צוות המאבק נגד זיהום אוויר בפתח תקוה. צילום: ריאן

לפני שלושה חודשים, מיד בתום מערכת הבחירות, קיימנו שיחה עם חברי צוות הפעולה נגד זיהום האוויר באם המושבות, לסיכום שנת פעילות ותוכניות עתידיות, כעת בחלוף מספר חודשים חזרנו לבדוק מה, אם בכלל, נעשה מאז.

ובכן, לא גילינו סממני אופטימיות. "מדובר בסכנה ממשית והגיע הזמן שיתר תושבי העיר יצטרפו למאבק", מתריעים השבוע ניר בנציוני ואור שטיבלמן, חברי צוות הפעולה. תפסנו את השניים בתום פגישת סטטוס בין תושבי אם המושבות לבין ראש העירייה, רמי גרינברג, ומחזיקת תיק איכות הסביבה, ענת זנזורי. במהלך הפגישה ניתן פירוט לתושבים לגבי המאמצים השונים, שננקטים מול המפעלים המזהמים באזור התעשייה סגולה.

צעד תמוה

בין הדברים שעלו באותה שיחה דובר על כך שהעבודה מול המפעלים אינה עניין של 'זבנג וגמרנו', אלא נדרשות פעולות שונות וארוכות טווח, כמו הליך של שינוי תב"ע. "מדובר בהליך שלהבנתנו יכול לקחת גם מספר שנים וכרוך בתהליכים משפטיים מורכבים", אומרים בנציוני ושטיבלמן.

עם זאת, הובהר בשיחה כי במסגרת צעדי ההתייעלות של העירייה, הוחלט על סגירת תחנת הניטור בגבול אם המושבות החדשה ועל הפסקת הליך הקירוי, שהחל במפעלים המזהמים. "על פי גורמים מקצועיים, זה הליך שהיה אמור להפחית את הזיהום הנפלט מהמפעלים בלמעלה מ־99 אחוזים בטווח הקרוב והמיידי. מדובר בצעד תמוה", טוען בנציוני.

לדברי השניים, גם הפסקת הניטור היא עניין בעייתי, כיוון שבלעדיו לא ניתן יהיה להוכיח הפרות וחריגות. "ללא ניטור לא נוכל לדעת מה רמת החשיפה לחומרים המזהמים. המידע המתקבל נותן אינדיקציה וכולל גם את הסכנות המיידיות וגם את הסכנות העתידיות. ברגע שאנחנו לא יודעים אלו חומרים חורגים מהתקן ונמצאים באוויר שאנחנו נושמים, אנחנו לא יודעים לאלו סכנות ומחלות אנחנו צפויים, וזה חלק מהעניין המשפטי עליו אנחנו מתבססים", מסבירה שטיבלמן.

אז למה עוצרים את הפעולות האלה?

"עד לפני מספר חודשים פעלו שתי תחנות ניטור, אחת ליד המפעלים ושנייה בין בית העלמין סגולה לשכונת אם המושבות החדשה. אלא שעלותן הכוללת עמדה על מאות אלפי שקלים לשנה. הטענה היא שהחומרים שנוטרו בתחנה זו קשורים באופן חלקי לזיהומים פוטנציאליים מאזורי התעשייה. אכן, ניתן לנטר יותר חומרים והיינו רוצים שכך ייעשה. בתקצוב מתאים זה דבר בר־ביצוע".

סכנת הבנזן

לדברי בנציוני ושטיבלמן, בין החומרים החריגים שדווקא כן נוטרו ואף נמצאו חריגים קיים חומר בשם בנזן, שצריך להדאיג את התושבים. "זה חומר מסרטן בדרגת זיהום A1 - הדרגה הגבוהה ביותר על פי תקנים בינלאומיים, אשר גורם בין היתר לסרטן הדם", אומר בנציוני.

המידע על הבנזן צריך להדאיג את תושבי פתח־תקוה שבעתיים, שכן מדובר על חומר שנוטר גם בתחנת הניטור הקיימת באזור התעשייה סגולה. ממידע שהגיע למערכת ידיעות פתח־תקוה, במהלך חודש פברואר בלבד נרשמו כעשר חריגות של חומר זה, למרות שהכמות המותרת בתקן מדברת על עד שבע חריגות בשנה. כמו כן, בעוד התקן היומי עומד על 1.2 ppb, נרשמו חריגות יומיות של 3 ומעלה, וכן מדידות רגעיות של 60 ומעלה. כלומר, חריגות של מאות אחוזים מהמותר בתקן.

בנציוני מציין כי הצורך בניטור וקירוי הוא קריטי מאחר שמלבד הבנזן, ישנם לא מעט חומרים מסוכנים שכיום אין עליהם מידע, חלקם נטולי ריח. "החומרים נטולי הריח הם שמדאיגים יותר מכל", מסביר בנציוני. "בדוח של המשרד להגנת הסביבה היו הרבה חריגות של חומרים ללא ריח שנוטרו. זה מדאיג אותי כי כשאני מריח משהו, אני יודע לסגור חלונות, להפעיל מכשיר טיהור אוויר בבית ומתמודד בהתאם. כשאני לא מריח, אני לא יודע להגן עליי, ובעיקר על הילדים שלי".

שטיבלמן מוסיפה כי מבחינתה ומבחינת צוות הפעולה, המטרה העיקרית היא קבלת אוויר נקי ושמירה על בריאות התושבים, ולכן יש צורך באותן פעולות קירוי וניטור שהופסקו. "כתושבים אנחנו צריכים לדעת מה קורה בסביבה שלנו", היא אומרת. "למרות שכרגע ההתייחסות היא לשכונת אם המושבות, חשוב להבין שהשכונה שלנו היא לא הנפגעת היחידה. כיום חשופים לזיהום כלל תושבי השכונות הסובבות את אזור התעשייה סגולה, בהן: נווה דקלים, חן הצפון, כפר אברהם ונווה גן. אלה שכונות שהתושבים בהן פחות מודעים ופחות מעורים לגבי סכנות הזיהום. מבחינתנו, התחלנו תהליך מול גורמי מפתח באותן שכונות, ונעשה כל שביכולתנו כדי לגייס את יתר תושבי השכונות ולקדם את המהלכים כציבור רחב יותר. אנשים חייבים להבין שמדובר פה בסכנה ממשית".

חייבים פתרון                

השניים מסבירים כי הם מצפים להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם העירייה, שכן: "בידיה הכוח לעשות את המקסימום שהיא יכולה בכל רגע נתון. זה היה נכון בקדנציה הקודמת וזה נכון גם בקדנציה הנוכחית. זה לא עניין פוליטי ולא קשור לקואליציה ואופוזיציה, זו עבודה משותפת של כלל הגורמים יחד. כדי להגיע לתקדימים, כפי שהגענו עד כה, אם זה כתב האישום נגד המפעלים ואם אלה המסקנות של המומחה האוסטרי, אנחנו צריכים שיתוף פעולה ופתרונות, וזה לא משנה מי ראש העירייה".

שטיבלמן אומרת כי לצוות הפעולה ברור ששיתוף פעולה לא נבנה ביום. "אנחנו מעדיפים לעבוד עם הרשות ומנסים לגייס אותה לצידנו מחדש. זה תהליך של בניית אמון. חלק ממטרות הפגישה, כפי שאני רואה אותן, היו להסביר לגורמים ברשות למה יש צורך בנקיטת פעולות מסוימות. כולי תקווה שההסברים לא נפלו על אוזניים ערלות".

בנציוני מסכים ומסכם: "נמשיך להעביר את המידע, לתמוך ולעבוד יחד, אבל במקביל נמשיך להיות ביקורתיים. במקומות שצריך, נכוון ונסייע במטרה לקבל אוויר נקי. לאור הפגישה, אנחנו מקווים שכעת האסימון ייפול מהר. בהמשך בכוונתנו לקיים פגישה עם ראש העירייה במטרה להתחיל פעולות אופרטיביות שהינן קבילות משפטית, מוכרות על ידי הרגולטור ומשקפות את המצב כפי שהוא".

מהעירייה נמסר בתגובה: "בסגולה אין תחנת ניטור כבר מעל חצי שנה. במידה והכוונה לתחנה ששייכת לחברת טביב, היא לא אמורה למדוד פרמטרים סביבתיים, ולכן גם אין אפשרות להשוות את הנתונים לתקן סביבתי. תפעול התחנה נבחן בחודשים האחרונים עם המשרד בגלל שראינו שהדבר מורכב מבחינה מקצועית".