אם המושבות. צילום: גיל לרנר

סוגיית זיהום האוויר בשכונת אם המושבות, לרבות תפקוד תחנות הניטור, הולכת ומסתבכת. ראש העירייה, רמי גרינברג, סרב השבוע לדון בנושא בישיבת המועצה ועורר עליו את זעמה של האופוזיציה. במקביל, הגעת המומחה האוסטרי, שנשכר על ידי העירייה בעלות של 160 אלף שקל כדי לבצע בדיקות, פורסמה ברבים ויש הטוענים כי בכך למעשה מתייתרת עבודתו.

איכות האוויר והריחות הקשים שנישאים מדי פעם ברחבי השכונה הפכו לאחד מנושאי הליבה בבחירות האחרונות. מי שאמורה לספק תשובות לתושבים היא ראשת אגף איכות הסביבה, ענת זנזורי, תושבת השכונה, אשר החלה את הקריירה הפוליטית שלה במאבק איתנים סביב הנושא.

בינתיים, שומרת זנזורי את הקלפים קרוב לחזה וממעטת לספק תשובות, למעט הבלחות ברשתות החברתיות פה ושם. "ענת עובדת סביב השעון בסוגיית זיהום האוויר כי הנושא בנפשה", אומר גורם המכיר אותה היטב. "היא לומדת את כל הפרטים והעובדות לעומק, ואנשים צריכים להבין שזה לוקח זמן".

למה אתה מתכוון?

"נושא הזיהום והריחות נמשך כבר שנים, וגם המפעלים נמצאים בסגולה זמן רב. אי אפשר לצפות ממנה לעשות שינוי תוך חודשים בודדים. יש כל כך הרבה נתונים שמתייחסים לעבר, וצריך זמן כדי לעבד אותם ולקבל את התמונה המלאה. זה גם לא סוד שיש מחלוקות מקצועויות בינה למנהל האגף, אהוד שטיין. לדעתי, התמונה תתבהר בשבועות הקרובים וענת תספר לתושבים הכל, כולל מה היא מתכוונת לעשות".

ענת זנזורי. צילום: נופר חן

זנזורי עצמה סרבה להתייחס לדברים, אולם הסכימה להגיב לפרסום הגעתו של המומחה האוסטרי. "כבר מלפני שבוע וחצי כשהבנתי שהאוסטרי קיבל פנייה מגורמים בעירייה, שלא היו אמורים לקחת חלק בהליך תיאום הגעתו, הבנתי כי נעשה מהלך לא תקין. בשלב זה הוצאתי לאוסטרי שני מיילים בשמי ובשם ראש העירייה שלא להגיע. המטרה שלנו היתה לשמור על סטריליות". 

כאמור, פרסום מועד הגעת המומחה האוסטרי היא בבחינת הוספת שמן למדורה. גורם המכיר את הנושא מקרוב מסביר כי ייתכן ונגרם כעת נזק אדיר לעבודתו.

מדוע נגרם נזק?

"כי ברגע שיודעים שהוא כאן, ושהוא מתחיל לדגום, יכול להיות שיהיו גורמים שינסו להצניע את הפעילות שלהם. הרי בסופו של דבר הכל קם ונופל על הנתונים. זה בערך כמו ההבדל בין לקיים ביקורת פתע לביקורת ידועה מראש".

גם נציגי תושבי השכונה מביעים תרעומת על חשיפת הגעתו. "קיבלנו בתדהמה את ההדלפה אודות המועד המדוייק בו הוא מגיע", הם אומרים. "אנו דוחים כל פעולה חד צדדית שפוגעת בתושבים, שכן בסיטואציה זו יש טעם לפגם בתהליך שאינו ממשיך להיות מנוהל באופן דיסקרטי על ידי נציגות התושבים בלבד. נציגות התושבים היא זאת שבחרה את המומחה וחייבת להיות חלק מהתהליך כדי לוודא את תקינותו".

ואיך אפשר בלי פוליטיקה? הורדת הנושא מסדר היום במועצה הציתה ויכוח קשה בין אנשי האופוזיציה, אורי אהד ואיציק ישראל, לראש העירייה. ישראל הסביר לו כי מדובר בנושא מסכן חיים ולכן יש לקיים על כך דיון. "ההצעה לא באה נגדך או נגד ראשת האגף, אלא להביא לכך שיינקטו צעדים מיידיים נגד אותם מפעלים" .

מכאן החלו הרוחות להתלהט, עם חילופי האשמות של כל אחד מהצדדים.

גרינברג טען כי העירייה פועלת בנושא באופן שוטף, תוך שהוא מטיח בשניים: "איפה הייתם במהלך חמש השנים האחרונות? זה פשוט מביך". ישראל ואהד לא נותרו חייבים והשיבו: "יש פה דיון ענייני בסכנת נפשות ואתה יורד לפסים אישיים. אתה מסכן את חיי התושבים ומוריד את ההצעה. זו דמגוגיה".