אורי דרשן הכהן. צילום: ריאן

כבר משיחה קצרה עם אורי דרשן הכהן, אפשר להבין נקודה חשובה: הוא לא רוכש הערכה רבה במיוחד ליתר המתמודדים על ראשות עיריית פתח־תקוה. המועמד הטרי ביותר שהכריז כי יתמודד לא רואה בחוסר הניסיון הפוליטי שלו חיסרון - להפך. אני מביא יושרה וטוהר מידות, הוא טוען, בניגוד למשחק הכיסאות שהפוליטיקאים המקומיים עוסקים בו: "הם ימשיכו במדיניות של חוסר מעש וחלוקת ג'ובים אם הם ייבחרו. צריך מישהו מבחוץ כמוני".

בבחירות שיתקיימו בעוד פחות משלושה חודשים, טוען דרשן הכהן, עורך דין במקצועו וחוקר משטרה בעברו, כי שאר המועמדים הם למעשה אותה הגברת בשינוי אדרת, וכי הוא התקווה הפוליטית של פתח־תקוה. שיחה סוערת עם המועמד שרובכם לא מכירים, ויכול להוות, אולי, את הפתעת הבחירות.

"רוצים להתקמבן"                                 

קורות חיים: אורי דרשן הכהן, 51, יליד פתח־תקוה, נשוי ואב לשלושה גר בשכונת עמישב־הדר גנים. בצבא שירת בצנחנים כלוחם וכמפקד, ונפצע במהלך השירות בהיתקלות עם מחבלים בלבנון והוכר כנכה צה"ל.

הוא בעל תואר ראשון במנהל עסקים ומשפטים ובעל תואר שני בפילוסופיה יהודית. שימש כמפקד שכונה במשמר האזרחי ושירת כ־20 שנה במשטרת ישראל כחוקר מודיעין. בין היתר, כיהן כסגן וממלא מקום מפקד מחלק ההונאה במחוז מרכז.

הוא פרש ב־2011 מהמשטרה ומאז עסק בעריכת דין. בתחילת 2018 החליט לרוץ לראשות העיר: "לקחתי את זה ברצינות כי המצב בעיר קטסטרופלי".

למה דווקא עכשיו?

"לפני חמש שנים לא הייתי בכלל בעניינים ולא חשבתי על זה. הייתי סגן יו"ר ועד שכונת עמישב וזהו. עכשיו אני נפגש עם אנשים, שצמאים למשהו חדש ולתיקון של העיר. אין לי עבר פוליטי".

וזה עובד לטובתך?

"כן, יושר וטוהר מידות. אני לביתי כבר עשיתי. אני לא צריך את השכר של העירייה. אני כעורך דין יכול ברבע תיק להגיע לשכר שראש עירייה מקבל. אני בא ממש כדי לעשות לטובת העיר והתושבים, בניגוד לכולם שבאים ממניעים פוליטיים ולקבל שכר".

מי האנשים שירוצו איתך?

"אנשים שאני אדע בוודאות שהמטרה שלהם היא עשייה ולא ממניעים אישיים פוליטיים כלכליים. אנשים שלא צריכים שכר, תפקיד ומעמד אלא אנשים שרוצים רק לתקן ולשפר בעיר".

יש לך שותפים טבעיים?

"במועצה כולם מתנהגים כמו חבורה סגורה, שלא רוצה להכניס מישהו שהוא לא פוליטיקאי כי כולם רוצים לשחק במשחק הזה. הם כולם רוצים להתקמבן וחוששים ממני. היו לא מעט שנפגשו איתי בסתר אבל הם לא באמת רוצים לעבוד למען התושבים והם כבר שנים במועצה".

בוא נצנן את ההתלהבות - אתה די אנונימי בעיר.

"אני ממש לא אנונימי. מבדיקה שערכתי לפני שרצתי לבחירות, יש לי חשיפה גבוהה מהרבה אחרים. מאז שהכרזתי על המועמדות באופן רשמי, תוך שבוע נתלו בבתי תושבים למעלה מ־140 שלטים שתומכים ומאמינים בי, שזה הישג מדהים. ערכתי חוגי בית ואני זוכה לאהדה רבה. הם מרגישים שהגיע מישהו שהוא לא פוליטיקאי".

מה הם אומרים לך?

"שנמאס להם מהפוליטיקאים הישנים. בלי קומבינות ומשחקים. אנשים קולטים שלא נעשה פה כלום, שרק צועקים בישיבות מועצה, שבהן המועמדים מצלמים את עצמם ומשתמשים בזה רק למינוף פוליטי. הכול למראית עין, כשבפועל אף אחד לא עושה כלום".

מה מפריע לך בעיר?

"למה העיר מטונפת? למה לא מפנים אשפה? למה גני שעשועים לא מטופחים? למה לא פותחים נתיבים חדשים להתמודדות עם הפקקים? למה מרכז העיר נראה כמו שוק כפר קאסם? הייתי בקמבודיה, מדינת עולם שלישי, היא נראית יותר טוב מהעיר. אין פחים, חוטי חשמל בתוך הערים".

מה הפתרון שלך?

"לשקם ולתקן. בפתח־תקוה יש מדרחוב. למה? זה כבר פאסה. מה אנחנו עיר תיירות? צריך להרוס את כל הרחוב הזה ולפתוח שם כביש, להגדיל את התנועה ברחוב כך שאנשים יוכלו להיכנס, להחנות ולקנות. נכון להיום מרכז העיר מת".

מה ברוורמן כן עשה טוב?

"כלום. הוא פרסם שפתח אגם לטובת התושבים. זה לעג לרש. חודשיים לפני הבחירות פותחים אגם? הוא הרס את הספורט בעיר. הפועל פתח־תקוה היתה מקור גאווה לעיר ועכשיו איך היא נראית. הוא צריך לנהל את העיר והוא נכשל. במבחן התוצאה שום דבר לא נעשה. הוא מתגאה ביכין סנטר, שאת זה אוחיון התחיל. למה אין לנו אירועים ופסטיבלים בעיר? נעודד מועדונים ומקומות בילוי באזורי התעשייה סגולה וקריית אריה, בלי להפריע לתושבים לישון ולפגוע באיכות החיים שלהם".

אורי דרשן הכהן. צילום: ריאן

"הוא הזוי"

דרשן הכהן טוען שהעובדה שאין לו עבר פוליטי לא פוגעת בו: "ניהלתי אנשים ותקציבים, חקרתי את עיריית פתח־תקוה ואני מכיר אותה על בוריה. אני אהיה ראש העירייה של כולם וקשוב, לא כמו ברוורמן".

מה הכוונה?

"אחד הדברים שמפריעים לתושבים זה שאי אפשר להגיע לראש העירייה. לאנשים יש בעיות ותלונות, והוא לא עונה להם. הטלפון שלי פתוח לכולם ואני עוזר לכולם. ראש עירייה חייב להיות שם בשביל התושבים. אני אחד מהם".

דרשן הכהן מעלה את הטענה, שחוזרת ונשמעת מדי פעם, כי לאשת ראש העירייה יש יכולת השפעה רבה מדי. "אנשים רוצים תפקיד, יש להם בעיה, למי הם פונים? לדפנה. למי יש את הטלפון של ברוורמן? לאף אחד. רוצה לפתור בעיה? תפנה לאשתו. מי נבחר? אשתו או הוא?".

לא הגזימו עם הביקורת עליה?

"לא מעניינות אותי הכפשות ברשת ברמה האישית, אבל איציק ברוורמן הוא נבחר ציבור. בחרו בו, והוא זה שצריך לענות ולטפל. איזו זכות יש לאזרחית להיכנס לענייני עירייה? מי היא בכלל? זה לא חוקי בכלל. אם היא רוצה, שתתמודד לראשות העירייה".

ממטה הבחירות של ברוורמן נמסר בתגובה: "מדובר בעוד מועמד שבמקום להציג את חזונו ויכולותיו, מנסה לבנות את תדמיתו על השמצות של ראש עירייה, שעשה מהפכה שקטה והפך אותה לאחת הערים האטרקטיביות בארץ. החינוך מדורג במקום הראשון בארץ וישנו גידול של למעלה ממיליון מ"ר של מסחר ועסקים, שיכניס מעל 200 מיליון שקל ויהפוך בשנתיים הקרובות את פתח־תקוה לעיר העשירה בארץ.

"הגברת דפנה ברוורמן היתה עובדת עירייה במשך 20 שנה. יום לאחר שבעלה נבחר לראשות העירייה, היא התפטרה מעבודתה בניגוד להמלצת היועץ המשפטי וזאת בכדי למנוע לזות שפתיים. כל העשייה שלה מתמקדת בהתנדבות למען אוכלוסיות שזקוקות לתמיכה ועזרה".

ובחזרה לדרשן הכהן, שרחוק מלהתלהב ממתחריו על התפקיד. "שונשיין בחור חמוד ומרשים אבל לא מסוגל לנהל עיר. הוא יכול לנהל פאבים, אולי. עובדה שכבר שתי קדנציות הוא נמצא בעירייה כסגן ראש עירייה, תפקיד שאולי קסם לו. הוא יכל לשנות דברים במשך שנים בתפקידו. הוא היה יס־מן של ברוורמן ועכשיו הוא מעלה סרטונים לפייסבוק שהוא נכנס בברוורמן בישיבת מועצה".

ממטהו של שונשיין נמסר בתגובה: "איתי שונשיין הוכיח את עצמו כסגן ראש עירייה וכמנהיג אחראי שיודע להוביל תהליכים משמעותיים ולקדם פרויקטים בהיקף נרחב, תוך שילוב יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה. למשל, המהפכה אותה הוביל בתחום החינוך הבלתי פורמלי תוך פתיחת מרכזי נוער והגדלת היקף הפעילים בתנועות הנוער לשיאים חסרי תקדים, הרחבת פעילויות התרבות בעיר, והקמת חמש ספריות ציבוריות חדשות ומודרניות. תושבי העיר לא יהמרו על מועמדים חסרי ניסיון ציבורי משמעותי ועשייה מוניציפלית כלשהי".

ומה לגבי רמי גרינברג?

"גרינברג בחור הזוי לחלוטין. הוא תשע שנים רץ ומבטיח הבטחות. לא עשה דבר וחצי דבר. הוא יכול להכיר את פתח־תקוה על בוריה, זה אומר שהוא יכול לנהל עיר? הוא סיפר שהיה לוחם בדובדבן, במקרה אחר אמר שהיה לוחם בהנדסה קרבית. אני אומר לך שהוא בכלל היה קצין אפסנאות. הוא סיפר שהוא היה עוזר של אוחיון שזה לא נכון".

גרינברג מסר בתגובה: "בקדנציה האחרונה תפקדתי כחבר מועצת העיר הפעיל ביותר - נכחתי במספר הישיבות הגדול ביותר, הגשתי את מספר ההצעות לסדר הגבוה ביותר וטיפלתי בתלונות תושבים ע"י מספר השאילתות הגדול ביותר. אינני יורד לרמת לכלוך והכפשות ולא אקח חלק במשחק מלוכלך שכזה. צר לי שמועמדים יורדים כל כך נמוך בעקבות העובדה שאני המועמד המוביל לראשות העירייה. כאמור, לא אוסיף בנוגע לשקרים, חצאי אמיתות וסילוף עובדות.

"בנוגע לשירותי הצבאי, הכל אמת - שירתי בהנדסה קרבית וכן כקצין ביחידת דובדבן. כמו כן, כיהנתי כעוזרו של ראש העירייה לשעבר אוחיון, וכל ניסיון לטשטש את העובדות לא יעבוד".

"מפוחדים ממני"

מעבר לביקורת, דרשן הכהן אומר שיש לו גם חזון לצעדים מעשיים. חשוב לו לשקם את מערכת החינוך, שלטענתו לא השתנתה עשרות שנים: "אותם אנשים, אותו ניהול ואותם נושאי לימוד ושיטות. בחולון לומדים מכיתה א' אנגלית ופה מכיתה ד'. למה? למה אין שיעורים של כלי נגינה? מה הבעיה לתת חוג חינם לילדים ולפתח אותם? מקבלים תקציב ממשרד החינוך עבור מוסדות החינוך – לאן זה הולך? לאן הכסף של ההורים הולך כל שנה?".

איך תעשה את זה אחרת?

"יום אחרי הבחירות נאסוף את כל העובדים ונבהיר להם מה המדיניות החדשה שלנו – אנחנו נותני שירות למען איכות חיי התושבים. העיר תהיה מצוחצחת ומבריקה. צריך לקדם התחדשות עירונית, יש בתים שמתפוררים ודיירים שמחכים שנים. חבר'ה צעירים יחזרו ככה לעיר".

מי אתה מאמין שיתמוך בך?

"יצביעו לי אנשים מכל מגוון האוכלוסייה. אני נוגע בחילונים, בצעירים, בדתיים, במסורתיים ובמבוגרים. נולדתי בפתח־תקוה וגדלתי פה וכנראה גם אמות פה. יש פה אנשים חכמים שיודעים למי להצביע ולמה ברוורמן צריך ללכת".

אתה מאמין שבשלב זה יתר המועמדים בכלל סופרים אותך?

"מיום ליום האהדה אליי ולאג'נדה שלי גוברת. כולם מפוחדים ממני, גם ברוורמן וגם גרינברג, שצועקים על פעילים שלהם ועל עובדי עירייה שמראים תמיכה כלפיי. אני הולך ברחובות העיר ומקבלים אותי בחום ואהבה. זה אינטרס קולקטיבי לכולם שתהיה פה איכות חיים טובה יותר. הכל ישתנה, בעזרת השם".