בית הכנסת הגדול בפתח תקווה (צילום: דוברות העירייה)

משחזרים את ההיסטוריה: שלוש שנים לאחר עבודות הכנה ותכנון, הסתיים השלב הראשון בשיפוץ בית הכנסת הגדול, ברחוב חובבי ציון, תוך הקפדה על כל כללי השימור. שלב ב', הכולל תהליך שימור פנים בית הכנסת, ייצא לדרך בקרוב.

בית הכנסת הגדול "אוהל יעקב" נבנה בשנת תרנ"ח, בין השנים 1892-1898 והוא אחד מאתרי השימור החשובים בעיר.

בשלב הראשון הוקצה תקציב עירוני לשיקום ושיפוץ חזיתות המבנה הראשיות וכן לשחזור הגג המקורי בחלקו המערבי. כמו כן שוקמו ושוחזרו כל חלונות הנגרות על פי צורתן ההיסטורית המקורית ושוקמה רחבת הכניסה על ידי פינוי מפגעים והנגשה. החזית הפונה לרחוב חובבי ציון שוקמה ונצבעה על פי סכמת הצבעים המקורית.

בשלב השני גובשה תכנית עבודה לשיקום פנים בית הכנסת על פי פרוגרמה של מתפללי ביתה כנסת בדגש על שיקום ושיחזור ציורי הקיר ומערכת הגוונים המקוריים, שחזור הריצוף ברוח הריצוף ההיסטורי וטיפול בחלל הגג והסרת מפגעים, כל זאת תוך המשך פעילות המתפללים בבית הכנסת.

בין יתר העיטורים נמצאו על ידי המשחזרים כתובות שונות, אותן בחרו לשקם ולא לשחזר, על מנת לנסות ולשמור על שכבות היסטוריות ששרדו, כמו ציור של מנורת שבעת הקנים שנמצאה בסמוך לתקרה. בנוסף תוקנה במת ארון הקודש והוחלפו החלונות והדלתות.

ראש העיר רמי גרינברג אמר כי "שיפוץ בית הכנסת נמשך שנים אך נעשתה בו עבודה קפדנית ומדויקת שהתחשבה בבית הכנסת העתיק ובמתפללים הרבים שהמשיכו להתפלל גם בזמן העבודות. בית הכנסת הגדול "אוהל יעקב" הינו אתר ייחודי בעל חשיבות היסטורית, רוחנית ודתית, ושיפוץ בית הכנסת הוותיק תוך שיחזור האלמנטים שבוצעו לפני כ-120 שנים, יכניס בו אור ומשב רוח של התחדשות".

את השיפוץ מלווה האדריכל טל גזית ממשרד האדריכלים בר אור. ניהול הפרויקט מתבצע באמצעות חברת חלד ומלווה על ידי המחלקה לשימור אתרים בעיריית פתח תקוה.