ענת זנזורי. צילום: סטודיו נופר חן

סיעת "התחדשות" בראשות רמי גרינברג חשפה בשבוע שעבר את רשימת המועמדים שלה למועצת העיר אחרי חודשים ארוכים של עמימות. ההפתעה הגדולה ביותר היא מספר שתיים ברשימה, בו הוצבה הטירונית הפוליטית, תושבת שכונת אם המושבות, ענת זנזורי, כשאחריה במקום השלישי ניצב חבר המועצה הוותיק, צדוק בן משה.

זנזורי (48), נשואה ואם לשלושה, נומרולוגית (חקר המשמעות המיסטית של מספרים) ומגשרת במקצועה, היתה אלמונית לגמרי בסצנה הפוליטית של העיר עד לא מזמן. מאבק תושבי שכונת אם המושבות בזיהום האוויר, שנגרם מאזור התעשייה סגולה ובו היא לקחה חלק נכבד, חשף אותה לציבור ושינה את חייה. אז מה מניע אותה? "אני מאוד אוהבת לעזור לאנשים ומחוברת לתושבים, שרבים מהם לקוחות שלי", היא אומרת.

ולשאלת השאלות, מה המספרים אומרים על זהות המנצח בבחירות?

"שרמי ינצח".

מכוונת לסביבה

זנזורי מבהירה כי לא חלמה למצוא את עצמה בזירה הפוליטית עד לרגע שבו גרינברג הציע לה להצטרף.

"תמיד אמרו עליי שאני פוליטיקאית, אבל רק בחודש מאי הגיעה ההצעה בעקבות המאבק הארוך שלנו באם המושבות", היא מגלה.

למה לא חשבת על זה לפני ההצעה?

"כי ניהלנו מאבק נקי ולא פוליטי. גם לא ניסיתי להרים את עצמי. כבר בחודש אפריל הבנתי מהמספרים שבחודש מאי יגיע משהו גדול, והבנתי שזה הדבר הנכון בשבילי".

למה דווקא גרינברג?

"קיבלתי הצעות מרוב המפלגות. ברגע שהבנתי שאני בעלת השפעה גדולה ושעשינו הרבה למען העיר והתושבים בשנים האחרונות, היה ברור עם מי אלך - רק עם רמי שתמך בנו לאורך כל הדרך. הוא פשוט היה שם, לא ביקש כלום ולא דיבר פוליטיקה. ברוורמן רק הפנה לנו את הגב".

לאיזה תפקיד את מכוונת?

"לא אהיה סתם חברת מועצה, אני לא בן אדם כזה. נושא איכות הסביבה הוא הכי קרוב ללבי, ולכן אני חושבת שהתיק הזה הכי ריאלי מבחינתי. אני בהחלט יכולה להיות גם סגן ראש עירייה, אבל את החלוקה אנחנו נעשה רק אחרי הבחירות ולא נתעסק בזה לפני".

חוסר הנסיון שלך בניהול מערכות עירוניות הוא לא נקודת תורפה?

"ללא ספק. אני נכנסת למקום הזה ממקום מאוד נקי וחדש, אבל עם המון רצון ללמוד ולשנות. נלמד וייקח קצת זמן, אבל יהיה בסדר. הכל בחיים שלי השתנה ב־180 מעלות".

אורנה דוידאי עשתה עבודה טובה כראש אגף איכות הסביבה?

"אורנה ואני מכרות כבר הרבה זמן, אבל אני לא יכולה לומר שהיא עשתה עבודה טובה. באותה נשימה לא בטוח שזה היה תלוי בה, ואמרתי לה את זה גם באופן אישי. היא היתה בתוך מערכת שכבלה את ידיה בגלל הממונים עליה, שזה ראש העירייה. ניסו לשכנע אותנו שאנחנו הוזים ושאין שום בעיה, ובסוף יצאו דוחות שקבעו שאנחנו צודקים".

רמי גרינברג. צילום: דוברות המטה של רמי גרינברג

צדוק ואני

למרות המאבק המתוקשר בזיהום האוויר, עושה רושם שהזיהום עדיין נמשך. "זה מתחלק לשניים", מבהירה זנזורי. "יש ריח ויש זיהום. דיברתי עם מנהל המחוז של המשרד לאיכות הסביבה, שאמר כי הוציאו מיכליות כימיות ודברים שגרמו לריח. מה שנמצא כמסרטן וכרעיל הוא בכלל ללא ריח. כרגע אין ריח, אבל זיהום האוויר עדיין קיים".

ומפעל "טביב" ממשיך לפעול.

"נכון, למרות הסרטונים שברוורמן הוציא, שהם הוציאו למפעל צו סגירה. הבעיה היא לא רק טביב. יש פה לפחות 13-10 מפעלים שמחזיקים חומרים מסוכנים והם לא צריכים להיות ליד בתי תושבים, נקודה. אנחנו לא שומרים ולא חיילים. לא הגיוני שהפעילות פה יותר גדולה מברמת חובב".

מה עם התביעה שהמפעל הגיש נגדך?

"זה לא הגיע לכדי תביעה. זאת היתה אזהרה לפני תביעה, מה שנקרא 'תביעת השתקה'. מאחוריה יש סיפור אחר שנוציא אותו בשלב מאוחר יותר".

למה את מתכוונת?

"זה לא היה סתם ניסיון להשתיק אותי, אלא משהו אחר לגמרי".

בואי נחזור לפוליטיקה. צדוק בן משה קיבל את העובדה שאת מספר שתיים והוא שלוש?

"צדוק ואני בקשר טוב ואנחנו ביחד לאותה מטרה. אני מאוד מבינה את צדוק. הוא עם רמי המון שנים בתוך המערכת ועם הרבה יותר נסיון. אני מגיעה מאוד נקייה ונטולת פוליטיקה. אין לי מושג מה נסגר ומה הובטח לו, אבל אני בטוחה שרמי יעמוד מאחורי כל הבטחה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה ויש לנו מטה חזק. צריך לשים חלק מהדברים בצד כי המטרה היא הנצחון של רמי".

נעלבת מכך שיריבייך קוראים לך "הקוראת בקלפים"?

"זה שמדברים עלייך זה כבר טוב. אני בדרך כלל אומרת לכולם שלצחוק על בן אדם אפשר תמיד. אני בן אדם עם חוש הומור, שצוחקת על עצמי. אני חושבת שזו גדולה. אפשר לצחוק עליי שאין לי ניסיון פוליטי או שאני לא מבינה במנדטים, אבל עד לנומרולוגיה כי פה אני מעליהם ברמה המקצועית. טובים ורבים מבכירי העירייה מגיעים להתייעץ איתי. אני יודעת בדיוק מי אני, וזה לא משנה מה אומרים, בין אם 'קוראת בקפה' או 'קוראת בקלפים'. אני כל כך מקצועית שחבל בכלל להיכנס לשם. כל מה שאני אומרת הוא נכון".

להדיוטות שבינינו, תסבירי במשפט מהי נומרולוגיה?

"תורת המספרים שבאמצעותה אפשר לראות מה מתאים לבן אדם ולאן הוא יכול וצריך להגיע מבחינת הכוונה זוגית, מתי לפתוח עסק, מתי לעזוב, מתי להתפטר ועוד. הייעוד שלי הוא לעזור לאנשים ויש לי את היכולת לתקשר איתם".