ראש העירייה רמי גרינברג. צילום: ריאן

ראש העירייה, רמי גרינברג, ידוע כנגיש מאוד לתושבים, כולל ברשתות החברתיות. גרינברג עצמו חבר במספר קבוצות ווטסאפ בעיר, בהן הוא מביע את דעתו בנושאים שונים, מגיב לשאלות תושבים ואף חובט במי שנראה לו כיריב, לעתים תוך הטחת עלבונות. אלא שהתנהלות זו חשפה קרע הולך וגדל בינו לתושבים בשכונת אם המושבות סביב הטענות לזיהום האוויר ולריחות הקשים.

מערכת היחסים הרעועה ידועה מזה זמן רב, והיא קיבלה ביטוי פומבי במהלך חג הפורים, כשגרינברג השווה פעילים ל"המן הרשע" ול"בוגדים בתושבים". ואם מישהו חושב כי מדובר במילים אקראיות, הרי שבישיבת מועצת העיר האחרונה עת הועלתה הצעה לרכוש תחנת ניטור חדשה בעלות של כחצי מיליון שקל הוא כבר אמר: "נוכחתי לדעת שוב שבאים אליי לישיבה פעילים, פעילים במירכאות כפולות ומכופלות, שמקליטים את מה שנאמר ושולחים למפעלים שמזהמים. חלקם חברים של היושבים כאן ומדברים גבוהה גבוהה, ומה שמעניין אותם זה הפרסום. בסופו של דבר הם מפילים ומכשילים את הנושא. זו התנהגות מבישה ואנחנו לא מתייחסים לדברים הקטנים האלו". 

צילומי הווטסאפ

המונולוג של רמי

נושא איכות האוויר היה אחד המרכזיים במערכת הבחירות האחרונה, כשגרינברג ומספר 2 בסיעתו, ענת זנזורי, התחייבו לעשות הכל כדי לסייע בהרחקת מפעלים החשודים כמזהמים. ייתכן כי הביטוי הידוע "מה שרואים מכאן לא רואים משם" מעולם לא היה נכון יותר, שכן בקרב תושבים רבים קיימת אכזבה קשה מהשניים.

למרות שמוקדם ואף לא הוגן עדיין לשפוט האם אכן חל שינוי, הרי שהיחסים בין העירייה לחלק מהתושבים עלו מזמן על שירטון והחשדנות ההדדית מסרבת להתפוגג. כך, למשל, הודף גרינברג כל ביקורת נגדו בטענה כי מדובר במניעים פוליטיים וכי היא נובעת, בין היתר, בשל תמיכת תושבים בראש העירייה לשעבר, איציק ברוורמן.

ייתכן כי זו הסיבה שבעטיה כתב גרינברג את הדברים הבאים באחת הקבוצות העוסקות בנושא, כשהרקע הוא הדיון בבית המשפט לפני כשלושה שבועות מול מפעל 'טביב': "המן הרשע זה 'פעילים' שמשחקים אותה כאילו מייצגים תושבים ומגיעים לישיבות איתי. מקליטים בחשאי ומעבירים לטביב ואז טביב מציג תמלולים בבית המשפט. פשוט צבועים. אני יעשה (הטעות במקור) את כל מה שצריך כדי להחזיר את איכות החיים לתושבים מעל הראש של אותם צבועים שלא עוזרים אלא בוגדים בתושבים".

ראש העירייה המשיך במונולוג והוסיף: "לאור ההתנהלות הנ"ל הקשר של כל הגורמים המקצועיים יהיה מולי ואני ארכז את הנושא אצלי. כל שבוע נערכת אצלי ישיבת סטטוס ואנחנו ממשיכים עם שינוי התב"ע כפי שכבר פרסמתי... ועוד דבר חשוב. כל ה'פעילים' שדיברו גבוהה גבוהה בנוגע לנתונים, עד כה לא הביאו אף נתון אמיתי ורשמי. אבל אין לנו צורך בזה, אני (טעות במקור) מסתדרים לבד, רק אני מבקש להפסיק עם הסיפורים. תנו לנו לעבוד ונעשה כל מה שניתן".

"בוחר להתנגח"

תושבים שנחשפו לתכתובת ומודעים ליחסים העכורים לא נותרים אדישים. רובם ככולם מסרבים להזדהות בשמם מחשש שיבולע להם בדרך כזאת או אחרת, אולם הדברים של גרינברג מעוררים בהם זעם רב. "לפני הבחירות זנזורי, גרינברג, ומספר פעילים שלהם עשו שטיפת מוח לתושבים בנוגע לזיהום האוויר", אומר אחד מהם. "הם טענו שברוורמן לא מטפל בנושא ואף הגדילו לעשות כשהלכו עם מסיכות אב"כ. זנזורי אפילו כתבה שהאורחים שלה בורחים לה מהבית מרוב שקשה לנשום. איפה נעלמה כל ההתנהלות הזו מאז הבחירות? למה הם כבר לא הולכים עם מסיכות? התלונות על זיהום האוויר נותרו כשהיו.

"מאז שהפעילים של גרינברג נכנסו לקבוצות ווטסאפ, פתאום יוצאים צילומי מסך. פעילים שלו מעבירים את האינפורמציה ולא אף אחד אחר. יש פה תושבים שלא מעניין אותם פעילות פוליטית, אלא רק הנושא עצמו. הרי הבחירות הבאות הן בעוד חמש שנים. את מי מעניין עכשיו פוליטיקה מקומית? ומה זה הגנון הזה 'בוגדים'? למעשה, הבוגדים היחידים הם הפעילים שלו שנתפסו לא פעם מעבירים דיסאינפורמציה שפורסמה במכוון בקבוצות כדי לראות מי מוציא את המידע.

"אני מזכיר שגם ברוורמן עצמו לא רווה נחת בלשון המעטה ממאבק התושבים סביב הנושא, ואצלו אף היו הפגנות מחוץ לבית. מעניין שהוא לא התלונן על מידע שמגיע לטביב והעניינים התנהלו בדיסקרטיות. לכן אני אומר 'על ראש הגנב בוער הכובע'. שיעשה קודם בדק בית אצלו ושייתן הסברים מדוע כל הבטחות הבחירות שלו בנושא לא מתקיימות".

תושב אחר מוסיף: "הוא אומר שהוא מטפל בנושא ועורך ישיבות מדי שבוע. אלא שיש לטפל ולעשות יח"צנות ויש לטפל בשורש הבעיה, ואת זה הוא לא עושה. על כל פיפס שהם עושים יש הודעת יח"צ וכאילו מגיע לו שאפו. רבים מרגישים חוסר נעימות שכך מדבר ראש העירייה על תושבים, ללא טיפה אחת של ממלכתיות. לטעמי הוא לא עובד רציונלית כמו ראשי ערים קודמים. במקום ללכת עם התושבים שמשקיעים מזמנם כדי לטפל בבעיה, שמטרידה כאן את כולנו, הוא בוחר להתנגח ולעשות שטויות בדרך. זאת בושה וחרפה שראש עירייה טוען טענות קשות כאלו ומכפיש את שמם ברבים. כך לא מתנהגים".

תושב נוסף מסכם: "זה לא מכבד ולא ראוי שראש עירייה מתבטא בצורה כזו. מדוע הוא צריך להמשיך עם מאבקי האגו ולהראות מי עושה יותר? למה שתושבים יעבירו הקלטות? זה כל כך לא סביר. העירייה צריכה לעבוד בשיתוף פעולה עם התושבים, אבל אולי למישהו יש מה להסתיר. כל המצב הנוכחי הוא אבסורד אחד גדול". 

"האשמות סרק"

המחלוקת הקשה, כאמור, הגיעו לשיאה בישיבת המועצה האחרונה לאור דבריו הקשים של גרינברג. איש האופוזיציה, אורי אהד, שנכח בישיבה, טוען כי "ראש עירייה הופך את התושבים לאויבים, תוך כדי שהוא מעלים מהם מידע ומאשים בהאשמות סרק את אלו שהקדישו למאבק מזמנם. הרי בלעדיהם כלום לא היה זז, אבל הוא הופך אותם למדליפים. זו הסתה ברמה הכי נמוכה שיש. מהיכרותי עם גרינברג, החשש הכי גדול שלי הוא שמדובר בניסיון להסיט את האש כלפי התושבים כדי לחפות על אוזלת ידה של העירייה סביב הנושא".

ומה באשר לתחנת הניטור החדשה, שעליה הכריז ראש העירייה בחגיגיות כ"משוכללת והרבה יותר טובה מקודמותיה"? "אני לא בטוח שהיא בכלל מנטרת כמו שצריך", טוען תושב הבקיא בנושא. "היא אמנם יודעת להראות אם כמות חומר מסוים עלה או ירד, אבל היא לא מראה בכמה והאם יש חריגה מהתקן. העיקר שהוציאו עליה חצי מיליון שקל".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "ידיעות פתח־תקוה הוא עיתון מתוסכל שאינו בוחל להשמיץ ולהוציא דיבה, ובמשך תקופה ארוכה מייצר פייק ניוז ועל כן ייתבע דיבה. לגופו של עניין, מעולם לא נאמר אף לא אחד מהביטויים שמוזכרים בפנייתכם. מדובר בתושבים שהיו בפגישות בנושא בלשכת ראש העירייה, הקליטו והעבירו הקלטות למפעלים המזהמים, עובדה נוספת שמראה על צביעות חלק מהנוכחים שלכאורה פועלים לטובת התושבים אולם בפועל פועלים מאחורי גבם של התושבים ולרעתם.

"ראש העירייה פועל באופן אינטנסיבי לקידום ושיפור איכות הסביבה. ולראיה, רק בישיבת המועצה האחרונה אושר תקציב לרכישת והקמת תחנת ניטור מתקדמת וחדישה באזור הדר המושבות, במטרה למדוד את זיהום האוויר ופליטת המזהמים למפעלים באזור סגולה, וזאת כחלק מהמאבק הכולל בזיהום האוויר. ראש העירייה מקיים ישיבות שבועיות בנושא איכות האוויר והסביבה, ובתוך כך גם קידום תב"ע בכל הנוגע לשינוי הפעילות באזור התעשייה סגולה על מנת שלא לאפשר הקמת מפעלים מזהמים".