אלחנן ויעקב פלהיימר. צילום: באדיבות יעקב פלהיימר

"הייתי במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. אני מסתכל קדימה", כך אומר השבוע אלחנן פלהיימר מפתח־תקוה, יו"ר סיעת "תכל'ס", כשהוא מכוון לאירוע התקיפה בו חבריו והוא היו מעורבים, ואשר בעטיו נגזרו עליו בעבר חודשיים עבודות שירות.

השבוע התקיים כנס הייסוד של הסיעה, שפונה לקהל הצעיר ומבקשת את אמונו בבחירות הקרובות. ואם שם המשפחה שלו נשמע לכם מוכר, זה לא במקרה. אביו הוא עו"ד יעקב פלהיימר, חבר מועצת העיר לשעבר, שנחשב לאחד ממקורבי הזוג ברוורמן.

אני והחבר'ה

כבר בתחילת הראיון מתנער פלהיימר הצעיר מהקשר של אביו עם ראש העירייה, אולם מודה כי החיידק הפוליטי המכנן בו הוא מבית אבא. "נשמתי את זה מגיל קטן", הוא אומר. "אני רוצה להשפיע ולשנות כי אין פה באמת קול לאנשים מתחת לגיל 30. נדמה כי קברניטי העיר בכלל לא יודעים מה הנוער והצעירים צריכים כיום".

הוא בן 22, מתגורר בשכונת הדר גנים, ומתחיל שנה שנייה של לימודי משפטים בקריה האקדמית אונו, בה הוא מכהן כמנכ"ל אגודת הסטודנטים מזה שמונה חודשים.

יש בנוף הפוליטי של פתח־תקוה מקום לסיעה של חבר'ה צעירים?

"בהחלט. יש את זה בחולון, ראשל'צ ותל אביב, אפילו בקריות יש סיעות של צעירים. אנחנו חושבים באופן כללי שאין פה ייצוג לחבר'ה הצעירים. אין גם חבר מועצה שהוא פחות מגיל 30. אני באג'נדה שלי חושב שעם כל הכבוד בן אדם מעל גיל 40 לא צריך להחזיק בתיק הנוער והתרבות. אתה צריך להבין את השפה של הנוער והצעירים ולדבר איתם בגובה העיניים. המבוגרים בקושי יודעים מי זה סטטיק ובן אל".

מי ברשימה איתך?

"חלקם מוכרים יותר, חלקם מוכרים פחות. מה שמאחד ומגבש את כולם זה שכולנו עם אותה אג'נדה ואותה מטרה - לחזק את הסביבה והחברה הצעירה בפתח־תקוה".

זה לא סוד שאביך מקורב לזוג ברוורמן. רבים חושבים כי אתם למעשה מפלגת לוויין שנועדה לגייס קולות למענו.

"נכון להיום אנחנו לא תומכים בשום מועמד. נשמח לשבת ולהכיר את המועמדים לעומק".

אז אין כוונה לעזור לאבא ולהצטרף לברוורמן?

"אתה לא הראשון וגם לא האחרון שאומר לי את זה. אני מדגיש: אין לזה שום קשר לברוורמן או לאבא שלי. אני אדם בזכות עצמי ויש לי את הדעה שלי. אני מקבל את ההחלטות שלי ואין לזה שום קשר".

אבא תומך? נותן טיפים?

"הוא תומך מאוד. כשאני שואל, הוא עוזר. אבל אנחנו חבר'ה מספיק בוגרים כדי לקבל החלטות ולעשות צעדים לבד".

איתי שונשיין יושב חזק על טיקט הצעירים. אתם מתלבשים על המשבצת שלו.

"אנחנו לא באים לגנוב קולות לאף אחד. אני לא מכיר את שונשיין אישית, אבל אשמח לשבת איתו. היום הוא כבר לא בחור צעיר כמו שהיה".

אלחנן ויעקב פלהיימר. צילום: באדיבות יעקב פלהיימר

"לעשות תכל'ס"

בעברו של פלהיימר, כאמור, מסתתר אירוע אלימות, שבגינו נפתח לו תיק פלילי ונגזרו עליו עבודות שירות. "יצאתי מחוזק מהמקרה", הוא אומר. "הייתי אז ילד בן 18. בית המשפט פסק שלא השתתפתי באירוע, אלא נכחתי בו. לא הייתי מעורב בקטטה עצמה. בגלל זה קיבלתי עבודות שירות בניגוד לאחרים שקיבלו מאסר.

"אני לא רואה בזה בעיה, אלא להפך. צריך להסתכל על זה אחרת. יש ילדים וחבר'ה צעירים עם עבר פלילי שחושבים שזה מה שיתקע אותם בחיים. אני אומר - תמתגו את זה לאיפה שאתם רוצים. הייתם בתחתית ועכשיו תקומו ותעשו שינוי, תראו שאתם אנשים אחרים שרוצים לעשות טוב ולהשפיע".

למה בחרתם בשם תכל'ס לסיעה?

"בגלל שאנחנו לא רוצים להתערבב בפוליטיקה ולהיות כמו המבוגרים, באנו לעשות 'תכל'ס' בשביל הצעירים ובני נוער".

יש לכם סיכוי בכלל?

"חד משמעית כן. הצעירים ובני הנוער יצביעו כי אכפת להם. אנחנו יודעים מה החבר'ה האלה אוהבים ואיך לגעת בהם. איזה מתמודד יכול להוציא בני 17-24 מהבית כדי להצביע? אחוזי ההצבעה שלהם שואפים לאפס. זה היופי אצלנו".

אתה כבר חושב על ראשות העירייה?

"ממש לא. נכון לעכשיו אני בחור צעיר ועדיין מתרכז בסיעה ובמקום שלנו במועצה".

מסר אחרון לקוראים?

"אנחנו פתוחים להצעות ולכל דבר שיכול לקדם חבר'ה צעירים בכל הנישות. כבר פרסמנו מצע ובפסטיבל הבירה הפגנו נוכחות עם עשרות פעילים. אנשים ממש התלהבו, התעניינו ושאלו. כל מי שמעוניין להצטרף ולהיות חלק מהדבר הזה הדלת שלנו פתוחה".