נאגל (שני משמאל) וצוות הפעולה בימים אחרים. צילום: פרטי

סוגיית זיהום האוויר בשכונת אם המושבות בפתח תקוה אינה יורדת מהכותרות והיא תלווה אותנו עוד זמן רב. בזמן שהעירייה ומפעל "טביב" מתכתשים ביניהם בבית המשפט במה שנראה כמו מאבק אינסופי, מתחיל בימים אלה הצוות האוסטרי את הסבב השני והמשמעותי יותר של עבודתו.

למרות שהצוות חתום על הסכם סודיות מול הרשות המקומית, פנינו לאחד המומחים האוסטריים המנהל את הפרויקט, כריסטיאן נאגל, שהסכים באישור העירייה לשתף אותנו במספר פרטים על עבודותו. ניכר כי הוא לא משוחרר לחלוטין ועל חלק מהשאלות הוא בחר שלא להשיב, אולם קיבלנו בכל זאת הצצה מבפנים על אחד הנושאים הבוערים בעיר.

שלום מר נאגל, כיצד התרשמתם בסבב הראשון של עבודתכם בעיר מהסטנדרטים ומהמקצועיות שקיימים במפעלים בכל הקשור למניעת זיהום אוויר וריחות קשים?

"לא בדקנו בתוך שום מפעל או מתקן במהלך המשימה הראשונה שלנו".

תושבים מדווחים על ריחות חמוצים ומתוקים בשכונות הסמוכות לאזור התעשייה. מה זה יכול להיות?

"לא ניתן לענות על כך. יש מאות או אלפי חומרים אפשריים שעלולים לגרום לריחות כאלה. הריח אינו משפיע על הבריאות, ותשובות אפשריות לסוגייה הן חלק מהדוח הסופי".

הרחת בסבב הראשון ריחות בסביבת המפעלים. מה ההשלכות הבריאותיות האפשריות לכך?

"אין, ומכמה סיבות: ריח לאו דווקא משפיע על הבריאות. השכנים הקרובים ביותר למפעלים מתגוררים במרחק של למעלה מק"מ. כלומר, הריכוזים של הריח הם בשטח מצומצם. רוב המפעלים הינם קטנים ועובדים על נפחי עבודה מצומצמים של ריכוזי כימיקלים".

מפעלים באזור התעשייה סגולה. צילום: גיל לרנר

התושבים הראו לך תמונה של ענן צהוב, שצולמה לפני כשנה מעל אחד המפעלים. על פי נסיונך והבנתך, מה זה יכול להיות?

"לא ניתן לערוך הערכה יסודית דרך מבט קצר בתמונה. ממה שאנחנו זוכרים, זה עשוי להיות ענן של גזים חנקתיים, ששוחררו דרך ארובה גבוהה. מאוד לא סביר שיש לכך השפעה על הקרקע".

מדברים רבות על קירוי מפעלים עם מסנן פחמן. האם זה יכול לשפר את איכות האוויר ולמנוע זיהום?

"תוכנית השיפור מצריכה ניתוח מעמיק של המצב הנוכחי ולוקחת לפחות שבוע אחד בתוך המפעלים כדי לנתח ביסודיות את כל התהליכים. אנחנו התבקשנו לחוות את דעתנו על איכות האוויר, ולכן תוכניות שיפור כאלה אינן חלק מהמטלה שלנו".

התושבים חשים חשופים ללא כל תחנת ניטור באזור. אתה חושב שהדבר הכרחי?

"מדובר בחלק מעבודה מתמשכת, והשאלה הזאת תישאל עם סיום המחקר".

בניגוד למשימה הראשונה שלכם, תאריך ההגעה של הצוות לסיבוב הדגימות הנוכחי הודלף. להערכתך זה ישפיע על עבודתכם?

"זה לא יעשה שום הבדל כי הניטור הנוכחי נמשך חודשיים".

מתי תשלחו את הדוח של המשימה הנוכחית?

"הטיוטא תשלח לאגף איכות הסביבה בעירייה ארבעה שבועות לאחר תום הסבב הנוכחי. הדוח הסופי יישלח לאגף שבועיים לאחר קבלת המשוב מהאגף".

אנשים רבים מסתובבים באזור התעשייה, לפעמים במרחק מטרים מהמפעלים. מה יש לך לומר על כך?

"אין כל אינדיקציות שיש השפעה מהמפעלים על בריאות האדם או על הסביבה".

האם נציגי העירייה היו מעורבים בסבב הדיגום הראשון והאם הם מעורבים בסבב הדיגום הנוכחי?

"לא ברור מדוע השאלה הזאת צריכה להיות רלוונטית".

אתה חושב שנטיעת עצים גבוהים בגבול בין אם המושבות לאזור התעשייה יכולה לשפר את איכות האוויר?

"באופן כללי עצים יכולים לשפר את איכות האוויר ואת המיקרו אקלים בסביבתם. כמו כן, עצים יכולים לשנות את תנאי פיזור של אורגניזמים וכימיקלים באוויר. בגדול, אין תשובה חד משמעית עד שלא ינטעו עצים".

לסיום, ברשיון העסק של חלק מהמפעלים יש דרישה להתקנת תחנת ניטור אוויר בתוכם. האם העירייה העבירה את כל המידע מהנתונים שנאספו בתחנות אלה?

"קיבלנו את כל נתוני המעקב הרלוונטיים מהעירייה".

צוות הפעולה של התושבים טוען: הליך הבדיקה נפגע

"צוות הפעולה עמל רבות לאיתור המומחה האוסטרי. הסבב הראשון היה מקדמי ובעיקרו נועד להכרת השטח הטופוגרפי והמשתנים הסביבתיים. בסבב זה חלק איתנו המומחה מידע רב, האיר את עינינו וסייע לנו רבות בלמידת ההליכים והנתונים. כחלק מתנאי ההליך עם המומחה, סוכם מול העירייה לצורך סטריליות כי המומחה יעבוד באופן בלעדי מול התושבים ללא קשר אליה.

"מאז הבחירות, מסיבות שאינן ברורות לנו, חלו שינוים אשר מקורם בראשות ו/או באגף המקצועי, אבל תוצאתם אחת: פגיעה בהליך הסטרילי של מומחה מטעם התושבים! מתברר שהחל מחודש נובמבר 2018 הונחה המומחה על ידי נציגות הרשות המקומית לנתק מגע עם התושבים. בנוסף, מועד הסבב השני והגעת המומחה פורסם ברבים. בסופו של יום שינויים אלו גרמו לאובדן הסטריליות.

"משכך צוות הפעולה חושש כי למרות כל מרצו ופועלו הנתונים, ככל שיהיו, יתקבלו בתוך הליך שאינו תקין וסטרילי כנדרש, ולכן סביר כי גם וכאשר יתקבלו הממצאים הסופיים יוטל בהם דופי. צוות הפעולה חוזר ומציין: בניגוד להודעות הכחשה כאלו ואחרות במדיות השונות, קיימת תחנת ניטור באזור התעשייה סגולה אשר מעידה על חריגות מהתקנים שנקבעו בחוק ועל ידי הרגולטור.

"צוות הפעולה מחדד שוב: בהתאם לחוק חופש המידע, תשנ"ח-1998 סעיף 6 וכן בהתאם לחוק אוויר נקי, תשס"ח-2008 סעיף 15, נדרשים הרגולטור והרשות לחשוף את נתוני הניטור והדיגום בגין כל גוף בעל היתר פליטה ו/או הפולט חומרים לאוויר. תושבי השכונה הגישו זה מכבר מספר בקשות על פי חוק חופש המידע, אך טרם קיבלו כל התייחסות פורמאלית ממי מהגורמים האמונים לכך.

"צוות הפעולה חוזר ומציין כי רק בחודש פברואר 2019 אותרו 12 חריגות מהתקן היממתי של חומר הבנזן, וזאת בעוד המחוקק מתיר עד שבע חריגות יממתיות בשנה. נחזור ונדגיש כי המחוקק אינו מתיר סודיות בנוגע לפליטה של חומרים לאוויר, גם לא במסגרת סודיות מסחרית. משכך אנו דורשים חשיפה מיידית ורציפה של הנתונים לציבור הרחב".