(מפגש עם ההורים באם המושבות. צילומי וידאו: מתן דויטש)

לא לכך ציפה ראש העירייה, רמי גרינברג, כשהוציא לדרך את בשורת האבטחה החדשה בגנים. "אתה ליצן", "חבל שבחרנו בך" ו"אתה מזלזל בנו", היו רק חלק מהתגובות שקיבל בסדרת מפגשים, אותם הוא מקיים לאחרונה עם תושבים סביב הנושא ברחבי פתח תקוה.

לפני כשלושה שבועות פורסמה החלטת העירייה להקים צוות של 18 מאבטחים מיומנים רכובים על אופנועים, שיסיירו בין גני הילדים העירוניים, במקום כ־40 שומרים אשר נכחו במוסדות החינוך באופן קבוע, בעיקר באשכולות הכוללים מספר גנים.

הרפורמה עתידה לצאת לדרך בעוד כחודש לאחר חפיפה קצרה, וזאת למרות שבעבר הלא רחוק, בהיותו איש אופוזיציה לוחמני, התבטא גרינברג נגד כוונה דומה של ראש העירייה לשעבר, איציק ברוורמן, ואף כתב כי מדובר במהלך "הזוי ולא נתפס. אסור לשקוט ולנוח עד שישנו את רוע הגזרה ההזויה".

מתבצרים בעמדותיהם

למפגשים שנערכו בכפר גנים, אם המושבות ועמישב לא הגיעו יותר מכמה עשרות הורים. לטענת הנוכחים, מיעוט המשתתפים נעוץ בעובדה כי הם לא פורסמו כראוי. "כשהעירייה רוצה לפרסם משהו, היא יודעת לעשות את זה", אומרת אחת האמהות. "גיליתי על המפגש הזה במקרה. אחרי זה יגידו בעירייה שהיו מפגשים והיתה הזדמנות לתושבים להביע את דעתם". באשר לטענות אלו, ענה גרינברג כי הנושא כן פורסם, וכי הוא עצמו פירסם זאת בדף הפייסבוק שלו.   

כאמור, למרות מיעוט המשתתפים, אלה שכן הגיעו באו טעונים מתוך דאגה לשלום ילדיהם. רוח הדברים בשלושת המפגשים היתה זהה, כשגרינברג מציג את עמדתו, וההורים מביעים את חששם הרב. בשורה התחתונה, כל אחד מהצדדים התבצר בעמדתו.

באם המושבות, למשל, פתח ראש העירייה את דבריו כשטען כי: "באו חכמים גדולים שקיצצו בשומרים על חשבון הילדים בצורה שרירותית, פעולה שהביאה למצב לא שוויוני ולא הגיוני, בו לכ־80 אחוז מגני העירייה אין אמצעי אבטחה. ישבנו עם משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים שבירכו על היוזמה החדשה".

בשלב זה החלו לעלות הטונים בין הצדדים, כשאחד הנוכחים פנה לגרינברג ואמר: "האחראית על ביטחון הילדים במוסדות החינוך אמרה לי ולאמא נוספת שהיא נגד הסרת המאבטחים הקבועים. אז אל תמכור לנו דברים לא נכונים". האיש הוסיף כי: "שנינו עורכי דין, אז אני מכבד אותך". ראש העירייה לא אהב את ההערה וענה: "אני לא אכבד אותך. אם זה יימשך כך, אנחנו נפסיק את הדיון ונגיד שלום לכולם".

כשנשאל לגבי הפוסט מלפני שנה, הסביר גרינברג כי ההבדל הוא שבאותה תקופה היתה כוונה לבטל את השומרים מבלי למצוא אלטרנטיבה, ואילו היום מערך האבטחה אפילו שודרג והושקעו תקציבים נוספים. "הוספנו כ־20 מאבטחים בפריסה עירונית", הוא ציין. "יש לנו שיטור עירוני, קב"טים, אבטחה חכמה בכל שער כניסה לגן ומרכז שליטה שעוקב אחרי כל המתרחש".

(מפגש עם ההורים בעמישב. צילום וידאו: מתן דויטש)

"מספיקה חצי דקה"

במהלך המפגשים עקץ גרינברג את המאבטחים הנוכחיים, כשבאחת מהפעמים ציין כי: "הם יושבים, קוראים עיתון, ומאחוריהם יכול להיכנס עדר של פילים. אני יכול להראות לכם איך אני מצליח לפרוץ לכל גן בעיר". בהזדמנות אחרת כינה אותם "סדרנים" ואמר כי מערך האבטחה החדש מרתיע הרבה יותר ממי שהיום אמון על השמירה, למרות שהסיירים לא נמצאים במוסדות החינוך באופן קבוע.

התושבים לא קנו את דבריו והעלו טענות רבות. בין היתר, ציינו כי "המאבטחים עשו את עבודתם נאמנה", "פריצה ל'כניסה החכמה' בגנים לא תיקח יותר משתי דקות", "למה סייעת או גננת צריכה להתעסק עם אינטרקום ומצלמות בגן, כשגם ככה יש מחסור חמור בכח אדם?" ו"אבטחה חכמה זה סיפורים. ילד יכול לצאת מהגן כשהשער פתוח ואחרי רבע שעה יגיע מאבטח וידווח על האירוע". תושבת אחרת הוסיפה: "מספיקה למפגע שנכנס לגן חצי דקה, ואז הסייר שיגיע אחרי כמה דקות יוכל רק לספור גופות".

ראש העירייה הגיב ואמר כי אם השיטה עובדת בערים רבות, אין סיבה שכאן יקרה משהו. כמו כן, הוסיף שגם על ההורים מוטלת האחריות לסגור את השער אחריהם. התושבים מצידם טענו כי במתחם של ארבעה גנים, המכיל למעלה מ־150 ילדים עם הורים שבאים והולכים, קשה לדאוג שכל אחד יסגור את השער אחריו, מה גם שאינם מכירים האחד את השני, ואפילו הגננות לא מזהות את הורי הילדים מהגן האחר באותו אשכול. אחד מהם אף פנה לגרינברג ואמר: "הילדים שלי חשובים יותר מהקדנציה שלך".

התושבים העלו גם טענות בדבר אתרי בנייה הסמוכים לגנים, כשהחשש הגדול שלהם הוא כי גורם עוין יחליט ביום בהיר אחד לעשות מעשה. ההורים רצו לקבל הבטחה כי במקרים כאלו המאבטחים הקבועים ישארו בעמדותיהם, אולם גרינברג ציין כי כל מקרה יבדק לגופו.

צילום: מתן דויטש

"פגיעה בביטחון"

ראש מינהל החינוך לשעבר, איציק ישראל, שמכהן כיום כחבר מועצה באופוזיציה ונכח במפגשים, טוען כי: "לא ברור מדוע ממהרים להוריד את השמירה במתחמים השונים. ראוי היה לבצע פיילוט למספר חודשים כדי ללמוד ולשפר. כנראה שזה נעשה כדי לחסוך את עלויות הפיילוט. בעבר הוגדרו קריטריונים שהתבססו על תפיסת הביטחון של המשטרה:

- הצבת שומר במתחם מעל 100 ילדים. משרד החינוך מתקצב שומר בבתי ספר מעל 100 ילדים! מה ההבדל?

- הצבת שומר במתחמים שסמוכים לאתרי בנייה.

- הצבת שומר כשיש חשש לפדופיל או התרעות אחרות.

יש להבין כי בשכונות החדשות נבנו מתחמים עם כמה גני ילדים, וכפועל יוצא מכך יש כ־150 ילדים במתחם. אין ספק שהורדת השומרים במתחמים בהם יש מספר גנים פוגע בביטחון, וראוי היה להוסיף שמירה הקפית לגנים ברחבי העיר, ולא להוריד את השמירה הקיימת. בסופו של דבר, מדובר בסדר עדיפות של הרשות המקומית. עדיף לחסוך במקומות אחרים ולהוסיף לשמירה הקפית ברחבי העיר".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "אבטחה ניידת היא האבטחה המומלצת ע"י משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים, ומתקיימת בהצלחה רבה ביישובים כמו ירושלים ומודיעין, בהם הרגישות גבוהה הרבה יותר. מערך האבטחה החדש איכותי ומקצועי. המאבטחים חמושים, מיומנים ועברו הכשרות מתאימות. בכל גזרה יהיו כמה  אנשי צוות שיפטרלו וייתנו מענה מהיר ואיכותי, ולרשות הגנים ניתן מענה משלים עם לחצן מצוקה, אינטרקום וטלוויזיה במעגל סגור.

"רוב הגנים בעיר פועלים ללא מאבטח, ומהם לא נשמעת שום תלונה בנושא תחושת הביטחון. לאור החשש של ההורים בגנים בהם קיים מאבטח, ביצענו מפגשי הסברה, ביקרנו בכל הגנים בעיר ושוחחנו עם הגננות. אנו נפעיל את התוכנית באופן הדרגתי במהלך כשבועיים. במקרים מיוחדים (אתרי בנייה וכדומה) נבחן את הנושא לגופו וניתן מענה נקודתי.

"הדבר נעשה לרווחת הציבור ולביטחונו, ולא מטעמי תקציב או כל שיקול זר אחר! המפגשים פורסמו בידיעה שהופצה ובמודעות בנושא, ולראיה הורים רבים הגיעו למפגשים".