הסתיימה הכשרה בת שנתיים למטפלים בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בפתח תקוה. משתתפי ההכשרה עברו יחד דרך משמעותית ביכולת לתת מענה לבני ובנות נוער שנפגעו במקומות הקשים ביותר של החוויה האנושית.

משתתפי ההכשרה. צילום: דוברות עיריית פ"ת

נושא הפגיעה המינית הינו נושא כאוב ובוער בשיח הציבורי. מהנתונים הידועים עולה כי אחת מתוך שלוש נשים נפגעה מינית, ואחת מתוך חמש עברה אונס במהלך חייה. בעידן ה-metoo# בו נאבקת החברה על שינוי פניה ובתופעת ההשתקה, יש חשיבות עצומה ליוזמה מקצועית חדשנית ופורצת דרך, אשר משלבת את כל שירותי הטיפול בעיר במטרה להעניק מענה מקצועי עם התמחות ספציפית.

את ההכשרה עברה קבוצה ייחודית שהורכבה ממערך רב מקצועי משירותי הטיפול השונים בעיר: בריאות הנפש, אגף הרווחה, האגף לטיפול בפרט והאגף לשירות פסיכולוגי. ההכשרה מאפשרת לקבוצת המטפלים להיות בחזית במקומות הטיפול השונים ולתת מענה מותאם לבני נוער שעברו פגיעה מינית ולהוריהם.

ההכשרה הינה פרי יוזמה ייחודית של פורום מנהלי שירותי הייעוץ והטיפול בעיר, בשיתוף פעולה עם מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בתל-אביב. הגשמת החלום על ההכשרה התאפשרה בזכות תמיכתו של סמנכ"ל חינוך וקהילה רמי הופנברג שזיהה את הצורך ביצירת פורום רב מקצועי שיתמחה בתחום הפגיעות המיניות.

כיום שירותי הטיפול בעיר ערוכים לטפל בבני נוער שנפגעו ולהציע להם מעטפת מקצועית מכילה שבהמשך לאמירה הידועה של מרכז הסיוע "את/ה לא לבד", אכן לא משאירה אף נער או נערה לבד במצוקתם.

רמי גרינברג, ראש העירייה, ברך את המטפלים ואמר: "אני מברך ומחזק את המטפלים שעברו את ההכשרה. חשוב שנדע ברמה העירונית לתת מענה כל כך חשוב ורלוונטי לכל אלו שזקוקים לכך".