עו"ד אורי בר משה. צילום: באדיבות בר משה

צעיר (26) מהאזור בעל עבר פלילי בעבירות רכוש וסחר בסמים נידון ל-80 שעות עבודה למען הציבור למרות שתועד כי מכר, בשתי הזדמנויות שונות, אחת מהם ברחוב מונטיפיורי בפתח תקוה, סוליות חשיש לסוכן משטרתי תמורת 4000 ₪ כל אחת. כך עולה מגזר הדין שניתן בעניינו לאחרונה, על ידי כב' השופט שמואל מלמד מבית המשפט הקהילתי בת"א.

בגזר דינו, ציין השופט כי בית המשפט המחוזי קבע את רף הענישה בעבירות דומות ל-5 עד 18 חודשי מאסר בפועל לכל עבירה. אלא שבמקרה של ח' הצליח סניגורו, עו"ד אורי בר-משה, לשכנע את בית המשפט להעביר את התיק לדיון בבית המשפט הקהילתי בת"א, בטענה כי מדובר בנאשם "ייחודי".

"לא ראיתי תיקים שזועקים יותר שיקום מהתיק הזה", ציין בר-משה. "מדובר בסטודנט שסיים מכינה, נמצא בשנה א', עובד בצורה מסודרת וכל התסקירים מראים שהוא בתפנית". ואכן לפני כשנה, הועבר תיקו של ח' לבית המשפט הקהילתי שסייע לו, בין השאר, בהשגת גימלת לימודים ועזרה בשכר דירה.

כיום, הנאשם הוא תלמיד שנה שלישית ללימוד הנדסאי חשמל. הוא הורשע בעבר בעבירות רכוש וסחר בסמים ובתיק זה נאשם בסחר בסמים ובקשירת קשר לביצוע פשע. זאת לאחר שתועד כי מכר, בחודש ספטמבר ברחוב מונטיפיורי בפתח תקוה סוליות חשיש לסוכן משטרתי. הצעיר טען במעמד גזר הדין כי חלה התקדמות גדולה בדרך בה הוא רואה את המציאות ובית המשפט הקהילתי הועיל לו בכל התחומים.

במסגרת גזר הדין שניתן בבית המשפט הקהילתי, ציין השופט כי הוא רואה את העבירות בחומרה: "הנאשם היה חלק משרשרת סם הפוגעת בכלל האנשים המשתמשים בסם, בסובבים אותם ובכלל הציבור הנפגע מהמשתמשים. יחד עם זאת הנאשם הגיע לבית משפט קהילתי לאחר שהחל בהליך שיקומי וככל שעבר הזמן, נראה שהנאשם מחויב יותר ויותר להליך השיקומי והוסיף לגביו כי השמיים הם הגבול".

בגזר הדין השופט ציין כי נוכח הליך השיקום העמוק והרציני שעבר ח', בית המשפט סבור כי יש מקום לחרוג ממתחם הענישה וגזר עליו 80 שעות שירות למען הציבור, חצי שנה מאסר על תנאי, חצי שנה של צו מבחן וקנס של 1000 ₪.

"מדובר בדיוק על סוג המקרים שמחייבים את התערבותו של בית המשפט הקהילתי", סיכם עו"ד אורי בר-משה. "אנו שמחים שזכינו לאוזן קשבת הן מצד הפרקליטות והן מצד בית המשפט הנכבד. אין ספק כי הנאשם עשה כברת דרך משמעותית ואכן, במבחן התוצאה - הישגיו מעידים על עצמם".