* שם: זינה כצוביץ.

* מצב משפחתי: נשואה.

* מגורים: "בשכונת אם המושבות".

* מקצוע: "אני פנסיונרית, ביוכימאית בעברי".

זיונה כצוביץ. צילום: ריאן

- מדוע בחרת במקצוע הזה? "נולדתי בבלארוס לאימא רופאה. גדלתי במשפחה שבה תמיד היו פגישות עם רופאים, ומילדות כבר ידעתי שאמשיך את דרכה של אמי. למדתי ביוכימיה באוניברסיטה וסיימתי את לימודיי בהצטיינות. כשעליתי לארץ התחלתי לעבוד בבית החולים השרון. למדתי ביוכימיה קלינית באוניברסיטת תל אביב ובאותו הזמן התחלתי ללמד כימיה אנליטית בתיכון עמל ב' בעיר. אמי הייתה ספורטיבית ולכן למדתי לשחות והתחברתי לעולם הזה. קיבלתי הכשרה של מדריכת שחייה בווינגייט ולאחר סטאז' עבדתי בפרויקט שמלמד ילדי בית ספר לשחות. לאחר מכן למדתי קורס בהידרותרפיה בסמינר הקיבוצים. אני חייבת לציין שכל דבר שהספקתי לעשות זה אך ורק בזכות בעלי שעבד ותמיד מצא זמן לתמוך בי בכל דבר".

- כמה זמן את גרה בפתח־תקוה? "כמעט 30 שנים. עלינו לארץ ב־1990 והגענו היישר לפתח־תקוה, כי לבעלי הייתה דודה שגרה כאן עוד לפני קום המדינה".

- מה הפינה האהובה עלייך בעיר? "אני אוהבת מאוד את האגם בפארק הגדול. זה מקום רגוע, שקט ונעים לטייל בו. חוץ מזה אני אוהבת מאוד את הקאנטרי בספורטן, הוא ממש הבית השני שלי. למרות שיש בו המון אנשים באופן קבוע, מדובר במקום משפחתי מאוד ויש בו אנשים נעימים. כבר יותר מ־25 שנים אני מגיעה לשם ושוחה. אחרי כל שחייה אני מרגישה מלאת חיים וצעירה יותר. יוצא לי גם לעזור לאנשים שמתקשים בשחייה בכל מיני תרגילים בעזרת ההכשרה שלי כמדריכה".

- חווית בעיר חוויה שהשפיעה עלייך במיוחד? "כשהגענו לפתח־תקוה היה זוג מקומי, רחל ושמעון טל, שממש אימץ אותנו ועזר לנו בחיינו בתור עולים חדשים. בני הזוג היו מארחים חברים וקרובים, וגם אנחנו היינו שם. הם סיפרו סיפורים מעניינים על הארץ ועל המסורת בישראל".

- מה היית רוצה לשנות בעיר? "הייתי שמחה אם היו עוד ברכות בעיר כדי לפזר את הלחץ והעומס, ככה אני מרגישה באם המושבות".

- מה חסר לך בעיר? "פעילויות ספורט כתחביב למבוגרים כמו שיש בערים אחרות ויותר טיולים בתוך העיר, כאלה שמספרים בהם על ההיסטוריה של פתח־תקוה".

- מה מרגיז אותך במיוחד בעיר? "פקקים ומצב הדרכים. כשבנו את בנייני המגורים הגבוהים באם המושבות כנראה לא חשבו מספיק על מספר הדיירים הרב שיבוא לידי ביטוי על הכבישים ובדרכים".

- מה מיוחד בעיר לטעמך? "ההיסטוריה שלה. לדעתי, העובדה שפתח־תקוה היא 'אם המושבות' ויש לה היסטוריה עשירה היא דבר מיוחד. אני גם מרגישה שהעיר הולכת קדימה, במיוחד מבחירתו של ראש העירייה רמי גרינברג בשנה שעברה. הוא קידם ומקדם את העיר".

* איך היית מתארת את העיר במשפט? "עיר שאני אוהבת, שנתנה לי להגשים את עצמי ויש בה אנשים טובים".