אני היינו שם באותו הזמן. איך ולמה זה קרה? שכל אחד יחשוב בעצמו".

יש בך תחושות נקמה?

"ממש לא. אני רוצה צדק, ושיישא בעונש על מה שהוא עשה לי. מצידי שימשיך אחר כך בחייו, מעבר לזה הוא לא מעניין אותי".

הצד המתלונן מבהיר כי אינו חושש מתביעת דיבה: "שבוע לפני הבחירות הוא שלח לי מכתב התראה באמצעות שליח. שוב הגשתי תלונה במשטרה, הפעם בטענה לשיבוש הליכים. כמובן שהמשטרה לא עשתה עם זה כלום. אם הוא יתבע אותי דיבה, אתייצב בבית המשפט ואספר את כל מה שקרה. אפעל כל חיי עד שאשיג צדק, ולא משנה כמה זמן זה ייקח".

לסיום, הערר שהגשת עדין בבחינה. מה השלב הבא מבחינתך, אם הערר לא יתקבל?

"כרגע הערר בבחינה אצל פרקליטות המדינה. אם הוא אכן יידחה, אעשה ככל יכולתי מבחינה משפטית. אעבוד כל חיי לממן סיוע משפטי כדי שאשיג צדק והאמת שלי תצא לאור".

תזכורת – "פרשת גרינברג"

בתחילת אוגוסט 2018 נחשף במיינט פתח־תקוה כי המשטרה החליטה לסגור מחוסר אשמה תלונה שהוגשה נגד המועמד דאז לראשות העירייה, רמי גרינברג, בחשד לביצוע מעשה מגונה. הצד המתלונן סירב להשלים עם ההחלטה והגיש ערר, שנמצא עד היום בבחינה אצל פרקליטות המדינה.

הפרשה עוררה הדים רבים בעיר, והיתה חלק בלתי נפרד ממערכת הבחירות האחרונה. גרינברג, שאפילו לא נחקר במשטרה בפרשה, טען לאורך כל הדרך כי מדובר בעלילה מצד יריביו הפוליטים. מנגד, עבר הצד המתלונן שתי בדיקות פוליגרף, שבהן יצא דובר אמת בכל השאלות שנשאל.

גרינברג מצידו טען בסרטון שפירסם טרום הבחירות, כי גם הוא עבר בהצלחה בדיקת פוליגרף להוכחת צדקתו, אולם עד היום תוצאות הבדיקה לא פורסמו בתקשורת. במקביל, פעל משפטית כדי למנוע ולעכב את פרסום הפרשה בידיעות פתח־תקוה בשבועות שקדמו לבחירות. 

בעוד הפרקליטות בוחנת את הערר, נבחר גרינברג לראשות העירייה והחל בעבודתו.

תגובות

רמי גרינברג: "צר לנו על חוסר־האמון המזלזל שאתם העיתון חוזרים ומביעים במשטרה, בפרקליטות ובציבור הפתח־תקוואי, שכולם אמרו את דברם בנוגע לעלילה כושלת זו באופן חד וברור - המשטרה והפרקליטות סגרו את התיק בנימוק של חוסר־אשמה, שזה אומר כי לא היה כלום ושום דבר, והתושבים בקלפי, באמצעות עשרות אלפי פתקי הצבעה.

"אנו סבורים שהגיע הזמן להשלים עם תוצאות הבחירות ולהתאחד למען עתיד פתח־תקוה, במקום להמשיך לשתף פעולה עם גורמים שכל מטרתם להכפיש ולהפריע באמצעות מיחזור של 'פייק ניוז', כפי שכבר נקבע, כאמור, על ידי המשטרה והפרקליטות.

"אנו מזמינים אתכם להצטרף למהפכה בעיר או לחלופין להביע ביקורת עניינית, במקום להתמקד בפרסומים שפוגעים אך ורק בכבודכם שלכם ובמוניטין שלכם כעיתון רציני ונטול אינטרסים זרים".

יצוין, כי שאלנו את גרינברג אם יהיה מוכן להציג את בדיקת הפוליגרף, שלטענתו עבר, ומתי פגש בפעם האחרונה את הצד המתלונן, אולם הוא בחר, מסיבותיו, שלא להשיב.

הפרקליטות: "הערר התקבל בחודש שעבר בפרקליטות המדינה, והוא עדיין נבחן. טרם התקבלה בו החלטה". 

המשטרה: "התלונה נבחנה על ידי גורמי המקצוע ביחידה החוקרת והועברה לעיון והחלטת הפרקליטות. הוחלט על סגירת התיק בשל היעדר עבירה פלילית".