אהוד שטיין. צילום: פרטי

המאבק של העירייה ותושבים בשכונת אם המושבות נגד מפעל "טביב" רחוק מלהסתיים וייתכן כי יימשך עוד שנים. בפסק דין, שניתן בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי בלוד לגבי עתירת המפעל לחידוש רישיונו, ניתנה לו ארכה של שלושה חודשים להסדרת הטיפול בהפרות הבנייה, וכרגע פעילותו נמשכת.

נדמה כי מאבק התושבים במפעל טביב הוא אינסופי ורצוף בעליות ומורדות. מדובר בתחנת מעבר לפסולת רפואית מסוכנת ורעילה, שקיימת באזור סגולה כ־20 שנה, כשעם השנים הפך המקום לגדול מסוגו בארץ. בשנים האחרונות מתלוננים תושבים בשכונת אם המושבות על ריחות קשים הנישאים באוויר ומביעים חשש לבריאותם. עיקר זעמם מכוון כלפי טביב ומפעלים נוספים באזור סגולה והם דורשים את פינויים.

בניגוד לעמדת ראש העירייה, רמי גרינברג, ראש האגף לאיכות הסביבה, ענת זנזורי, ורבים מהתושבים, סבור דווקא מנהל האגף לאיכות הסביבה בעירייה, אהוד שטיין, כי פליטות האוויר מהמפעל עומדות בתקן הישראלי. בראיון לידיעות פתח־תקוה מבהיר שטיין כי הוא מבין ללב התושבים ולרצונם לנשום אוויר נקי, אולם החלטותיו וקביעותיו נסמכות על נתונים ועמדות מקצועיות.

מפעל טביב. צילום: מתן דויטש

בקרת אש

"לאורך השנים קיבל המפעל את כל האישורים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה", הוא אומר. "הפוטנציאל למטרדים היה קיים, ואכן דרשנו ממנו טיפול ברמה הרבה יותר גבוהה. בוצעו הרבה פעולות כדי לשפר את רמת התחזוקה ואת הפליטות החוצה.    

"כחלק ממערך האכיפה הצמוד ביצענו ביקורות רבות בשל תלונות שקיבלנו מתושבים. המוקד העירוני, אגף הביטחון והפיקוח הגבירו באופן ניכר את כמות סיורי השטח ביום ובלילה, ובעקבות כך שריפות אשפה של עבריינים בתחומי העיר הופסקו לחלוטין. אנחנו והמשרד להגנת הסביבה לא הצלחנו להראות שהריחות שהתושבים מרגישים מקורם בטביב. חשדנו ואנחנו חושדים עד היום שמקור הריח, שמרגישים התושבים באם המושבות, הוא בשריפות מזדמנות בעיקר מחוץ לגבולות העיר.

לדבריו, בעקבות התלונות הרבות של התושבים ביצע המשרד להגנת הסביבה ב־2017 דיגומים מורכבים באזור הבתים בשכונה. "מדובר בהליך ששום עירייה לא מבצעת, במסגרתו נדגם האוויר במשך 24 שעות והממצאים מועברים למעבדה בחו"ל", הוא מסביר. "התוצאות לא הראו שום דבר חריג. ב־2018 נערכו שלוש דגימות ונמצא כי בסמוך לגדר של טביב קיימים ערכים גבוהים של מזהמים, שמקורם בדלק ובפסולת שהמפעל קיבל. המשרד להגנת הסביבה הוציא מיד הנחיה לטביב שלא לקבל את הפסולת הזאת יותר. חודש אחרי כן נערכה דגימה נוספת שנמצאה תקינה".

מה הכוונה בתקינה?  

"שהיא עומדת בתקנים שקבע המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הבריאות. אין לנו כלים אחרים לומר אם איכות האוויר טובה או לא".

כלומר, על פי דעתך המקצועית, מפעל טביב נכון להיום עומד בכל תקן שקבע המשרד להגנת הסביבה?

"התשובה היא כן. קיימנו סדרת ישיבות וביקורות במפעל בחודשים האחרונים, ולא מצאנו שום מקור שיכול לגרום לאיכות האוויר שלא להיות על פי התקן".

ענת זנזורי. צילום: פרטי

"אין כל בעיה"

ועד הפעולה של התושבים בשכונת אם המושבות שולל לחלוטין את עמדותיו, והוא מודע לכך היטב. "אני חייב להבהיר שאני בעדם וקשוב אליהם", מבהיר שטיין. "אנחנו יודעים שהתשובות שלנו לא מספקות אותם. התפקיד שלי מחייב אותי לתת להם את השירות המקצועי ביותר. באותה נשימה אני לא יכול לקבוע משהו על מפעל מסוים, שלא אוכל להגן עליו בבית המשפט.

"המדד היחיד שלי הוא האם פליטות המפעל עומדות בתקן או לא. תזכור שיש מעליי את המשרד להגנת הסביבה, שמבצע בדיקות ודיגומים. אם הוא אומר שאיכות האוויר שנפלטת עומדת בתקן, אני לא יכול לבוא לראש העירייה ולהמליץ לו לסגור את המפעל בגלל שהתושבים מפחדים. אני כן פועל כדי למזער כל פליטה מוקדית או לא מהשטח של טביב. אני יודע שהתושבים לא מתלוננים סתם ומסכים לחלוטין עם עמדתם, שהם לא מוכנים לחיות עם ריחות לא נעימים או אוויר מזוהם".

יכול להיות שדוח המומחה האוסטרי יסתור את טענותיך לגבי המפעל?

"כל עוד העבודה שלו לא הסתיימה, הכל יכול להיות. עם זאת, לתושבים יש כבר חלק מהתוצאות ומשום מה הם לא מפרסמים אותן".

ומה התוצאות עד עכשיו?

"שאיכות האוויר טובה ושאין בעיה. הוא כן כותב שצריך לטפל במטרדי ריח ליד טביב, אבל הדיגומים מראים שבהשוואה לתקנים הישראליים אין כל בעיה. החלק השני של העבודה שלו, שיקרה בחודש הבא, הוא לקחת דגימות במשך שלושה חודשים שייתנו לו אפשרות לתת תמונה יותר מלאה. אחרי סיום העבודה שלו, הדוח שלו יועבר לבחינה מקצועית של המשרד להגנת הסביבה ואז נוכל לפרסם הכל. זה צפוי לקרות בקיץ 2019".

ראש האגף ענת זנזורי החלה את פעילותה הציבורית סביב נושא הריחות וזיהום האוויר והדבר בנפשה. היא שותפה לעמדתך?  

"אני מבין שראש העירייה וענת חושבים באופן שונה מהאגף לאיכות הסביבה ואם נקבל מידע חדש, נבחן אותו בכובד ראש. בכל אופן, אנחנו פועלים כל הזמן כדי לוודא שאין פליטות לאוויר הפוגעות בתושבי העיר. המשרד להגנת הסביבה ואני מנסים להציג את התמונה המקצועית. לתושבים אני אומר כי להערכתי השנה יורגש שינוי משמעותי באיכות האוויר משלוש סיבות: אכיפה מוגברת נגד מחוללי שריפות האשפה באזור, תחנת המעבר העירונית שנמצאת בתהליך קירוי וסיום בניית האנגר בתחנת המעבר לפסולת המסוכנת בטביב".

תגובות

מפעל "טביב": "נושא רישיון העסק נמצא כעת בדיון בבית המשפט. אנו משוכנעים כי סיום הטיפול מצידנו בחריגות הבנייה יאפשר לנו לקבל חזרה את רישיון העסק ויאפשר לחברה להמשיך ולפעול בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ולתקנות העירייה. באשר לטענות תושבי אם המושבות: אין ולא היה כל קשר בין טענות התושבים על זיהום למפעלי חברת טביב. עובדה זו הוכחה בבדיקות חוזרות ונשנות שנעשו על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה ובעירייה. בבדיקות קפדניות אלה לא נמצא במפעל מקור כלשהו לזיהום. אנו מזמינים את ועד התושבים וכל תושב בנפרד לבקר בשטח המפעל ולהיווכח במישרין בעובדה זו".

העירייה וענת זנזורי: "הדוח של החברה האוסטרית בשלב זה הינו חלקי וטיוטה בלבד, ולכן אין להתייחס לממצאים כסופיים, מה גם שהתגלו חריגות במזהמים מסוימים. חשוב לציין שטובת הציבור היא לנגד עינינו כל העת, וכולנו מבינים שבסופו של דבר, מדובר במפעל שהתגלה לאחרונה כמזהם ומסכן את בריאות התושבים. בשלב זה לא נרחיב בעניין. הממצאים שיש בידינו ייחשפו ויובאו לדיון כבר בקרוב".

ועד הפעולה של התושבים: "נבהיר כי הדוח שהמומחה האוסטרי הציג בשלב זה הינו טיוטה בלבד. יש להדגיש כי הדיגומים שבוצעו עד כה הינם דיגומי הכנה, שמטרתם הבנת התשתית והחומרים שיש לדגום. המידע שהעביר המומחה לצוות הפעולה שופך אור על הליכים מיושנים, שיטות עבודה לא רלוונטיות וציוד מיושן עד לא מקצועי. המומחה הציג רק חלק קטן מהאפשרויות לציוד חדשני וטכנולוגי, שיכל היה לתת מענה מדויק בהרבה מההליכים שבוצעו עד כה. רק בעובדה זו בלבד יש משום פגם בבדיקות שבוצעו עד כה.

"עד עתה, לצערנו, לא היה שיתוף פעולה פורה מצד אגף איכות הסביבה בעירייה. הגורמים שעמדו לרשות התושבים הם דווקא נבחרי הציבור אשר מטים אוזן לזעקת התושבים. עוד נבהיר כי במהלך חודש אוקטובר 2018 הוגשה בקשה, בכפוף לחוק חופש המידע, לנתוני הפליטה הנדרשים לניטור בתנאי רישיון העסק של המפעלים. למעט הודעה לקונית, של המשרד להגנ"ס והמשרד לאכ"ס בעירייה, המציינת כי המכשיר טרם עבר תיקוף, עד היום לא נמסר כל מידע, וזאת בניגוד לחוק אוויר נקי ולחוק חופש המידע.

"כמו כן, לאחרונה נוכחנו לגלות כי עמדות הניטור שהיו מצויות בשכונה בוטלו. בכך נותרו טענות התושבים כעומדות בפני שוקת שבורה והזנחה פושעת ומסוכנת. כאמור, טרם מוצו ההליכים המקצועיים על ידי המומחים החיצונים וטרם הובררו מצב השכונה והמפעלים מבחינת איכות האוויר, מפגעי ריח והסיכונים במפעלים המצויים בקרבת אזור מאוכלס וצפוף.

"אנו מופתעים והמומים מכך שהאגף המקצועי בעירייה הוציא דוח טיוטה בנושא כה רגיש לתקשורת, בידיעה שהפעולה אינה נכונה מקצועית, תתרום להטיית דיגומים ובדיקות עתידיות, וכמובן משרתת בעלי אינטרסים בעניינים אשר נידונים בימים אלו בבתי המשפט. כמו כן, נדהמנו לגלות בשבוע שעבר בבית המשפט כי הדוח הגיע לידי אחד המפעלים. אנו רואים מעשים אלו בחומרה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד להגנת הסביבה ערך ארבעה סבבים של דיגומים באזור התעשייה סגולה על מנת לבחון את תלונות התושבים, זאת בנוסף לפיקוח שעורך המשרד באופן שוטף על מפעלים באזור זה. כאשר בדיגום האחרון שנערך בחודש מאי 2018, נמצא כי תוצאות דגימות האוויר היו תקינות.

"מפעל "טביב" הוא עסק הפועל כתחנת מעבר לפסולת חומרים מסוכנים, ומחזיק בהיתר רעלים. תחת היתר זה, יש הנחיות ודרישות שנועדו לצמצם ולמנוע מפגעים וסיכון לסביבה וכן הנחיות לאופן הטיפול בפסולות באתר.          

"המשרד להגנת הסביבה בשיתוף אגף איכות הסביבה בעירייה, מבצעים ביקורות וסיורי פיקוח על מנת לוודא כי הנחיות המשרד אכן מקוימות. ככל שנמצאות הפרות כאלה ואחרות במסגרת הפיקוח, הנושא מטופל מול המפעל ומפעלי האזור - ובעת הצורך, גם בהליכי אכיפה שבסמכות המשרד.

"באשר למזכר, לא ידוע למשרד על מזכר המציע להעביר את העסק ממיקומו הנוכחי, ולאחרונה העסק אף בונה בשטחו תשתיות שנועדו לצמצם מפגעים לסביבה, וזאת בהתאם לדרישות המשרד ועיריית פתח תקוה. בכל הקשור לתחום התכנון והבניה - הנושא הוא בסמכות הוועדה המקומית ויש לפנות אליהם בנושא".