עיריית פתח תקוה. צילום: ריאן

במסדרונות העירייה לא זוכרים תופעה כזאת כבר שנים רבות. תוך חודשים ספורים רבים מהפקידות הבכירה  מחפשים את דרכם החוצה מחוץ לרשות המקומית. רובם הגדול עוזב או פורש מרצון, ויש אף שפוטרו. משיחות שניהלנו עם גורמים בעירייה כדי להבין מה קורה מתחת לפני השטח עולה כי לגל העזיבות יש ככל הנראה מכנה משותף אחד - התנהלותו של ראש העירייה, רמי גרינברג.

"רמי בן אדם מאוד סוליסט", אומר גורם בכיר בעירייה. "הוא פשוט לא שיתופי. מעבר לעובדה הזו, אותם בכירים  שהיו רגילים לעבוד עם סמכויות ושיקול דעת, מתקשים היום לעשות את עבודתם. מחלקם מנסים להיפטר בכל דרך אפשרית, למרות שמדובר בעובדים טובים".

"פגיעה בתושבים"

בשבוע שעבר היה זה דובר העירייה, חזי חקאק, שנפרד מתפקידו לאחר כ־21 שנים, בהן עבד בשיתוף פעולה עם מספר ראשי ערים. ברשימה המכובדת של העוזבים ניתן למצוא גם את ד"ר חוה ארליך, מהנדסת העיר (שכבר הספיקה לזכות במכרז ותשמש כמתכננת מחוז תל אביב), מירה הולצר, מנהלת אגף האסטרטגיה, צחי בק, סגן מנהל אגף התברואה, ועוד רבים אחרים המשמשים בתפקידים מרכזיים באגפים השונים.

רבים מאותם בכירים עמם שוחחנו ביקשו שלא להזכיר את שמם, אולם אישרו לנו כי הם שוקלים את דרכם. יו"ר סיעת "הביצועיסטים", אורי אהד, מנסה לשים את האצבע על הסיבות שבגינן הם נקלעו למצב הנוכחי: "מדברים איתי גם בעלי תפקידים בכירים שלא עוזבים. אפילו הם מודים שיש אווירה קשה ברמה שהם לא מעזים לומר את דעתם המקצועית במידה והיא שונה מזו של גרינברג, בטענה כי יחטפו צעקות.

"מעבר לעובדה שלא נעים לעבוד במקום כזה, גם השירות נפגע. העובדה שגרינברג מקבל את ההחלטות בסופו של דבר כראש עירייה זה בסדר, אבל ברגע שאתה מפחד להביע דעה ולמעשה לא מתקיים שום דיון ענייני בו מוחלפות דעות - הדברים עוברים בצורה לא מקצועית".

למה אתה מתכוון?

"גרינברג מקבל החלטות מבלי להתייעץ עם האגפים. לדוגמא, אנחנו כרגע בחודש איכות הסביבה. עכשיו הוא קיבל החלטה לבטל את החנייה חינם לבעלי רכב היברידי. נכון, על פניו זה לא משהו קריטי, אבל אותו דבר הוא עושה עם תוכנית סירקין או עם מוסדות החינוך ובתי הספר".

מה ההבדל בעצם בין ההתנהלות היום לזו בעבר?

"יש בעירייה אנשי מקצוע שמחווים את דעתם, כל אחד בתחומו על פי הידע והנסיון שצבר. כראש עירייה אתה לא בא לנהל דיון כדי שילטפו לך את האגו, אלא גם כדי לשמוע דעות אחרות ולבסוף להחליט. אם אנשי המקצוע מפחדים לומר את דעתם, זו שערוריה ופגיעה בתושבים.

"כשאתה מטיל מורא מחשבתי וכולם נאלצים ליישר קו, זה נראה כמו הכלבים בדשבורד של הרכב. את איציק ברוורמן לא כולם העריכו, אבל לא פחדו לדבר. גם בתקופתי אנשים הביעו את דעתם, היום פשוט אי אפשר לעבוד. הרוב המוחלט של אלו שעזבו ועוזבים זה כתוצאה מההתנהלות עליה אני מדבר".

רמי גרינברג. צילום: ריאן

"זה רק הוא"

גורם המכיר את גרינברג מקרוב מסביר כי פיטורי חקאק משקפים נאמנה את המצב הנוכחי. "הוא היה אחד העובדים הטובים בעירייה ונחשב למקצועי מאוד לאורך כל הדרך", הוא אומר. "הרי לא סתם הוא שרד מספר ראשי עירייה ולעולם לא היה מעורב פוליטית. ההתנהלות של גרינברג מולו בחודשים האחרונים היתה לא פחות ממבזה".

לדבריו, מנהלים רבים בתוך המערכת יכולים להשיג חוזים טובים מחוץ לעירייה, וככל הנראה יעשו זאת. "מדוע שהם יישארו אם מנסים להצר את צעדיהם", הוא תוהה.

כיצד העזיבה של אותם בכירים תשפיע על תפקוד העירייה?

"אני באמת לא יודע. גם אצל ברוורמן היו מנהלים שרצו לשלוח הביתה, אבל הם נאבקו משפטית כדי להישאר בתפקידם. עכשיו הם אפילו לא נלחמים כי הם לא רוצים להישאר. הם טוענים שקיימת בעיה קשה עם סגנון המנהיגות של גרינברג ובוחרים לעזוב את המערכת".

גורם עירוני אחר מוסיף כי "יש אווירה לא טובה בעירייה. אני בעד התייעלות, אבל הדרך של ראש העירייה היא לא דרך. זה לא שמדובר בחסכון של תקנים עם אלו שעוזבים כי יבואו אחרים במקומם. כרגע מדובר בעובדים איכותיים שיכלו להמשיך לתרום.

"גרינברג פשוט מנחית הוראות, והבכירים מרגישים שלא סופרים אותם. כרגע המערכת פועלת בשיטה של מופע של איש אחד. רמי מעורב ומאשר הכל - החל מהנחת אבנים בכבישים ועד לדברים גדולים יותר. כנראה שזה משהו באישיות שלו. אין תהליכי קבלת החלטות, אין משנה מסודרת, וזה רק הוא".

בכיר נוסף מציין כי "קיים כאוס מוחלט בעירייה. רבים מהעובדים שהצביעו לגרינברג מתוך מחשבה כי מדובר באדם צעיר עם 'דם חדש' מאוכזבים מאוד. הם מבינים שהגיע אדם מאוד ריכוזי עם ניהול ארכאי. לדעתי, אם הוא היה יכול, הוא היה מפטר את כל מנהלי האגפים כדי לעשות את העבודה בעצמו. כנראה שהוא מסרב להפנים שהוותיקים הם אלו שמניעים את המערכת. להערכתי, אם ברוורמן היה עכשיו ראש עירייה או אפילו מישהו אחר, הם היו נשארים ולא פורשים.

"היום רק עומדים בתור כדי ללכת והוא רואה בכך הישג. מילא אם הוא היה מביא אנשים איכותיים במקומם, אבל גם למנכ"ל העירייה אין הרבה ניסיון בנושאים מוניציפאליים רבים, כולל העוזרים של גרינברג. ימים יגידו לאן כל העסק זה הולך".

תגובת העירייה

"אין לנו שמץ של מושג מהיכן הביא הכתב את הטענות בדבר אווירה קשה ולא מקצועית, שכן גם המנהלים שהגיבו לפניית הכתב טענו כי היחסים עם ראש העירייה טובים ומקצועיים.

כל אחד מהאנשים שעלו בפנייתך פרש מסיבה זו או אחרת אם בשל גיל, מצב רפואי, קידום מקצועי, שיקולים כלכליים ועוד, למעט חזי חקאק שלא פרש אלא פוטר בשל חוסר שביעות רצון של ראש העירייה מתפקודו.  

מאז בחירתו של גרינברג יש בעירייה אווירה של עשייה, אווירה עניינית ומקצועית, וכל מי שבא לעבוד זוכה לשיתוף פעולה כך שהעבודה מתנהלת בצורה מאורגנת וטובה.

מאז כניסתו לתפקיד צמצם ראש העירייה מינויים פוליטיים רבים ואף ביטל תקנים מיותרים.

לסיכום, אנו פועלים רבות להבריא את המערכת על מנת להפוך אותה יעילה, איכותית, שירותית ונגישה יותר. האווירה במסדרונות העירייה היא של עשייה, ומרבית המשאבים מופנים לטובת התושבים".