עדיאל תורתי. צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה הבוקר לבית משפט המחוזי מרכז כתבי אישום נגד אלירן אסקיאס וקארו גבוריאן בגין ניסיון רצח, השמדת ראיה ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד שרה טל, הנאשמים, שהייתה ביניהם היכרות מוקדמת עם המנוח עדיאל תורתי ז"ל, שהו במהלך חודש ינואר 2019 יחד ביחידת דיור בפתח תקווה, שנשכרה על ידי קארו גבוריאן.

ביום 19.1.19 עת ששהו הנאשמים ביחידת הדיור ביחד עם קטין נוסף, הגיע עדיאל. במהלך שהותם צרכו הארבעה משקאות אלכוהוליים וסמים מסוכנים מסוג קוקאין. בגופו של המנוח אף נמצאו רמות קטלניות של קוקאין.

בשלב כלשהו, סמוך לשעה 14:00, עת ישבו שאל קארו גבוריאן אם מי מהם סיפר לאחרים על מיקומה של יחידת הדיור וזאת בשל רצונו להסתתר על רקע פעילותו הפלילית.

הנאשם גבוריאן הטיח בעדיאל כי הוא "מלשין", ובלבם של המשיבים והקטין הנוסף גמלה החלטה להמית את עדיאל והחלו לבצע בו מסכת התעללות פיסית ונפשית,  אשר כללה בין אלימות פיזית קשה, בעיטות, חניקה ודקירות בפלג גופו העליון ובראשו של עדיאל ז"ל. בהמשך לכך השאירו אותו הנאשמים שכוב על הרצפה ועזבו את המקום.

באותו הלילה, הצטיידו הנאשמים ושניים נוספים, קטין א.א ויצחק לוי באת חפירה על מנת לחפור קבר למנוח במטרה להעלימו. הם חפרו יחדיו קבר למנוח באדמת חורשה סמוכה ליחידת הדיור בעומק חצי מטר לערך, הוציאו את פח האשפה כשהמנוח בתוכו מיחידת הדיור והובילו אותו לחורשה. השליכו את המנוח לתוך הקבר, דחסו את גופתו לתוכו וכיסו אותו בחול ובענפים שהיו במקום על מנת שלא ניתן יהיה לאתרו.

במהלך שעות הערב והלילה ולמחרת, חזרו הנאשמים עם שניים נוספים, קטין א.א ויצחק לוי ליחידת הדיור על מנת לנקות את יחידת הדיור ולאסוף את הראיות המפלילות על מנת השמיד ראיות ולשבש הליכי משפט. לפניכם קטעים מרכזיים מכתב אישום שהגישה הפרקליטות נגד אחד הנאשמים. 

כתב אישום

הנאשם מואשם בזה כדלקמן:

חלק כללי:

בין הנאשם, לבין קארו גבוריאן (להלן: "קארו") ועדיאל תורתי ז"ל (להלן: "עדיאל ו/או המנוח") יש הכרות קודמת. קארו ועדיאל עסקו יחדיו, בין השאר, במתן הלוואות בשוק האפור.  

במהלך חודש ינואר 2019, שכר קארו יחידת דיור ברחוב אחוה יעקב 74 בעיר פתח תקווה (להלן: "יחידת הדיור").

יחידת הדיור כוללת שני חדרים כדלקמן:

בכניסה ליחידת הדיור ישנה מרפסת מקורה המובילה אל חדר מגורים ומטבח (להלן: "חדר הכניסה").

בהמשך לחדר הכניסה ישנו מעבר (ללא דלת) לחדר השינה וחדר המקלחת (להלן: "חדר המקלחת"), ביניהם מפרידה דלת עץ.

קארו לא הוציא מעולם רישיון נהיגה.

במועדים הרלבנטיים לכתב האישום, החזיק קארו באופנוע מסוג ימהה אפור מ"ר ............... , על גביו חיבר לוחית רישוי שמספרה ............  (להלן: "האופנוע").

עדיאל החזיק בקטנוע מסוג קואנג יאנג טיו , מ"ר .......... (להלן: "הקטנוע").

החלק הכללי מהווה חלק בלתי נפרד מכתב האישום.

פענוח רצח עדיאל תורתי. צילום: מתוך סרטון שהפיצה המשטרה

העובדות:

אירועי ההתעללות והאכזריות המיוחדת במסגרת ניסיון הרצח

ביום 19.1.19 שהו ביחידת הדיור הנאשם וקארו ביחד עם א.א. קטין יליד 2002 (להלן: "א.א"). במועד זה, סמוך לשעה 06:00 בבוקר, הגיע עדיאל בקטנוע ליחידת הדיור.

עדיאל החנה את הקטנוע בשביל המוביל ליחידת הדיור, בסמוך לאופנועו של קארו.

מרגע זה ואילך, שהו ביחידת הדיור וסביבתה הנאשם, קארו, עדיאל וא.א. (להלן: "הארבעה"). במהלך שהותם צרכו הארבעה משקאות אלכוהוליים וסמים מסוכנים מסוג קוקאין (להלן: "הקוקאין").  

בשלב כלשהו, סמוך לשעה 14:00, עת ישבו הארבעה בחדר הכניסה, שאל קארו אם מי מהם סיפר לאחרים על מיקומה של יחידת הדיור וזאת בשל רצונו להסתתר על רקע פעילותו הפלילית.

קארו הטיח בעדיאל כי הוא "מלשן" וכי גילה לאחר את מיקום יחידת הדיור והתפתח דין ודברים ביניהם. בשלב זה, גמלה בליבם של הנאשם, קארו וא.א. החלטה להמית את עדיאל.

או אז, הטיח קארו את עדיאל בדלת הכניסה והכה אותו במספר מכות אגרוף בפניו והנאשם בעט בו מספר פעמים.

בשלב מסוים, שלף קארו מכיסו סכין יפנית (להלן: "הסכין") ודקר באמצעותה את עדיאל דקירות בצווארו ובראשו. עדיאל החל לדמם מראשו וצעק לעבר קארו "למה? למה? למה? מה יש לך? למה זה מגיע לי? מה יש לך? למה אתה משתגע?". בתגובה השיב לו קארו  שתוק יא מלשין שתוק שתוק" והשליך את הסכין מידו.

בשלב זה, משך קארו את עדיאל בכוח לכיוון חדר השינה. הנאשם הניף את רגלו לעבר עדיאל במטרה להפילו, עדיאל איבד את שיווי המשקל וקארו מנע את נפילתו.

קארו המשיך לגרור את עדיאל בכוח לעבר חדר השינה, כשבאותה עת הנאשם וא.א. מכים את עדיאל במכות אגרוף. קארו ביקש מהנאשם וא.א. לא להתערב ולקח את עדיאל לחדר השינה בעוד הנאשם וא.א. נותרו בחדר הכניסה.    

כעבור מספר דקות, חזרו קארו ועדיאל לחדר הכניסה, כשעדיאל מדמם והעליונית שלבש מוכתמת בדם. קארו הוריד את העליונית מעדיאל, הטיח בו שהלשין עליו והורה לו להודות בכך. עדיאל התיישב על הספה, התחנן בפני קארו שיניח לו באומרו "עזוב אותי, עזוב אותי כבר, אני רוצה ללכת" וניסה להימלט לעבר דלת היציאה מיחידת הדיור.

בתגובה לכך, תפס קארו בחוזקה את עדיאל, הטיח אותו על הרצפה וצעק לעברו "לאן אתה חושב שאתה הולך?". הנאשם וא.א. בעטו בעדיאל בעודו שכוב על הרצפה וקארו לקח את הסכין ודקר את עדיאל מספר דקירות בפלג גופו העליון.    

בשלב זה הרים קארו את עדיאל המדמם וסחב אותו לחדר המקלחת.

בחדר המקלחת, הורה קארו לעדיאל לפשוט את חולצתו ולאחר מכן הכניסו מתחת לזרם המים במקלחת. בשלב זה, הזיז עדיאל את ראשו ופקח את עיניו, אולם קארו דחף את ראשו בחוזקה, פעם אחר פעם, מתחת לזרם המים ועדיאל נאלץ לעצוםאת עיניו.

לבסוף, הפסיק קארו את זרם המים במקלחת, אמר לעדיאל "תגיד לו תגיד לו שפתחת עליי" והעביר לנאשם שעמד בפתח חדר המקלחת את הסכין.

הנאשם דקר את עדיאל דקירות בפלג גופו העליון ובראשו והשליך את הסכין בחדר המקלחת.

כל אותה העת, א.א. נמצא במקום שומר ומביט על מעשיהם של הנאשם וקארו.

בשלב זה, הצמיד קארו את עדיאל לקיר חדר המקלחת, חנק אותו ואמר לו "תדבר, תגיד שפתחת עליי, תגיד שפתחת עליי". בתגובה המשיך עדיאל להתחנן שיניח לו באומרו "תעזוב אותי כבר, אני לא פתחתי עליך, תעזוב אותי כבר".

קארו הרים את הסכין ודקר את עדיאל באמצעותה מספר דקירות בצווארו עד שהסכין נשברה. בשל כך, יצא קארו מחדר המקלחת, פנה לנאשם באומרו "נשברה לי הסכין, הוא פתח עליי, אני חייב סכין אני חייב סכין", לשם מימוש החלטתם להמית את עדיאל.

הנאשם וקארו ניסו לשבור בקבוק זכוכית על רצפת חדר הכניסה אך הדבר לא צלח. משכך, בסמוך לשעה 14:15, לקח הנאשם את בקבוק הזכוכית, יצא מיחידת הדיור לעבר השביל המוביל אליה, הטיח שוב ושוב את הבקבוק ברצפה עד ששברו. או אז, נטל את השבר החד של פיית הבקבוק (להלן: "פיית הבקבוק") ונכנס עמו חזרה לחדר המקלחת.    

בשלב זה, הטיח קארו את עדיאל ברצפת חדר המקלחת ורכן עליו כשברך רגלו לוחצת על צווארו, תוך שהוא מכה אותו במכות אגרוף והנאשם בועט בבטנו.

או אז, דקר הנאשם את עדיאל, מספר פעמים, באמצעות פיית הבקבוק. במהלך דברים זה, פצע הנאשם את קארו בשגגה פצע חתך אחד בכף ידו.

כל אותה עת, בעודו מתבוסס בדמו, התנגד עדיאל בשארית כוחותיו, התחנן על חייו וביקש מהנאשם וקארו שיניחו לו.

בשלב זה, הניח הנאשם את רגלו בחוזקה על ראשו של עדיאל. קארו הלך לחדר הכניסה וחזר כשהוא נושא עמו חולצה (להלן: "החולצה").

הנאשם נטל את החולצה, כרך אותה סביב צווארו של עדיאל שהיה שכוב על הרצפה כשפניו פונות כלפי מטה, דרך על צווארו וחנק אותו למשך כחצי דקה, כשהוא מהדק בחוזקה את החולצה סביב צווארו של עדיאל. אותה עת, נכנסו קארו וא.א. לסירוגין לחדר המקלחת, צפו במעשיו של הנאשם וא.א. בעט מספר בעיטות בבטנו של עדיאל.   

בשלב זה, התכופף קארו, אחז בראשו של עדיאל, הפשיל את החולצה שהייתה כרוכה סביב צווארו, הרים את ראשו ודקר אותו דקירה נוספת בצווארו. לאחר מכן, יצאו הנאשם וא.א. מחדר המקלחת.

בהמשך, יצא קארו מחדר המקלחת, סגר את הדלת ואמר לנאשם ולא.א. "זהו הוא גמור. אני גמרתי אותו".

בשלב זה, סברו הנאשם וקארו וא.א. כי הצליחו במימוש החלטתם להמית את עדיאל. לפיכך, החלו בפעולות לשיבוש הזירה, השמדת ראיות והעלמתו של עדיאל במטרה להימלט מעונש ולמנוע או להכשיל הליך שיפוטי (להלן: "פעולות השיבוש").  

הנאשם, קארו וא.א. (להלן: "השלושה"), החליפו את פרטי לבושם והכניסו אותם לשקית כדי להעלימם (להלן: "השקית").

קארו נכנס לחדר המקלחת וערך חיפוש על גופו של עדיאל בשל חשדו כי החביא ממנו כסף. לאחר מכן קשר את ידיו של עדיאל.

סמוך לשעה 15:45 יצאו השלושה מיחידת הדיור וערכו חיפוש בסביבתה, בשביל המוביל אליה ובקטנוע של המנוח כדי לאתר כסף של עדיאל.

סמוך לשעה 16:00, עזבו השלושה את יחידת הדיור כשהם מותירים את עדיאל בחדר המקלחת כשידיו קשורות.

השלושה נטלו עימם את הטלפון הנייד של עדיאל (להלן: "הנייד") ונסעו מהמקום כשקארו רוכב על האופנוע והנאשם נוהג בקטנוע כשהוא מסיע את א.א..

במהלך נסיעתם ובמסגרת פעולות השיבוש, התקשרו השלושה מהנייד לחבריו של עדיאל כדי להציג מצג שווא לפיו עדיאל עודנו בין החיים. לאחר מכן, שברו את הנייד והשליכו אותו ברחוב הרב לוי 48 פתח תקווה וכן נטשו את הקטנוע של עדיאל ברחוב נחלת צבי 31 בפתח תקווה.

כעבור זמן מה, הגיעו השלושה לדירה ברחוב פרישמן 17 בפתח תקווה אותה שכרו לוי יצחק בן אבו (להלן: "יצחק") ונועם אטיאס, מכריו של א.א. (להלן: "דירת המסתור").  

במהלך שהייתם בדירת המסתור, תכננו השלושה את המשך פעולות השיבוש ופעולות אפשריות להיפטר מגופתו של עדיאל וכן יצאו מדירת המסתור לסירוגין כדי לערוך סידורים בהתאם לתכניותיהם.

בהיותם בדירת המסתור הצטרף יצחק לשלושה וא.א. ביקש ממנו כי ישיג עבורם כרטיסי טיסה על מנת להימלט.  

בין לבין, סמוך לשעה 18:00 שלח קארו את חברתו א.ס. ליחידת הדיור וביקש ממנה לבדוק אם הכל בסדר במקום. א.ס. הגיעה עם חברתה ליחידת הדיור, נעמדה בשביל המוביל ליחידת הדיור, צילמה תמונה של המקום בטלפון הנייד ושלחה אותה לקארו.

הוצאת המנוח מיחידת הדיור וקבירתו

סמוך לשעה 20:00 בערב, חזרו השלושה ליחידת הדיור כשהם מצוידים בשקיות אשפה ובעגלת אשפה גדולה שמצאו בסמוך ליחידת הדיור (להלן: "פח האשפה").  

במסגרת פעולות השיבוש, השלושה ניקו את יחידת הדיור, אספו את הראיות המפלילות שכללו, בין היתר, פרטי לבוש שהוכתמו בדם, סכין, שברי זכוכיות ועוד,  הכניסו אותם לשקיות אשפה ואף ערכו חיפוש בסביבת יחידת הדיור ובשביל המוביל אליה.

השלושה הרימו את גופת המנוח, הכניסו אותה לפח האשפה, ומשהתקשו לסגור את מכסה הפח, התיישב א.א. על המכסה עד אשר הצליח לסוגרו כשהם דוחסים את גופת המנוח לתוך פח האשפה.  

סמוך לשעה 21:00 עזבו השלושה, כל אחד בנפרד, את יחידת הדיור ונסעו לדירת המסתור, שם המתין להם יצחק.  

באותו לילה הצטיידו השלושה באת חפירה (להלן: "את החפירה") על מנת לחפור קבר למנוח במטרה להעלימו.

בסמוך לשעה 04:40 לפנות בוקר, הלכו הנאשם וא.א. לחורשה הממוקמת כקילומטר מיחידת הדיור (להלן: "החורשה") כשהם מצוידים באת החפירה והחלו בפעולות חפירת קבר למנוח. בשלב כלשהו, הצטרף אליהם יצחק ושלושתם חפרו יחדיו קבר באדמת החורשה בעומק חצי מטר לערך (להלן: "הקבר").

סמוך לשעה 05:00 לפנות בוקר, הנאשם וא.א. הלכו ליחידת הדיור כשהם רעולי פנים ויצחק נותר בחורשה על מנת להמשיך בפעולות החפירה.

הנאשם וא.א. הוציאו את פח האשפה כשהמנוח בתוכו מיחידת הדיור והובילו אותו לחורשה.

הנאשם, א.א. ויצחק השליכו את המנוח לתוך הקבר, דחסו את גופתו לתוכו וכיסו אותו בחול ובענפים שהיו במקום על מנת שלא ניתן יהיה לאתרו. כן, השליכו את פח האשפה בקרבת מקום.

פעולות נוספות לשיבוש הליכי משפט והימלטות

במסגרת פעולות השיבוש, ביום 20.1.19, סמוך לשעה 18:00 רכשו השלושה במיני מרקט "מנצור" בפתח תקווה חומרי ניקוי ובהם מספר בקבוקי אקונומיקה וכריות ניקוי (להלן: "חומרי הניקוי").

השלושה ניקו את יחידת הדיור באמצעות חומרי הניקוי, צבעו את קירותיה, חתכו את מושבי הכיסאות וכן חלק מהמזרן בחדר השינה שהיו מגואלים בדם. השלושה פינו מיחידת הדיור לסירוגין בשקיות אשפה חפצים מפלילים וזאת כדי להשמיד ראיות ולשבש הליכי משפט.

למחרת, ביום 21.1.19, רכשו במזומן א.א ויצחק כרטיסי טיסה לכיוון אחד. בתאריך 22.1.19 עזבו השניים את הארץ ונכון לכתיבת כתב האישום טרם שבו ארצה.

הנאשם וקארו, אשר היו מנועים מלעזוב את הארץ, נמלטו וירדו למחתרת עד אשר קארו נעצר ביום 29.1.19 והנאשם ביום 1.2.19.

כתוצאה ממעשי הנאשם וקארו, נגרמו למנוח, בין היתר, פצעי דקירה וחתכים רבים  ובהם:

פצעי חתך/דקירה ופצעי חתך בראש ובצוואר, פצעי שפשוף ושפכי דם תת עוריים בראש, שפכי דם בשכבה הפנימית של הקרקפת, דימומים בשרירי הרקה משמאל ומוקדי דימום בשרירי הצוואר.

פצע חתך בגב משמאל, שפכי דם תת עוריים ופצעי שפשוף זעירים בגו.

פצע חתך בקרקפת.

מוקדי דימום תת עכבישיים.

פצעי חתך בגפיים העליוניים ושפכי דם תת עוריים בכפות הידיים.

פצעי חתך בקרסול השמאלי.   

בגופו של המנוח נמצאו אלכוהול וכן רמות קטלניות של קוקאין.  

במעשים אלו, הנאשם וקארו וא.א, בצוותא חדא, ניסו לגרום למותו של עדיאל לאחר שקילה וגיבוש החלטה להמית, כאשר המעשה נעשה באכזריות מיוחדת ותוך התעללות  גופנית ונפשית בקורבן.

במעשים אלו, הנאשם וקארו, א.א. ויצחק, בצוותא חדא, עשו דבר בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי והשמידו חפצים העשויים להיות דרושים לראיה בהליך שיפוטי בכוונה למנוע את השימוש בהם כראיה.  

במעשיו אלו, קארו נהג ללא רישיון נהיגה.

הוראות החיקוק לפיהן מואשמים הנאשם:

ניסיון רצח– עבירה לפי סעיף 305(1) בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "החוק").

השמדת ראיה- עבירה לפי סעיף 242 לחוק.

שיבוש מהלכי משפט- עבירה לפי סעיף 244 לחוק.

להלן תגובות הסניגורים של הנאשמים:

תגובת עו"ד אייל אוחיון, סניגורו של קארו גבוריאן: "מדובר באירוע מורכב אשר כבר מתחילתו הצבענו בפני צוות החקירה על קיומן של ראיות אובייקטיביות אשר מלמדות כי מרשי לא יכול היה להיות מעורב פיזית בביצוע עבירת הרצח. טענה זו התחזקה ככל שהחקירה התקדמה ואף גובתה בשלל רב של ראיות נוספות. את האמת בתיק הזה נזכה לקבל הרבה יותר מהר מאשר בפרשת זדורוב".

תגובת עו"ד אמירי ברבי, סניגורו של אלירן אסקיאס: "כנגד מרשי הוגש כתב אישום בבקשה למעצר עד תום ההליכים. בשל מורכבות התיק, ביקשתי לדחות את הדיון על מנת לעמוד על חומר הראיות. אין ספק שמרשי, גם הוא קורבן נוסף של הנסיבות והאירוע שקרה בין חברים".