צילום: שרון יצחק

זו שעת לילה מאוחרת, ועינת מדני - נתי כוכבת הילדים בשבילכם - אומרת: "אלו השעות הכי פרודוקטיביות שלי". בעיקר, היא מסבירה, בימים טרופים כמו אלה כשעל הפרק פרימיירה להצגה בכיכובה אצלנו בפתח־תקוה וגם עבודה על סדרה חדשה.

יש לה מיליוני צפיות ביוטיוב, מאות אלפי עוקבים ולא מעט מעריצים שמלווים אותה לכל הופעה ברחבי הארץ. אבל ניכר כי נתי נותרה עם הרגליים על הקרקע ולא שכחה מאין הגיעה. מילדות בצל אלימות ומצוקה כלכלית דרך דלתות שנסגרו בפניה, היא התמידה בנחישות עיקשת ולא ויתרה לעצמה, בדרך להגשים את החלום.

נתי וחברים. צילום: רמי זרנגר

חיים בצל הפחד

ההתחלה לא היתה קלה. כשנתי (35) מספרת על כך, מהנהן לצידה בן זוגה אייל מדני, המנהל האישי שלה ומי שמהווה עבורה את הכוח המניע. כשמסתכלים על שניהם קשה לפספס את האהבה והפרגון ההדדים, מהסוג שלא זכתה לראות בבית הוריה.

"גדלתי בחרדות לבטחונה של אמא", היא משחזרת מרגעי ילדותה לאב אלים, תחת מצוקה כלכלית קשה. "זה שובר את הנפש לראות את הבן אדם שאת הכי אוהבת סובל. אני זוכרת את הילדות שלי כחיים בצל הפחד, אף פעם לא ידענו מתי הוא יבוא והחשש הזה תמיד ריחף לנו מעל הראש, כילדה לא הצלחתי לישון בשקט".
הפחדים הללו ליוו אותה עד לגיל העשרה, כאשר אביה עזב את הבית והותיר את האם לפרנס לבדה את חמש בנותיה. נתי, השנייה מבין בנות הבית, יצאה לעזרת אמה ועבדה בכל מה שיכלה – החל מבייביסיטר ועד ניקיון חדרי מדרגות. "אמא לא ויתרה ועשתה הכל כדי לשלוח אותי לחוג ריקוד", היא נזכרת.

איזו ילדה היית?

"מאוד מופנמת וחסרת ביטחון. מהריקוד הזה אני צמחתי. אני זוכרת את הכמיהה שהיתה לי להיות על הבמה, אבל לא העזתי".

רק אחרי השירות הצבאי, החליטה נתי לנסות את מזלה וירדה לאילת לעבוד בצוות בידור באחד מבתי המלון הנחשבים ביותר בעיר הדרומית. "התחלתי לשחק, לרקוד, לשיר ולעשות תפקידים ראשיים בהצגות. האהבה של הילדים והחיזוקים שקיבלתי מהוריהם נתנו לי המון ביטחון", היא מספרת ועיניה בורקות. "זו היתה אחת התקופות היפות בחיי. הפעם הראשונה שהרגשתי חופשייה ושאין איום שמרחף מעל ראשי. מצאתי את עצמי יושבת עם הילדים גם אחרי שעות הפעילות ונשאבתי לעולם הזה".

אלא שכעבור שנה וחצי, בעקבות פציעה, החלום נגדע באיבו והיא חזרה למרכז. "פתאום הקלפים נטרפו. הייתי צריכה למצוא עבודה ולהתפרנס, אז התחלתי לעבוד באחת מחברות האשראי, במקביל למדתי מנהל עסקים - וגם חינוך ומשחק והופעתי בהצגות ילדים".

הכוח המניע

באותה תקופה, בעודה מתקדמת בסולם התפקידים בחברת האשראי ומופיעה בכל הארץ עם אחד מתאטראות הילדים הגדולים, היא הכירה את מדני, שהיה אז גרוש טרי ואב לשני ילדים צעירים. "הוא הגיע במקרה לאחת ההופעות עם הילדים והחיבור בינינו היה חזק ומיידי. חיבור שקשה להסביר אותו במילים", היא אומרת בחיוך מבוייש.

במה זה התבטא?

"היינו יושבים שעות ומדברים. אייל הוא בן הזוג המושלם עבורי, אני מקבלת ממנו כל כך הרבה ביטחון. הוא מבין אותי, מכיל אותי ומפרגן לי בצורה שהיא באמת יוצאת דופן. הרבה חברות שלי עזבו את התחום או התגרשו כי לא היה להן את זה, אני זכיתי".

אמה ואחיותיה פחות התלהבו מהקשר. "הן נרתעו מפער הגילאים בינינו, של למעלה משני עשורים. הן חשבו שהוא מנצל אותי, שהוא לא ירצה עוד ילדים. אבל מבחינתנו היינו הדבר הכי טוב שקרה לנו. בהתחלה קצת הסתרתי את הזוגיות וכעבור זמן מסוים החלטתי לוותר עליה כדי להקל על אמא שלי. אבל ככל שעבר הזמן הבנתי שאני לא מצליחה להתגבר עליו ובסופו של דבר הגורל איחד בינינו שוב".

היום הן מקבלות אותו?

"בטח. אחותי הגדולה, שבעבר אמרה לי שאם נתחתן היא לא תגיע לחתונה, אמרה לאייל באחת ההזדמנויות שאיזה מזל שלא הקשבנו לה ו'איך כמעט פיספסנו אותך'. היום אנחנו בקשר מאוד חזק, האחיות ואמא שלי הכי מפרגנות שיש".

הזוג מדני מתגורר בראש העין עם ים וסאן, ילדיו של אייל מנישואיו הקודמים, ויחד נולדו להם אגם ואורי. "אייל הוא התיקון שלי, הוא דמות האב שלא היתה לי בשביל הילדים שלי", היא מספרת בגרון חנוק. "כשאני שרה בהופעה על אבא, אני חושבת עליו. הוא תמיד שם עבורי והוא זה שכל הזמן דוחף אותי להגשים את הייעוד שלי. אני זוכרת שיום אחד חזרתי מהעבודה וכל הבית היה מלא בציוד של ימי הולדת שהוא אירגן עבורי. ברגע שהוא נרתם למשימה, הוא עושה זאת עד הסוף. הוא כל הזמן עסוק באיך לעזור לי להתקדם ולהגשים לי את החלום".

מקום לכולם

נתי מסבירה שלאורך הדרך חשוב לה מאוד לשפר ולהשתפר. "אני לא מאמינה בקיצורי דרך אלא בעבודה קשה. לא פעם קיבלתי תשובות שליליות מכל מיני משרדים. אמרו לי 'את מוכשרת, את ראויה אבל...' או 'יש לך פוטנציאל, אבל...' אבל לא התייאשנו והמשכנו לנסות".

אחרי שנים של הצגות והפעלות בימי הולדת, לפני חמש שנים נולד סופסוף השם הרשמי של המופע - "נתי, הגעתי, הופעתי", בסיוע של נתן נתנזון, שבאמתחתו כבר לא מעט פרויקטים מוצלחים ומצליחים. "הסתכלתי עליו ולא הבנתי, שאלתי אותו 'מה הקשר? עוד לא הופעתי, רק עכשיו התחלתי'. הוא חייך וענה: 'אם יהיה ילד שלא יגיד את זה, אל תקראי לי נתן'. החלטתי לשחרר ולהקשיב לו. ובאמת אחרי שנה של הופעות שמנו לב שאף אחד כבר לא קרא לי רק 'נתי' - זה הפך לקטע".

בעולם רווי כוכבי ילדים, מה את מחדשת?

"אני חושבת שמה שמייחד אמן זו הדרך שבה הוא מעביר את המסרים. הדמות שלי היא של ילדה מציאותית ככל הילדים, שחווה, לומדת, טועה ומתקנת. אני מעבירה מסרים שהם בגובה העיניים מנקודת מבט של ילדה. הרעיונות והמסרים מגיעים מהחיים עצמם ומילדיי הפרטיים. אני חושבת שכל עוד אוהבים את התחום, יש מקום לכולם בתחום הזה. מאוד חשוב לי לא לאכזב אף ילד ולהשאר אחרי ההופעות עד אחרון הילדים - הם מאוד חכמים ומבינים מי שם ואוהב את זה ומי לא".

בעוד כשבוע וחצי תתקיים בהיכל התרבות בפתח־תקוה פרימיירה חגיגית של הצגת הילדים החדשה בכיכובה בשם "להציל את הפארק", בשיתוף פעולה עם הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול בעיר בהובלת שלומי ערה, אשר כל ההכנסות קודש למאבק באלימות.

בהצגה משחקת נתי לצידם של טילטיל מ"הישרדות", רמי קאשי מ"שנות ה־80", עודד מנסטר ושרון מלכי. החבורה הכישרונית הזו, יחד עם שלל רקדניות, שחקנים וזמרים, מספרים את סיפורו של פארק שכונתי העתיד להפוך לקניון ובו משחקי מחשב. נתי מגייסת את חבריה למשימה הכרחית: להציל את הפארק ולהוכיח לכולם שהטבע וגן המשחקים חשובים לא פחות ממשחקי המחשב.

ההצגה מדגישה את המסר החד-משמעי שאלימות היא לא הפתרון ושהכל אפשרי בעזרת נחישות, אומץ והתמדה. "לאחרונה ההצגה נכנסה לסל התרבות לגילאי 5 ועד כיתה ד'", מספר לנו אייל בגאווה ונתי מחייכת ומוסיפה כי מדובר בבשורה משמחת מאוד. "יכולנו לעשות עוד אגדה, אבל רצינו לעשות משהו אחר. בחרנו ללכת עם האמת שלנו ולעשות הצגה עם מסר, שהילדים יצאו ממנה עם ערך מוסף. באתי עם המסרים שרציתי והיה לי חשוב להיות מעורבת בכל תהליך היצירה".

מה היעד הבא?

"להמשיך לשמח ילדים ולעשות את מה שאני אוהבת. זה אולי קצת קיצוני, אבל אני רוצה לתת מהייחודיות שלי לעולם כל עוד אני כאן ולהשאיר את החותם שלי. כמי שגדלה על עוזי חיטמן, ללא ספק המחמאה שהכי מרגשת אותי היא לשמוע שילדים 'גדלים' עליי, שאני 'הילדות' שלהם. אני לא רואה את עצמי עושה משהו אחר, מבחינתי אני כאן עד שאהיה 'סבתא נתי'. אני רואה בזה גם שליחות וגם תיקון. אין משהו יותר טוב בעיניי מלשמח ילדים".

את חושבת על הילדה שהיית, פעם?

"בזכות הדמות שלי אני מגשימה לעצמי את הילדות שלא הייתה לי – הילדות השמחה, החופשית, מלאת שמחת החיים שלי כילדה לא היתה".

המופע, שכל הכנסותיו קודש למאבק באלימות, יתקיים ביום שלישי 16.4 בשעה 17:30, בהיכל התרבות, רחוב מכבים 5 פתח תקוה. טלפון קופות ההיכל: 03-9125222. מחיר כרטיס: 49/69 שקל.