צילום: באדיבות תושבים

בתאריך 13 באוגוסט, לפני כשבוע וחצי, הוציאה היועצת המשפטית של עיריית פתח־תקוה, עו"ד שרית גרינבאום, מכתב ריענון לעובדי העירייה בנוגע להתנהלותם בתקופת טרום־בחירות. בין היתר נכתב שם: "חל איסור על כל עובד לקחת חלק בתעמולת בחירות בתחום הרשות המקומית בה הוא מועסק... על העובדים להקפיד כי מעשיהם או התנהגותם לא יתפרשו כאילו נועדו לקדם אינטרס של מפלגה כלשהי או מועמד מסוים, ועליהם לשמור על תדמית נייטרלית בעיני הציבור".

עו"ד גרינבאום מוסיפה ומבהירה: "עובד לא יעסוק בפעילות למען רשימה או מטעם רשימה... חל איסור על עובדים לתלות שלטי תעמולה במקום מגוריהם או להדביק על מכוניותיהם מדבקות תמיכה במועמדים או רשימות... חל איסור על עובדים לעבוד, בין בשכר ובין בהתנדבות, במטה בחירות של מועמד או רשימה... חל איסור על עובדי הרשות לקחת חלק בתעמולת בחירות ברשתות החברתיות ולפרסם פוסטים בענייני הבחירות. חל איסור על עובדי הרשות המקומית להשתתף בקבוצות חברתיות בהן מתנהלת תעמולת בחירות".

צילום: באדיבות תושבים

גם מבחינת חובתם של ראש העירייה ובכיריה, אין מקום לספק: "על בכירי הרשות, ובפרט על הדרג הנבחר, חל איסור לפנות לכפופים להם בבקשה שיתנדבו או ייטלו חלק בפעילות פוליטית, בין אם מדובר בפעילות במסגרת שעות העבודה או בפעילות התנדבותית".

יש עובדים בעיריית פתח־תקוה שצחקו בגלוי כששאלנו אותם בנושא. עובדת עירייה לשעבר עמה שוחחנו טוענת שמזה שנים רבות עובדי העירייה לא ממלאים אחר הנהלים: "עובדי עירייה בדרגים מסוימים תמיד מעורבים. בדרך כלל זה בדרגים נמוכים וביניים. בדרגים הגבוהים הם יותר נזהרים".

הם לא מודעים לנהלים?

"תפתח פייסבוק, תראה את הלייקים ותגלה הרבה מאוד עובדי עירייה שהתפקיד שלהם זה לעשות את זה. הם מרגישים מחויבים כי ברוורמן הוא הבוס שלהם". 

המסמך של היועצת המשפטית לעובדי העירייה

"הרוח של המטה"

בידיו של כל ראש עירייה ששואף להיבחר מחדש יש כוח עצום, בדמות מנגנון העירייה ואנשיה שעומדים לרשותו. לכן נקבעו כללים אודות אי־הפעלה או שימוש בעובדי העירייה למטרות פוליטית, כלומר לקדם את ראש העירייה והבחירה בו, על חשבון המתמודדים האחרים.

משהחל איציק ברוורמן את כהונתו כראש העירייה לפני כחמש שנים, נקלטו בעירייה מאות עובדים חדשים, שעל חלקם נטען כי הם פעילים פוליטיים שלו. גורם פוליטי בעירייה אומר ל"ידיעות פתח־תקוה" כי השיטה היתה ברורה לכל: "אנשים שעבדו בשביל ברוורמן קיבלו בדרך כלל את מה שביקשו. חלקם היו פעילים רציניים וחלקם היו זוטרים, כאלה שתלו שלטים סך הכל. כולם באו לפדות את החוב אצלו. אפילו הוקם אגף חדש, אגף האירועים, אליו מונו מקורבים. זה לא הסתכם רק בעבודה חדשה. היו דרישות לשעות כוננות, שעות נוספות וכו', והרוב התקבל".

כל זה ידוע בעירייה?

"בעירייה מאוד ברור מי פעיל שלו ומי לא. מנהלים שמעירים לעובדים שלהם נתקלים לא אחת במשפטים כמו 'אני של ראש העיר'. אחרי שנתיים בתפקיד הם קבועים ואי אפשר לגעת בהם. אלו שנקלטו מאוחר יהפכו עולמות בבחירות הקרובות כדי לשמור את המקום שלהם. זה מנגנון שפוגם במערכת כולה. רבים חושבים שאנשים לא מתקבלים לפי כישורים אלא לפי קשרים, ונוצר גם סוג של סחטנות בשעות עבודה והיקף משרה, כי הרי מישהו פה חייב למישהו".

הטשטוש בין עבודה למען התושבים לבין עבודה למען בחירת הבוס, כך נדמה, מעולם לא היה משמעותי יותר, בתקופה של שלושה חודשים לפני הבחירות המקומיות ב־30 באוקטובר. קחו לדוגמא את הודעת הסמס מהשבוע החולף, שנשלחה על ידי עובדת עירייה לפעילים ולעובדי עירייה, בחיפוש אחר מצביעים פוטנציאלים לברוורמן: 'חברים יקרים, לבקשת המטה של ראש העיר איציק ברוורמן הנני עורכת רישום של תומכי ברוורמן. הינך מוזמנ/ת לרשום: שם ומשפחה, כתובת ומספר טלפון'.

לטענת פעילים לשעבר, זו אינה הפעם הראשונה, וכנראה גם לא האחרונה, בה עובדים מבצעים "בקשות" פוליטיות מסוג זה מצד ראש העירייה ואשתו: "העובדים בעירייה מרגישים שהם חייבים למשפחה. גם לעובדת הזאת, דפנה ברוורמן עזרה לה להיכנס לתפקיד. יש מלא עובדים שעושים פעילות פוליטית. זה מטורף. דפנה היא הרוח של המטה ואנשים מקשיבים לה", אומר פעיל לשעבר.

וראש העירייה עצמו?

"אני לא משוכנע עד כמה הוא יודע. הם מרגישים מחויבים אליה והיא מבקשת שיעשו בשבילם – פוסטים, לייקים, תגובות, מדיה חברתית וכנראה שעכשיו גם רשימות למצביעים ופעילים פוטנציאלים. כנראה שלא תמצא אגף או מחלקה שאין להם פעילים".

ומה העובדים חושבים?

"הרבה אנשים כועסים ומקווים שזה ייגמר. משתמשים בהם כל יום. הייתי שם, גם אני עשיתי את זה".

תאר לי פעילות פוליטית שמתבצעת מתוך העירייה.

"זה תמיד לתמוך בהם. אם מישהו כותב משהו שלילי, אז להגיב לו. אם הם מעלים משהו חיובי, אז לעשות לייק בפייסבוק ולהראות שיש אנשים שבעדם. גם אני השתמשתי ביוזר פיקטיבי כפעיל שלהם. אתה מרגיש שאתה חייב להם, מרגיש מחויב אליהם למרות שבתכלס מדובר בניצול".

למה עובדים מוכנים לעבוד בשביל הקמפיין?

"הם מסדרים תפקידים, במיוחד בשביל אנשים שמתחייבים שיעזרו להם".

צילום: באדיבות תושבים

"תרבות רעה"

ואכן, בלא מעט סרטונים ותמונות שהגיעו לאחרונה ל"ידיעות פתח־תקוה", נראים מספר לא מבוטל של עובדי עירייה מכמה אגפים תולים פוסטרים של ברוורמן בשעות העבודה ברחבי העיר. מדובר בעובדים מכל האגפים - אגף הרכב, הגינון, פינוי אשפה והנדסה. כולם עוסקים - כפי שניתן לראות מהצילומים המצורפים לכתבה - בפעילות פוליטית אסורה לכאורה, כפי שהודגש במכתבה של היועצת המשפטית.

עובדת עירייה לשעבר מספרת: "אני לא בטוחה שאנשים בכלל עושים את העבודה שלהם בעירייה, אם הם כל היום בפייסבוק מפיצים סרטונים ותמונות של ברוורמן ולטובתו. הרי עובדי עירייה נראו במטה של ברוורמן. למה הם צריכים להסתובב במטה שלו?".

מדוע הם לא מסרבים?

"הם מרגישים שהם על הסוס. יש אווירה של שכרון חושים. כשאתה עובד עם ראש עירייה מנצח, אתה בפסגת העולם. גם אני הייתי. הרגשנו כאילו הצלנו את העיר מהמועמדים האחרים, ואתה מוגן. יש אנשים שיוצאים והולכים ומתפכחים אחרי הרבה שנים, כשהם כבר בטוחים או אם עשו להם רע. חלק ממי שהתאכזב ונפגע עזב למועמדים אחרים".

לטענת העובדת, לעתים לא מדובר רק בפעיל אחד שמקבל תפקיד, אלא גם בבני משפחתו. "לפעמים מביאים בני משפחה לעירייה לעבוד בלי שום מכרז. יש אפילו מישהי, שאישרו לה חופשה ללא תשלום כדי שתוכל לעבוד בבחירות, וזה אסור".

במה זה מתבטא?

"למה עובדת זוטרה מאוד לוקחת חלק ביום הולדת של מישהו ברשימה של ברוורמן, ואצלה בבית עושים חלק מהחגיגות והאירועים? למה הם מגיעים לאכול אצלם בשבתות? זאת חלק מהתרבות הרעה שהשתרשה בעיר הזאת, וזה לא היה קודם. קודם הם היו פעילים שלו ואז הם נכנסו לעבוד בעירייה. הבטיחו להם עבודה".

ברוורמן לא מודע לחוק?

"אני באמת לא יודע, אבל יש הנחיות מפורשות של היועצת המשפטית. שאר עובדי העירייה פוחדים ולאחרים בכלל לא אכפת".

ממה יש לפחד?

"למשל, יש עובד עירייה שהיה פעיל של אורי אהד, וכשברוורמן נבחר הורידו לו שכר והפכו אותו לעובד בשכר בסיסי בעירייה. החיים שלו נהרסו רק כי הוא היה במחנה הלא נכון. אנשים מפחדים על המשכורת שלהם".

כמה עובדים פועלים באופן יומיומי עבור הקמפיין של ברוורמן?

"ככל שידוע לי מדובר בעשרות. אבל אי אפשר לדעת מי עוד פועל בשמם. זה קשר שתיקה של ממש. תבדוק בווטסאפים הפוליטיים מי נמצא שם. תמצא עובדי מקפ"ת, עובדי עירייה והמשפחות שלהם, עובדי אגף הרווחה, אגף אירועים... לא תמצא את מנהלי האגפים מתעסקים בזה. הם יותר זהירים ומתוחכמים. הם לא יעשו פרופוגנדה ברשת. זה רק כאלה בדרגים הנמוכים יותר".

העירייה הפנתה אותנו לתגובה ממטה ברוורמן, משם נמסר: "אנחנו לא עוסקים בעניינים הפרטיים של עובדי העירייה".

דפנה ברוורמן סירבה להתייחס לטענות בכתבה.