צילום הדמייה: בינו נדל"ן

האם אנחנו בפתחו של מאבק נוסף בין תושבי הדר גנים ועמישב? הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אישרה השבוע תוכנית פינוי־בינוי נרחבת ברחובות שבט דן וצפת, שצפויה לכלול 250 יחידות דיור בשני מגדלים בני 18 ו־22 קומות, וכן בניין מגורים בן תשע קומות, אשר ייבנה מעל מרכז מסחרי בשטח 1,400 מ"ר. בנוסף, בשטחים הסמוכים צפויים לקום גני ילדים, בית ספר, בית כנסת ופארק.

כדי שהפרויקט יקרום עור וגידים צפויים להתפנות תושבים המתגוררים ב־53 דירות ישנות, מרביתן בבניינים בעלי קומה אחת או שתיים. עם זאת, בשכונת הדר גנים הסמוכה זועמים על המהלך בטענה כי הוא יגרום לצפיפות, לעומס על התשתיות ולמחסור בשטחי ציבור. בינתיים, הופקדה התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, והמאבק הצפוי אמור לעבור אליה.   

השטח המיועד לפינוי-בינוי בעמישב. צילום: מתן דויטש

"מקום להתחדשות"

התוכנית לחידוש מבנים בשכונת עמישב, שמרביתם נבנו בשנות ה־50' וה־60', עלתה על הפרק לפני מספר שנים, אולם רק ב־2016 היא הפכה לממשית. בדיון שנערך באוגוסט של אותה שנה הסכימה הוועדה המקומית כי, "יש מקום לקדם התחדשות עירונית במתחם כחלק מרעיון כולל לשיפור מערך הדיור". במקביל, הנחתה הוועדה את המעורבים להשלים פרטים נוספים ולעבוד על המשך התכנון בנושאים כמו: מערך חניה, תנועה, שטחים ציבוריים ועוד.

במרץ 2018 אישרה הוועדה את התוכנית ברמה העקרונית, אולם הנחתה את מתכנניה לפעול יחד עם מינהל ההנדסה לצורך פתרונות תשתית. כך קרה שבחודשים האחרונים עמלו הגורמים השונים על הגשת תוכנית משופרת, שהופקדה לבסוף בוועדה המחוזית. 

"איציק ברוורמן אישר את התוכנית, אבל בגלל התנגדות החרדים הוא לא העביר את הפרויקט במלואו", טוען קובי פרץ, מנכ"ל חברת "בינו נדל"ן", יזמית הפרויקט. "הם סברו שיגיעו למתחם החדש המון חרדים, אבל לא יהיה להם מקום במוסדות החינוך. לכן הם רצו שישה דונם לבית ספר עבורם. ראש העירייה, רמי גרינברג, הבטיח לקדם את התוכנית הכה נחוצה לשכונה. לאחר סיור בשטח, שערכו לפני מספר שבועות בכירים בעירייה, הוחלט לקדם את הפרויקט המתבקש".

מה המשמעות של הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית?

"אנחנו צריכים את האישור שלה כיוון שאנחנו משנים תב"ע. במידה והיה מדובר בתמ"א 38 היה מספיק אישור של הוועדה המקומית. יש לנו עוד כמה השלמות קטנות לערוך, אבל כיוון שהוועדה המקומית איתנו, הדרך לאישור הפרויקט במחוזית והקמתו תהפוך למהירה מאוד".

מתי עתיד להתקיים הדיון בוועדה?

"אני מאמין שתוך שלושה־ארבעה חודשים. כשמונה חודשים לאחר קבלת האישור במחוזית, אמורה להתחיל הבנייה".

מה יעלה בגורל המפונים עד להשלמת הפרויקט?

"התושבים שיתפנו ישכרו דירת ארבעה חדרים, כשהיזם ייתן להם כסף לכך. על פי החוק, במידה ויש דיירים במעמד סוציו־אקונומי נמוך שמתקשים לעמוד בעלויות ועד הבית, על היזם לשלם במשך ארבע שנים את ההפרש בין הסכום שמשלמים היום לסכום שישלמו לחברת הניהול. בנוסף, התושבים יקבלו ערבות בנקאית מלאה בשווי הדירה החדשה שתיבנה".

"מחסור מטורף"

בשכונת הדר גנים, כאמור, כועסים על המהלך ומביעים חשש כבד. "במתחם נחלים הסמוך שאוכלס זה עתה, יש 1,200 יחידות דיור מול 23 דונם שטחי ציבור, ולמעלה מ־35 דונם שטחים ירוקים", מסביר חבר מועצת העיר, ישראל פרידמן, המתגורר בשכונה, "ועדיין, התושבים מתלוננים על מחסור בשטחי ציבור ופנאי.

"במתחם המדובר זוממים להקים 250 יחידות דיור, ומופרש דונם אחד בלבד לשטחי ציבור. האם יש עוד מה להוסיף על כך? במתחם נחלים בפרט ובהדר גנים רבתי יש מחסור מטורף של שטחי ציבור. בתי הספר 'מורשה' בנות/בנים ו'עמיטל' מלאים כבר היום עד אפס מקום. בנוסף, חלק מבתי הכנסת מלאים כבר כיום, ואחרים הם ללא מבנה ונמצאים בתוך גני ילדים. כמו כן, הביקוש למעונות יום מתחיל חודשים לפני הלידה, אנשים נלחמים על כל מקום. לכן אני שואל: היכן ישחקו הילדים הללו? איפה יתפללו התושבים החדשים? איפה ילמדו הילדים של הפרויקט החדש? ועל שטחים ירוקים ופתוחים אפילו לא דיברנו".

פעיל הציבור, ירון קדושים, מסביר כי "פינוי־בינוי והתחדשות עירונית הם דברים חשובים מאוד, אבל התוכנית הספציפית הזו רעה לכל דיירי האזור, כולל לדיירי הפרויקט. אין הקצאה מספיקה של שטחי ציבור, אין חניות ואין תשתיות חיוניות. היציאה מהפרויקט לרחוב מנחם בגין בעייתית מאוד לכמות ענקית כזאת של דירות בשטח קטן ובכביש צר מאוד. אנחנו שוקלים את צעדינו ונביע את הדרישות של דיירי האזור לשיפור הפרויקט במסגרת החוק בוועדה המחוזית".

פרץ, מצידו, הודף את הביקורות וטוען כי, "היות והולכים להקים עוד 4,500 יחידות דיור בדרום השרון, מזרחית לפרויקט שלנו, ידאגו לתשתיות תוך כדי הבנייה. במקביל העירייה מכינה תוכניות לתשתיות ולפתיחת כבישים נוספים. מטבע הדברים, כשנבנים בניינים כאלו, משפרים גם את התשתיות הקיימות. צריך לקחת בחשבון שהפרויקט הזה מוכרז על ידי משרד השיכון כבר לפני עשר שנים, אז אסור היה לעירייה לאשר, כביכול, את המגדלים בהדר גנים ללא מציאת פתרונות תשתית. שכונת הדר גנים יושבת היום על התשתיות של עמישב".

ומה בעירייה אומרים על הפרויקט? "שכונת עמישב הינה שכונה ותיקה. בשנים הקרובות הנהלת העיר תחזק את מעמדה באמצעות בנייה חדשה, חידוש חיי המסחר וטיפוח הסביבה. אנו מקדמים בשכונה התחדשות עירונית ופועלים מול המינהל בתוכנית כוללת, לרבות פתרונות בנושא התחבורה, כמו הקמת מחלף חדש שיתחבר למחלפון עמישב, כבישים לכיוון כביש 6, לצומת ירקון, כביש 40 ועוד".