* שם? נטליה סילברברג.

* גיל? 67.

* מצב משפחתי? "גרושה ואם לשניים".

* מגורים? "במרכז העיר".

* מקצוע? "שחקנית תאטרון בפנסיה".

נטליה סילברברג. צילום: ריאן

* מדוע בחרת במקצוע הזה? "עוד מילדות עולם התאטרון ריתק אותי. בזמן שלמדתי לתואר בהנדסה במכללה ברוסטוב על הדון היה שם תאטרון. עם סיום הלימודים הסתיימו גם ימי המשחק שלי, ואחר כך עליתי ארצה עם משפחתי. בתי הייתה בשנות המעבר מהיסודי לחטיבה. היו לה קשיי קליטה טבעיים והיא נאלצה להתמודד עם אירועים קשים שקרו בבית. היא הייתה סגורה ומופנמת מאוד וחשבתי מה אפשר לעשות כדי למצוא מסגרת שתעזור לה.

"ראיתי מודעה על תאטרון שמחפש ילדים להצגות ושאלתי אותה אם היא רוצה להיות שחקנית. היא ענתה שכן, והמשחק אכן עזר לה. נכנסתי לתמונה שנה לאחר מכן. הייתה אמורה להיות הצגה, ואחת הדמויות הייתה של אם חורגת. הבמאית פנתה גם לילדים בניסיון למצוא שחקנית, ובתי הציעה אותי לתפקיד. וככה, לפני כמעט 14 שנים, חזרתי לעסוק במשחק בתאטרון, בעיקר כתחביב ולא כפרנסה. היום אני ממשיכה לעסוק במשחק".

* כמה זמן את מתגוררת בפתח־תקוה? "18 שנים".

* מה הפינה האהובה עלייך בעיר? "הפארק הגדול. יש פה אגם, מראות יפים ואווירה טובה".

* חווית בפתח־תקוה חוויה כלשהי שהשפיעה עלייך במיוחד? "במשך שנים לא אהבתי כל כך את העיר. גדלתי בלבוב שבאוקראינה והתרגלתי לסוג מסוים של אדריכלות ויופי שלא קיים כאן. אני לא חושבת שיש לי איזו חוויה משמעותית שקרתה לי בעיר מבחינת המקום הפיזי, אבל העובדה שבפתח־תקוה הצלחתי להגשים את עצמי ולחזור למשחק לאחר כל כך הרבה שנים היא סוג של חוויה בפני עצמה, והיא הייתה משמעותית במיוחד בתקופתי בישראל וגרמה לי לאהוב את העיר".

* מה היית רוצה לשנות בעיר? "שיבנו מחדש את מרכז העיר. אני לא מדברת על הפן החיצוני של הארכיטקטורה אלא על מודרניזציה של המבנים".

* מה חסר לך בעיר? "למרות שיש לנו אולמות והיכל תרבות אני מרגישה שאין מספיק הצגות ותאטרון באופן כללי בעיר. זה לא שאין מקומות פיזיים לערוך בהם הצגות, אלא אין מספיק אהבה וביקוש לתאטרון בעיר. זה מוזר לי אם אני משווה למקום שממנו אני באה".

* מה מרגיז אותך במיוחד בעיר? "הלכלוך וההזנחה, אבל עיקר הטענות שלי הן לא נגד המנקים והעירייה אלא נגד האנשים והחינוך לניקיון. מקום נקי הוא לא מקום שמנקים בו אלא מקום שלא מלכלכים בו. חוץ מזה מפריעים לי רוכבי האופניים והקורקינטים שדורסים זקנים וילדים על המדרכות או מתעלמים מחוקי התנועה על הכביש".

* מה מיוחד בעיר לטעמך? "ברחוב המקביל לבית מגוריי יש עץ איקליפטוס בן 100 שנים. יש עוד עץ מעניין ליד הבניין של בזק. סיפרו לי שהמנהלת או בעלת תפקיד כלשהו במקום קנתה עץ זית יוצא דופן בן מאות שנים תמורת סכום של עשרות אלפי דולרים. הסיפור הזה ממש הדהים אותי".

* איך היית מתארת את העיר במשפט? "זאת עיר שעזרה לי להגשים את עצמי".