ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל. מבוקשת על ידי תלמידי העיר. צילום: מתן דויטש

מספר שבועות לאחר החלטתו של ראש העירייה, רמי גרינברג, שלא לתקצב מוסדות חינוך מוכרים ובלתי רשמיים אשר יקלטו תלמידים מחוץ לעיר, התקבלה כעת החלטה שנויה במחלוקת נוספת - הגבלת מספר התלמידים שייצאו ללמוד מחוץ לפתח־תקוה. את ההודעה על כך קיבלו הורי הילדים בעיצומו של הרישום לקראת שנת הלימודים הבאה. "אולי גרינברג יציב מחסומים בכניסה לעיר ויבדוק תעודות זהות", זועם אחד ההורים.

אחד מאותם מוסדות מבוקשים מחוץ לעיר היא ישיבת "בני עקיבא" בגבעת שמואל, שרבים מתלמידי פתח־תקוה מעוניינים ללמוד בה. אלא שהעירייה מאפשרת באמצעות הגרלה רק ל־25 מהם להגשים את רוצנם, תוך יצירת תסכול וזעם רב.  

החוק היבש אמנם תומך בגרינברג, אולם במשך שנים אפשרה העירייה לתלמידים להירשם לתיכונים גם מחוץ לעיר. כך, למשל, פעלו השנה הורים, כשרשמו את ילדיהם, העומדים לסיים את בית הספר היסודי, לישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל. לתדהמתם, לאחר שילדיהם עברו את מבחני הקבלה והליך הרישום, הם גילו כי העירייה הגבילה את כמות התלמידים ל־25 בלבד.

עם זאת, כיוון שנרשמו מספר גדול בהרבה של תלמידים, ערכה העירייה הגרלה שהותירה רבים מאוכזבים משתי סיבות: מרביתם לא ילמדו היכן שרצו, והם ייאלצו להיפרד מחלק מחבריהם. "חשוב להבהיר כי הגעת תלמידים עם חבריהם למוסד חינוך חדש תורמת רבות להתאקלמותם ומהווה גורם משמעותי בבחירת המוסד", מסביר אחד האבות.

הורים שילדיהם לא התקבלו הגישו על כך ערעור. בינתיים, קיבלו חלקם תשובות חיוביות, לפיהן התקבל ערעורם, ואילו אחרים טרם קיבלו מענה. "בתשובות על הערעור, שקיבלו חלק מההורים במייל, לא נכתב אם היתה ועדה כלשהי או לא", מסביר הורה נוסף. "זה בפירוש מעיד על חוסר שקיפות.

"הייתי מצפה שאם אכן התכנסה ועדה, נדע את הפרטים כמו מתי זה היה, מי היו חבריה ועוד. בינתיים רק הורים שערעורם התקבל קיבלו תשובה חיובית. להערכתי, ראש העירייה, שהצהיר בתקופת הבחירות על שקיפות, מעכב אצלו את הבקשות הנותרות כדי לשבור אותנו".

למה אתה מתכוון?

"בינתיים הזמן עובר. עוד מעט יוצאים במשרד החינוך לחופשת פסח. תחשוב מה זה עושה לילדים ולהורים שיעברו את החג בחוסר ודאות. יש דרך להתנהל, והיא לא הדרך הזאת. לא עושים מהלך שכזה באמצע תהליך, ולא פוגעים כך בנפש של ילד. הגיע הזמן שמישהו יתערב ויבדוק איך הדברים מתנהלים בעירייה.

"אנחנו מברכים על תהליך שיגרום לילדים ללמוד בפתח־תקוה, אבל לא עושים זאת מעכשיו לעכשיו. תגיד, 'עוד X שנים אנחנו נגביל את המכסה' או משהו בסגנון הזה. לכן, לפני חג הפסח אנחנו בסך הכל מבקשים 'שלח את עמי'".

"דיני נפשות"

ההורים מציינים כי הם נואשים מהמצב, וכי נעשו ניסיונות לפנות לגרינברג, אולם לשווא. "אנשים פנו אליו גם בכנס של הליכוד, אבל לא קיבלו תשובות", מספר הורה. "שלחנו גם מכתב מסודר לעירייה יום אחרי פורים ועד עכשיו לא קיבלנו מענה - אפילו לא משהו בסגנון 'קיבלנו את פנייתכם'. השקיפות שהוא כל כך מתגאה בה פשוט לא קיימת. לבי כואב אם כך מתנהלת העיר שלנו, ואולי המסקנה היא לעבור מכאן".

הורה אחר מוסיף: "מדובר בדיני נפשות ולא במפעל באזור תעשייה. יש פה הורים וילדים שנפגעים מכך. ההתנהלות כאן היא כוחנית ודורסנית, שלא באה לבדוק את צרכי הילדים. לשנות דברים באופן חד צדדי ולומר 'אני החלטתי וגמרנו' זו לא הדרך. אני יודע שגם אנשים במערכת החינוך בעירייה לא מסכימים איתה. זה שאתה ראש עירייה לא הופך אותך למומחה בחינוך, וכנראה שגם היועצים שלך לא כאלו.

"תוכיח שזה נכון קודם כל, וגם אם כן - לא סוגרים את האפשרות להירשם למוסד חינוכי באמצע תהליך. יכול להיות שהגרלה מותרת במקרה הזה, אבל מה יעשו עכשיו חברים טובים שאחד מתקבל והשני לא? אני מאמין בתחרות, ולפי דעתי הורים וילדיהם צריכים לבחור איזה מוסד שירצו".

גם בגזרת העירייה היו כאלה שלא אהבו את המהלך. אחד מחברי המועצה טוען: "הלב נקרע לשמוע את האמהות והאבות שפונים אליי בבקשה שאפעל לביטול הגזירה. שוחחתי עם בכירים במינהל החינוך. הם אינם מבינים את ההחלטה - אבל מסרבים להביע דעתם המקצועית כיוון שראש העירייה החליט ללכת עם הנושא עד הסוף".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "העירייה מקצה שטחים רבים בשווי מליונים להקמת מוסדות חינוך בעיר. בנוסף, העירייה משקיעה מאות מליונים בתפעול השוטף של המוסדות מתוך כוונה שהם ייתנו מענה לתלמידי העיר. עד היום היה מצב אבסורדי שמחצית מהתלמידים מחוץ לעיר, ובמקביל העירייה הוציאה עשרות מיליונים לאשר לתושבי פתח־תקוה ללמוד מחוץ לעיר.

"ראש העירייה רוצה לעשות סדר, ומאחר ובפתח־תקוה יש מענה לכל הרבדים, אין סיבה שילמדו מחוץ לעיר ועל כך נשלם מיליונים. בנוסף, במקרים חריגים בהם אין מענה בעיר מתאפשרת למידה מחוצה לה. לגבי גבעת שמואל, מדובר בישיבה שיש לה מקבילות בעיר: 'אולפנת צביה', 'דרכי נועם', 'למרחב' ועוד הנותנים מענה תורני לאותם ציבורים, וכך נוהגים גם ברשויות אחרות".