איתי שונשיין. צילום: ריאן

בגיל 40, איתי שונשיין מרגיש שהוא בשל. "אני בשיא הקריירה", הוא אומר, "וזה הזמן להיות ראש העירייה הבא של פתח־תקוה".

שלושה חודשים וחצי לפני הבחירות שייערכו בסוף חודש אוקטובר, סגן ראש העירייה לשעבר, שפוטר מתפקידו כאשר הכריז לפני כחודש על התמודדות, מספר על מה שעבר עליו בחמש השנים האחרונות וטוען: "אנהיג את העיר ואנצח את הבחירות".

שונשיין, שזכה לשלושה מנדטים עם סיעתו "עיר צעירה" בבחירות האחרונות, לא חוסך ביקורת מראש העיריה ברוורמן, שעליו הוא אומר שהוא "לא ראוי להיות ראש עיר". ראיון עם האיש שמבטיח: "נוביל את פתח־תקוה למקום טוב יותר".

ברוורמן בלם

אני פוגש את שונשיין בפאב של אלעד אחיו ברמת סיב. לוקח לו בדיוק חמש דקות לפתוח ברצף של אמירות ביקורתיות על ראש העירייה המכהן, איציק ברוורמן. "הוא לא באמת נבחר ציבור שרוצה לעזור לאנשים. הוא לא מנהיג שרוצה לקדם את העיר שלו. שנים אני סובל ממנו. אני זה שבנה ספריות וארגן חניונים חינם. זה הכל אני. והוא הוריד אותי למטה".

אז למה לא עזבת?

"כי אם הייתי פורש לפני, הייתי יכול לעשות אפס. אבל פה לפחות הייתי מסוגל לעשות 70 אחוז, לעזור לאנשים ולקדם פרוייקטים. עשיתי דברים טובים. ראש עירייה הוא כל־יכול למשך חמש שנים ואי אפשר להפיל אותו באי אמון. אז מנסים לאזן תוך כדי ולפעול. כשאתה באופוזיציה אתה לא יכול לעשות כלום חוץ מלנבוח. ולא סתם אורנה דוידאי עזבה אותו. גם היא ניסתה לקדם מהלכים טובים והוא בלם אותה".

איך זה שפתאום אורנה חתכה אליך?

"נפל לה האסימון מאוחר יחסית. אורנה היא זו שהציעה לי לרוץ איתה. היא אמרה שהיא לא יכולה להמשיך לעבוד איתו והיא חושבת ששנינו כסגני עיר יכולים לבוא ולהנהיג את העיר טוב יותר ממנו. זה היה לפני חודשיים. היא היתה מלאה עליו כבר הרבה זמן בגלל ההתייחסות של ברוורמן אליה וחוסר ההערכה. הוא מרחיק ממנו את כולם. הוא עובד לבד, הוא לא מתייעץ. אי אפשר לעבוד איתו. מעל שנתיים לא היתה ישיבת סגנים עם ראש העירייה. אין התייעצות משותפת".

למה בסוף החלטת לעזוב?

"לאורך הקדנציה ניסיתי להוביל אותו למקומות טובים. אתה מכוון בן אדם פעמיים שלוש ואתה מבין שהוא לא בכיוון שלך. אז אתה אומר לעצמך בסופו של דבר, שהגיע הזמן למשהו אחר".

הוא לא עשה שום דבר טוב?

"שתלו קצת פרחים בעיר. עשו קצת גיזום יפה. זה לא העיקר. למה לא לעשות מרתון בפתח־תקוה שימתג את העיר, שכל המדינה תדבר עליו, ושיבואו אנשים גם מבחוץ? עדיף לו עדלאידע, ללכת כמו גביר באמצע הכביש עם מחיאות כפיים. אני רציתי להביא את אולפני היורו לפני שנתיים. ספורט 1 ו־2 רצו להקים אולפן שקוף בפארק הגדול ולשדר את היורו מפתח־תקוה. הוא סירב. זה לא התאים לו. לעשות מגלשות מים ברב מלכה בשיפוע אפס זה כן".

איתי שונשיין. צילום: ריאן

לאזן בין כולם

שונשיין משוכנע שכעת, זה הזמן שלו. "אני מביא איתי אנרגיות אחרות", הוא טוען, "כשברוורמן בא לכנס הרצליה ואמר שהוא סובל בתפקיד - אז אין בעיה, אח שלי. לכו תעשו קרוז בעולם ותנקו את הראש ותתנו לנו הצעירים להוביל מהלכים".

עד כמה דפנה ברוורמן מעורבת?

"אני חושב שיש לה יכולות ניהול וכריזמה מדהימות. יש לה יכולת השפעה אדירה. ראיתי עובדים מבקשים דברים מאיציק ולא מקבלים, ואז הם פנו לדפנה וקיבלו. יכול להיות שהיא מנהיגה גדולה אבל היא לא ראש העירייה של פתח־תקוה. בחרו בו".

בסיבוב השני במי תתמוך?

"אני אנהיג את העיר הזאת בקדנציה הבאה, בעזרת השם".

בעזרת השם? זאת קריצה לחרדים?

"אני בקשרים טובים עם כולם. בניגוד לאחרים אני לא רב עם כולם. קידמתי את מתחם הבילויים אבל אני גם עוזר עם בתי כנסת ומוסדות חינוך לחרדים. זאת עיר מעורבת. אבל, וזה אבל גדול – כשקם בית כנסת, גם יקום מבנה של תנועת הצופים. כשקם מקווה, גם יקום ביוספטל קן של הנוער העובד ומגרש ספורט סינתטי, והכל יהיה מאוזן - מה שלא קורה היום בצורה מאוד לא ערכית. כיום סיעות מסוימות שמאיימות על ראשות העיר מחזיקות את התקציבים".

למה שיבחרו בך?

"אני בא לעשות שינוי אמיתי. אני לא עושה חיסולי חשבונות. אחבר בין כולם".

לטענתו של שונשיין, לפתח־תקוה אין תוכנית אב משנת 1992: "אין להם מושג איך היא צריכה להיבנות ואין תוכנית לתחבורה ציבורית. חוץ מאגם לא קורה כלום וזה הכול סדרי עדיפויות. לא פותחים את התחנה המרכזית הזמנית בגלל הסכסוך של ראש העירייה עם ישראל כץ. אני זה שצועק שהמלך הוא עירום. הוא שרף את הקשרים שלנו עם הממשל".

למה אתה מתכוון?

"שרים וחברי כנסת הם בסופו של דבר בני אדם. הם רוצים בהצלחה שלך אם תדאג להצלחה שלהם. צריך לכבד אותם. צריך לעבוד איתם. למה הוא רב עם שר התחבורה? למה עם אביגדור יצחקי בנושא של הבנייה בסירקין? למה להילחם בהם? אנחנו בין הערים הבודדות בישראל שאין בהן דיור למשתכן".

ובכל זאת, קראת להצביע ברוורמן ב־2013.

"כן. טעיתי כשנלחמתי בעבורו. טעיתי בנאיביות שלי כשאמרתי לאלפי חברים שלי שיצביעו לו. האמנתי שהוא האופציה הטובה ביותר אבל אז הוא קרע ממני את אגף הנוער, כשהוא לקח לי תקציבים ופירק לי את מינהל התרבות. אבל זה הולך להיגמר. אני לא אטעה יותר. איציק ברוורמן יילך הביתה".

עבור דור העתיד

לדברי שונשיין, עם תקציב עירוני של שני מיליארד שקל, מרכז העיר יכול להפוך לחממה לצעירים שיחיו את העיר. מנגד הוא אומר, כי הוא לא בעד פתיחת עסקים בשישי שבת מתחת לאפם של תושבים במרכז העיר אלא במקומות ייעודיים כמו ברמת סיב. "אנחנו לא רוצים שאנשים יסבלו. יצרנו את המתחם כתחלופה למרכז העיר".

איך הופכים את העיר לאטרקטיבית יותר?

"צריך לשקם את מרכז העיר, לבנות חניונים, להקים מעונות לסטודנטים ושיהיו יותר פרוייקטים של תמ"א 38. אם היו דירות טובות וכוחות השוק היו עושים את שלהם, היו לנו פה זוגות צעירים ולא שב"חים. אני הולך להחזיר לתושבי העיר כי הבטחתי להם. העיר הזאת חשובה לי. זה דור העתיד שלי, שאני נלחם בשבילו. אני אבקש סליחה מהתושבים על הרעש והפקקים אבל זה הכרחי. בטווח הקצר יהיה קשה אבל אחר כך כולם יודו לי".

יש הרגשה שלא מספיק מכירים אותך בעיר.

"אנשים מכירים אותי. הייתי סגן ראש העירייה שתי קדנציות ועזרתי להמון אנשים ועובדה שברגע שהכרזתי - המפה השתנתה. שמע, שלטים לא קונים בחירות. אני לא עובד ככה. אני מעדיף לבוא ולשבת בחוג בית עם תושבים, לצאת לשטח ולדבר איתם. לעבוד ולא להפעיל פרופילים פיקטיביים בפייסבוק ולהתנגח באחרים. כל מרפסת שלי זה באמת תומך. זה לא אנשים שמשלמים להם מאות שקלים".

אתה לא מפחד שהכוח ישחית אותך?

"במהלך עשר השנים האחרונות קיבלתי ים הצעות לכל מיני דברים לא טובים. עבדתי כעורך דין פלילי, ואני מכיר את הצד השני. אני לא רוצה להיות שם. אני עובד בצורה נקייה וישרה. התורמים שלי זה על פי חוק והכל תקין, וככה אני מתכוון להמשיך". 

יש לך תמיכה מהציבור?

"בוודאי. הרבה מאוד תושבים הם איתי, בכל השכונות ומכל העדות והמעמדות. התושבים רוצים לקבל תמורה בעד האגרה. הם לא טיפשים. בגלל זה גם כולם מוזמנים להיות חלק מהקואליציה שלי. אני גם אגרום לכולם לעבוד וליהנות מהדרך ומהעשייה".

מלשכת ראש העירייה נמסר בתגובה: "הטענות משוללות כל יסוד עובדתי, במיוחד נוכח העובדה שבמהלך כל הקדנציה, עד שנשללו מהשניים סמכויותיהם, הם הרעיפו שבחים רבים על ראש העירייה, איציק ברוורמן, כולל על תפקודו, יכולותיו, כישוריו, מנהיגותו ועשייתו הרבה יחד עם כל השותפים הקואליציוניים. חבל שבמצוקתם הם מנסים להיאחז בהשמצות חסרות שחר ונחשפים בדו־פרצופיותם".