מושקוביץ, ישראלוביץ ושלזינגר. צילום: ריאן

מוטי ישראלוביץ (42) ויהודה מושקוביץ (42) מהדר גנים מסייעים למשפחות לילדים מיוחדים כבר למעלה משש שנים. בשנת 2013, כשבאמתחתם עשרות שנות התנדבות יחד ולחוד בארגונים שונים, הם חברו זה לזה והקימו את "נותנים כח - למען הילד המיוחד", ארגון התנדבותי הפועל בקרב ילדים על הספקטרום האוטיסטי, בעלי לקות שכלית התפתחותית וכאלה הזקוקים לשיקום ברמות תפקוד שונות.

בשבוע שעבר הם קיימו כמיטב המסורת את אירוע "השבת הגדול" למאות ילדים לקראת חג הפסח, ובערב בדיקת החמץ ערכו יום פעילות ב"קיפצובה" בירושלים. בין לבין תפסנו אותם יחד עם מנכ"ל הארגון, צביקה שלזינגר (28), שחבר אליהם לפני שלוש שנים, לשיחה על חשיבות הפעילות ("אנחנו מעניקים אוויר לנשימה להורים ולילדים גם יחד"), הכוח המניע ("ההבנה וההכרה בחשיבות הפעילות עבור אותן משפחות") והשאיפות להמשך ("להגדיל את הארגון ואת ההיצע למשפחות הזקוקות לנו").

הפעילות בשבת האחרונה

"לעשות חסד"

"המטרה שלנו היא להקל על הילדים את ההתמודדות עם המגבלה ממנה הם סובלים ולהעניק למשפחותיהם כלים, כוח ויכולת להתמודד עם המשימה", מסביר ישראלוביץ. "אחרי שנים של התנדבות בכל מיני מסגרות שונות, ראינו שיש צורך עולה וגובר לתת מענה לאותן משפחות שמתמודדות עם ילדים מיוחדים 24 שעות ביממה וגם לילדים עצמם".

מושקוביץ ושלזינר מדגישים בפנינו כי "העמותה הוקמה כדי לעזור ולעשות חסד עם המשפחות המתמודדות עם הבעיה, ולא כדי להתפרנס ולעשות עסקים". ישראלוביץ מציין כי כדי לבצע זאת הלכה למעשה מקבלים הילדים ליווי צמוד. "ראשית, כיוון שהמטרה שלנו היא לאפשר למשפחות ולילדים קצת להתאוורר, לכל ילד מוצמדת חונכת אישית מתנדבת, שמכירה אותו באופן אישי ומודעת לצרכים המיוחדים שלו", הוא מסביר. "שנית, החונכת נקשרת לילד, רוכשת את אמונו ומלווה אותו לאורך השנה כולה. היא נמצאת בקשר מתמיד ועוקבת אחר השתלבותו במסגרות השונות".

מושקוביץ מוסיף כי המתנדבות עושות עבודת קודש של ממש. "מדובר בעבודה לא פשוטה בכלל והכל בהתנדבות מוחלטת", הוא מדגיש. "ברור לכולם שההתנדבות בארגון מהווה עזרה רבה עבור משפחות הילדים, שעצם ההתמודדות היום יומית איתם לא קלה עבורם".

לדברי ישראלוביץ, הפעילות עצמה מתמקדת בכמה מישורים, כשהראשונה בהם היא יומית. "יש לנו את המועדונית שלנו במבנה יביל בשכונת עמישב, שפועלת לאורך כל ימות השבוע בשעות אחר הצהריים", הוא מסביר. "התלמידים מגיעים בהסעה ישר ממוסדות הלימוד והמסגרות השונות ושוהים בה עד לשעות הערב המאוחרות. המקום מופעל על ידי אנשי מקצוע, מרכזות ומתנדבות מקצועויות שמקדמות את הילדים. הוא מאובזר במתקנים מותאמים, חדרי שינה ומנוחה, טיפול והרגעה, משחקייה, ג'ימבורי, וידאו וחצר עם מתקנים להנאתם".

מעבר לפעילות היומית, מסבירים השלושה, יש גם פעילויות בזמנים נוספים כמו שבת מחנה, במהלכה יוצאים הילדים מביתם למשך כ־30 שעות לחוויה מיוחדת. "לכל ילד צמודה החונכת שלו", אומרים שלזינגר. "במהלך סופי השבוע הם חווים יציאה משגרה ופעילות חווייתית רבה. את המחנות מלווה גם צוות רפואי צמוד, הכולל חובש, רוקח ואנשי לוגיסטיקה. בכל שבת שנייה מקיים הארגון סוף שבוע לילדים באחד מבתי הספר בעיר או במועדונית. בשבתות אלו נוספים אנשי מקצוע כמו מאבחנת דידקטית ומרכזות וחובשים, וכל אלו דואגים שהשבת תעבור בצורה טובה ומקצועית.

"משפחות הילדים מעידות כי בשבתות כאלו כל הבית מקבל כח ויכולת להמשיך. הילדים האחרים שבבית מקבלים ביטוי ולהורים יש אפשרות לאגור כוחות". ישראלוביץ מצטרף לדבריו ואומר כי "אין כמו תחושת הסיפוק מכך שהורה שבא אלינו ביום שישי שפוף ומותש ומספר שלילד היה שבוע קשה, חוזר במוצאי השבת בתום הפעילות ומקבל את הילד כמו חדש עם אנרגיות טובות. הניצוץ הזה בעיניים של הילדים והוריהם הוא לגמרי הכח המניע".

מושקוביץ מוסיף כי בארגון לא משתמשים בימי ההקלה ובימי הנופשונים להם כל ילד זכאי לקבל מרשויות הרווחה: "אלו הולכים לעמותות אחרות בהן הילד משתתף. אנחנו משתדלים לתת פעילויות בזמנים קשים כשאין מענה של ארגונים ועמותות אחרות כמו בקיץ ובחגים".

"זמן להתאוורר"

בשבת שעברה, כאמור, ערך הארגון את אירוע "שבת הגדול" המסורתי לקראת חג הפסח בהשתתפות כ־230  ילדים מרחבי הארץ, רובם מפתח־תקוה והסביבה. "הילדים נהנו מסוף שבוע גדוש פעילות מחוץ לבית", אומר ישראלוביץ. "הבאנו מתנפחים והפעלות יצירה והיה שמח. הגיעו למעלה מ־260 מתנדבות כדי שכל ילד יקבל את היחס הטוב ביותר ויהיה עטוף בחום, אהבה וחיבוק מכיל גם באמצע הלילה. במקביל, ההורים קיבלו זמן להתאוורר ולהתארגן לקראת החג, אם זה ניקיונות, סידורים, בישולים וכן הלאה".

איך מתארגנים לוגיסטית לאירוע בסדר גודל כזה?

"הפעם האירוע התקיים בקמפוס אור ישראל שהוא ענק. לפני כל פעילות כזו, הצוות שלנו מכין את המקום כולל סידור של מקומות לינה ולא עוזב עד שהכל חוזר לקדמותו בתום הפעילות".

מעבר למתנדבות החונכות, כל הצוות המקצועי של הארגון נמצא בקשר רציף עם המשפחות ומקבל עדכונים על מצב הילדים ועל צרכיהם המיוחדים. הילדים מקבלים את מלוא התמיכה לה הם זקוקים, אם זה סיוע רפואי בתרופות ואף בשינוע לבית החולים, תוך קשר מתמיד עם המשפחה. במקרים בהם נדרשת התערבות או סיוע של הארגון, הוא ניתן מיידית על פי הצורך.

בנוסף, שלושתם עברו קורס במד"א וממשיכים להתנדב בארגון באופן שוטף מתוך כוונה להשאר מעודכנים ולתת  לילדים מענה רפואי ראשוני מקצועי. "שם הכרנו", מוסיף שלזינגר. "אנחנו מתנדבים בקבוצה שנקראת מד"א ירקון - הצלה פתח־תקוה כבר חמש שנים".

לאיזו אוכלוסיות מתאימה הפעילות?

"הפעילויות מותאמות לכלל המגזרים. אפשר למצוא אצלנו ילדים חילונים לצד דתיים וחרדיים, כשהבנים עד גיל 9 והבנות ללא הגבלת גיל. לרוב מדובר במשפחות מעוטות יכולת שאין להם משאבים כלכליים רבים. אנחנו עובדים בצמוד לרשויות הרווחה ומקבלים תמיכה גם מראש העירייה, רמי גרינברג. חשוב לציין שאחרי שנתיים שההקצאה של המועדונית התעכבה הוא דאג מיד לאחר הבחירות להשלמת ההליך באופן מהיר".

כששאלנו את השלושה "מה הלאה?" קיבלנו הסכמה גורפת כי הקושי הגדול ביותר בו הם נתקלים כיום במסגרת הארגון הוא הרצון לתת מענה לכמה שיותר משפחות למול היצע אשר שלא מצליח לעמוד בקצב הביקוש. "נכון להיום מספר הילדים עומד על כ־80 ילדים לשבת והדרישה רק הולכת וגדלה", מסכם מושקוביץ. "לצערנו הרבה פעמים אנחנו נאלצים לומר להורים שאין לנו אפשרות לסייע להם. אנחנו מתקיימים מתרומות ומקווים להמשיך ולגדול. השאיפה שלנו שקרוב יהיה לנו מבנה קבע עם כל מה שנדרש כדי לתת מענה לכמה שיותר משפחות לילדים מיוחדים".