גיא סולומון, רחלי פרידיונג ומאיה ליטוין. צילום: ריאן

זהו זה, חצינו רשמית את קו מאה הימים לבחירות המקומיות. בשטח כבר ניתן להרגיש את החום עולה (ולא רק כי זה יולי) - שלטים של המועמדים בכל פינה ועל כל מרפסת, ולא מעט פעילים שמכניסים את מטות הבחירות לאווירה קרבית לקראת 30 באוקטובר.

פתחנו השבוע פרלמנט משלנו עם שלושה פעילים מרכזיים כאלה, מהמטות של איציק ברוורמן, איתי שונשיין ורמי גרינברג. תכירו: מאיה ליטוין, 41, אם לשניים המתגוררת בשכונת נוה גן. ילידת העיר פתח־תקוה ו"מלווה את שונשיין אישית מתחילת הקדנציה". רחלי פרידיונג, 43, נשואה ואם לארבעה, מתגוררת בשכונת אם המושבות ומשמשת כמנהלת מטה הבחירות של רמי גרינברג: "הכרתי אותו כשהוא היה מנהל אגף והיועץ של איציק אוחיון לפני כעשר שנים", וגיא סולומון, 35, נשוי פלוס אחד, המתגורר בשכונת עין גנים, פעיל טרי במטה של ברוורמן ומאמין ש"ב־1 בנובמבר הוא ימשיך אל הכהונה השנייה שלו".

"לא לוקח אחריות"

בתחילת השיחה שלושתם שקטים ונינוחים, אבל מהר מאוד העניינים מתלהטים, וכל שאלה הופכת למסכת האשמות הדדיות. שנתחיל?

מה המועמדים שלכם עשו עד כה בשביל פתח־תקוה?

גיא: "אני בעיקר מאמין בדרך ובעשייה של ברוורמן. העתיד של העיר נראה טוב יותר עם הניסיון שהוא מביא".

מאיה: "איתי מביא איתו את ההסתכלות על התושב ועל החיים שביומיום. חיי התרבות הם חשובים אבל אמא, שהילד שלה נעקץ בחול בגן, זה פחות מעניין אותה. יש יותר לחם ושעשועים להמונים בעיקר".

רחלי: "רמי העלה כחבר מועצה המון ליקויים והצעות, ראש העירייה וחברי הקואליציה התנגדו למה שהוא יזם. זיהום בחולות בגני ילדים, זיהום אוויר באם המושבות, חידוש עירוני תקוע - זה הכול רמי צעק".

מאיה: "איתי העלה הרבה מאוד הצעות לסדר היום והוא פשוט נבלם על ידי ברוורמן. ההצעות ירדו מסדר היום משיקולים שונים ואחרים".

גיא: "העובדות הן: כשברוורמן נכנס לתפקיד ב־2013, פתח־תקוה היתה על סף פשיטת רגל. רמי גרינברג בכבודו ובעצמו היה סמנכ"ל בכיר ועוזר בכיר ודומיננטי של ראש העירייה - למה הוא לא טיפל בזיהום אוויר? למה הוא חיכה? קל לעמוד מהצד ולהאשים".

מאיה: "ברוורמן היה חבר מועצה כל כך הרבה שנים. הוא לא טירון במערכת הפוליטית. הוא היה סגן ראש העיריה בשכר".

רחלי: "רמי לא היה חבר מועצה. הוא היה כפוף להוראות ראש העירייה או הממונה הישיר שלו. שכחת להדגיש שראש העירייה הנוכחי 25 שנה חבר מועצת העיר. הוא היה אחראי על מרכז העיר והכול בגללו, והוא לא לוקח אחריות".

למועמד שלכם יש איכויות של ראש עירייה?

רחלי: "לרמי גרינברג יש את כל התכונות שראש עירייה צריך. הוא קם בבוקר חדור מטרה, ומקריב את חייו לטובת התושבים. הוא חבר המועצה הכי חרוץ והכי בקיא במה שקורה בעיר. אם ברוורמן סובל, כמו שהוא אמר בכנס הרצליה - שזה תפקיד כפוי טובה - הוא יכול ללכת".

מאיה: "שונשיין מביא רוח חדשה, הוא בן אדם עם עשייה פוליטית ארוכת שנים. הוא חושב מאוד מחוץ לקופסא ואוהב את העיר, שמבחינתו היא בדמו. הוא לקח שתי נשים לרשימה שלו כי הוא מאמין בהן וזה הזמן שלו".

גיא: "ברוורמן נבחר לאחרונה כאחד מ־70 האנשים המשפיעים בהתחדשות עירונית והוא עדיין מאוד מוערך ומקבל הכרה. עובדה ששונשיין ישב איתו במשך ארבע וחצי שנים. עד הפרישה שונשיין החמיא לו והצביע לו בישיבות...".

מאיה: "זה לא נכון. בזה שהוא נתן גיבוי לראש העירייה זה לא אומר...".

גיא: "אז למה הוא נשאר לשבת שם? הוא בחר לשבת באזור הנוחות שלו עם משרד ושכר".

מאיה: "הוא לא ישב שם בגלל המשרד. הוא שליח ציבור שפועל למען הציבור. הוא צנוע ועושה את העבודה שלו בשקט".

גיא: "אני חושב שלא קיים יותר צנוע מברוורמן".

מאיה: "אצל ברוורמן, גם אם היית חבר בקואליציה, בקושי הצלחת לעבוד. אם טיפה היית מרים את הראש, היו מורידים לך אותו, ויש הרבה כמו שונשיין שפרשו בגלל ההתנהלות שלו. איציק בן אדם סוליסט שמחזיק את הקלפים קרוב לחזה".

גיא: "הוא ואורנה יכלו ללכת גם לפני שנה ולפני שנתיים. זה מראה עליו ועל אורנה משהו".

רחלי: "עם כל הכבוד גם לברוורמן וגם לשונשיין, שניהם מקבלים שכר ויש להם עוזרים, רמי גרינברג עובד בהתנדבות מלאה לטובת הציבור והתושבים".

שלטים וחסידות

לעיתים זה נראה כאילו כי הפעילים בעיקר מעוניינים להתנגח זה בזה, יותר מאשר להציג את האני מאמין שלהם. המצב ברשתות החברתיות משפיע, מן הסתם, לא פחות מהמצב בשטח".

מה אתם חושבים על התנהלות מערכת הבחירות?

גיא: "צריך להזכיר שרמי תולה שלטים במקומות שלא אישרו לו".

רחלי: "אין לנו שלטים על גדרות, אבל ברוורמן תולה שלטים על בניינים שעדיין לא נבנו בנוה גן. חוץ מזה שאתם משחיתים לגרינברג את השלטים כל יום".

גיא: "ואיך השלטים של ברוורמן נופלים?".

רחלי: "יש הוראה מפורשת אצל רמי. אנחנו לא עושים גזל רכוש כי זה עולה הרבה כסף. אנחנו נגד זה".

מאיה: "איתי הוציא הנחיה מפורשת שהוא מבקש מערכת בחירות נקייה. זאת תקופה שהיא מאוד אמוציונלית ומשרה המון מתח על כולם".

גיא: "איציק ברוורמן לא הוציא שום הנחיה להפיל שלטים. אל תיתממו".

רחלי: "יש הוכחות שקבלנים של העירייה ועובדי עירייה תולים שלטים של ברוורמן וקורעים שלטים של גרינברג".

גיא: "יש אנשים שעובדים גם אצל גרינברג, את רוצה את השמות? רמי ממש מגייס עובדים מסקנדינביה".

רחלי: "אתם נמצאים בלחץ אז פועלים בהתאם. דפנה אשתו לא מחזיקה עובדי עירייה? מה עם ההקלטה שלה מהבחירות הקודמות, שבה היא נשמעת קוראת להשחית שלטים? בן אדם לא משתנה".

גיא: "מה כאשר הניחו לה מטען צד בבית? זה החסידה הביאה? את מכירה חסידות שמביאות מטענים?".

מאיה: "זה הידרדר לאן שהוא, בואו נעצור את זה כאן. ניקח אחריות חברתית מנהיגותית. שחלילה זה לא יגיע לפגיעה בפעילים. מהבחירות הקודמות ראינו שזה יכול להידרדר למחוזות לא טובים".

רחלי: "כולנו נגד אלימות".

גיא: "רוצים ליהנות מהחגיגה הדמוקרטית ושתישאר בקלפי".

רחלי: "בטח מה, עכשיו אני עושה איתכם סלפי".

יד על הלב, לתושבים בכלל אכפת ממערכת הבחירות?

גיא: "לדעתי זה משתפר וגם הפעם זה יום שבתון, הציבור מתחיל להבין שהמוניציפלי בהרבה פעמים לא פחות חשוב מהבחירות לממשלה".

רחלי: "תושבים מבינים שלראש עירייה יש יותר כוח מאשר ראש ממשלה. הוא נבחר על ידי התושבים ואי אפשר להפיל אותו. לקראת הבחירות אנשים יותר מתעניינים".

מאיה: "אנחנו מקבלים פניות מתושבים שמתעניינים. כשמשהו מציק לאנשים יותר קל להם להעלות אותו על המקלדת כי הכול זמין, אבל כשצריך להטריח ולהצביע זה קצת יותר קשה להם. העיר נהיית צעירה יותר, אז זה דור אחר ונמרץ, שרוצה להשפיע יותר על העתיד שלו".

מה לגבי כל העימותים בפייסבוק?

גיא: "אני מרגיש שהאצבע קלה על המקלדת. באיזה צד שלא יהיה, אני מגנה. חלק מהמעשים הם לא במחשבה תחילה".

מאיה: "כולם מפעילים כל מיני פיקטיביים למיניהם שמשתלחים אחד בשני. זה לא מנוהל נכון וכולם נכנסים בכולם, מין חור שחור".

גיא: "יש אנשים שכותבים בשיקול דעת ובהיגיון ומנהלים שיח תרבותי אבל יש הרבה שלצערי כבר במילה הראשונה זה מתחיל באלימות מילולית, ואנחנו נגד זה".

רחלי: "אנחנו רואים את המשתמשים הפיקטיביים שאשת ראש העירייה מפעילה".

גיא: "האישה הזאת חטפה מהלומות מאוד קשות. כל זה בגלל שהיא אשת ראש העירייה".

מאיה: "אבל היא מאוד מעורה במה שקורה".

רחלי: "אף פעם לא כתבו כאלה דברים על אשתו של אוחיון או דב תבורי".

גיא: "אני מאחל לכל גבר בישראל, ובמיוחד לגרינברג, אישה נאמנה, פעילה וחרוצה כמו דפנה".

מאיה: "אין ספק שהיא חרוצה ונמרצת. היא מנהלת בכל רמ"ח איבריה אבל היא לא יכולה להתערב. ואם כן, אז תהיי מוכנה לקבל אחריות ולספוג אש".

גיא: "היא נותנת כתף לבעלה, מה הבעיה?".

מאיה: "אז שתתמודד לראשות העירייה".

עידן חדש?

בעידן שבו מספר המצביעים פוחת בכל בחירות, כל מי שנכנס למערכת הפוליטית נחשב במקרים רבים לעוף מוזר. למה, שאלנו את הפעילים, למה לכם את כל זה, בעצם?

מאיה: "אני מאמינה באיתי באלף אחוז. ליוויתי אותו וראיתי איך הוא עובד, מה היכולות שלו ולמה הוא מסוגל. איש חזון ואיש חכם עם הרבה ידע שיתרום לעיר".

רחלי: "אתה צריך לדעת להיות חלק מצוות מנצח, לדעת מה טוב לילדים שלך ולחינוך שלהם ואיך אפשר להקל על המגורים פה. אני מאמינה ברמי שייקח את העיר קדימה".

גיא: "אני גדלתי בבית עם ערכים שמאמין ומחזק את הדמוקרטיה. אני חושב שמי שקובע לנו את היומיום זה ראש העירייה, וחייבים לקחת בדבר הזה חלק ולהיות אקטיביים".

קחו אותנו ליום אחרי הבחירות. מה האיש שלכם עושה?

מאיה: "ברגע שאיתי מנצח את הבחירות, הוא מכנס סביבו צוות עשייה ועבודה, עושה הערכת מצב בכל הנושאים ומכין תוכנית עבודה תוך פרק זמן מאוד קצר, שתביא את העיר הזאת קדימה. האנשים ירגישו מהר מאוד את השינוי לכל התושבים ולכל הגילאים".

גיא: "אני מאמין שכבר בקדנציה הבאה של ברוורמן פתח־תקוה תהיה אחת הערים העשירות בישראל. אינטל בונה פה את אחד המגדלים הכי חכמים שלה בכל אירופה. ראש העירייה ינהיג את העיר בצורה מקצועית וטובה והציבור יאמר את דברו".

רחלי: "זה יהיה עידן חדש עם ראש עירייה חדש וצעיר, שמביא איתו יכולות ניהול אחרות. הכול יהיה מסודר, וכל אגף יידע איך הוא צריך לעבוד וכל אחד יידע מה הוא עושה. רמי יידע לנהל את העיר ויעבוד בשיתוף פעולה פורה עם כולם".