דפנה ברוורמן. צילום: גיל לרנר

בעוד כ־3.5 חודשים יתקיימו הבחירות המוניציפליות והעניינים מתחילים להתחמם. אשת ראש העירייה, דפנה ברוורמן, הגישה השבוע לבית משפט השלום בעיר תביעת לשון הרע בסך 100 אלף שקל נגד רונן כברה, מקורב לשעבר שלה ושל בעלה, שנחשב כיום פעיל פוליטי המזוהה עם המועמד לראשות העירייה, רמי גרינברג. הסיבה: טענתה כי דברים שקריים שכתב כברה על חייה האישיים פגעו וביזו אותה.

לטענת מקורבים לברוורמן, מדובר בשיא חדש שנשבר במערכת הבחירות המקומית. "הוא התבטא באופן בוטה וזול נגד אשת ראש העירייה", אומר אחד מהם. בכתב התביעה נטען כי "כברה שם לעצמו מטרה להשמיץ, לבזות ולפגוע בתובעת בכל מחיר, לרבות במחיר של הפצת שמועה שאין לה כל אחיזה במציאות".

כברה מצידו כבר שוקד על כתב ההגנה, מתכנן תביעה שכנגד על סך 200 אלף שקל ומשוכנע: "אני אנצח בסוף".

הצד שלה

בכתב התביעה, שהגישה ברוורמן באמצעות עו"ד אפרת אלימלך־קפצן, נטען כי "ב־27 ביוני 2018 פרסם אדם אלמוני בפייסבוק תמונה של כיתוב גרפיטי, שבוצע בבית ספר יסודי בעיר בו נרשם: 'ברוורמן מכר את פ"ת לחרדים'. בהמשך הוא כתב: 'עד לאן ירחיקו אנשים?'. בתגובה לפוסט האמור נכתבו תגובות מגוונות ומנומסות, חלקן לטובת כהונתו של ראש העירייה וחלקן נגדו, אבל הדגש היה כי הדעות היו לגיטימיות למדי.

"לאחר כמה וכמה תגובות העלה הנתבע שתי תגובות ברצף. הראשונה, תמונות של כתבות לא מחמיאות, בלשון המעטה, על ראש העירייה ברוורמן, ובשנייה כתב: 'ראש עירייה מושחת!'. כתגובה לתגובתו של הנתבע ענה אדם בשם אליהו בן יוסף: 'מה קורה בבון, התעוררת?'. מסיבה שאינה ברורה, שכן אין אמת וחצי אמת בדבריו, כתב הנתבע בתגובה: 'אליהו בן יוסף, פיקטיבי חולני שמנוהל על ידי דפנה ברוורמן... איכס גדול'.

"הנתבע לא חדל באמרה שקרית זאת והמשיך לכתוב תגובות נבזיות כלפי התובעת, כאילו זו מתחזה למר אליהו בן יוסף. וכך כתב תוך השתלחות חסרת פשרות ורחמים: 'חתיכת חלאה שכמוך, בבון זה אבא שלך, מסכן העלוב שישן איתך, איך היה מפקד התחנה? הוא היה שווה? כלבה! הוא אהב את התחת השמן שלך? השמועות אומרות שלא... ברוורמן מסכן, רחמים עליו, לא פשוט אצלו, שרמוטה קטנה שכמותך, זה הסוף שלך, נסדר לך עבודה במשק בית...'.  

"יובהר כבר עתה ולמען הסר כל ספק כי טענותיו אלו של הנתבע רחוקות שנות אור מהמציאות, שקריות והזויות ומשוללות כל אחיזה במציאות. מדובר בטענות נבזיות, קשות ופוגעניות... הפרסום החמור, המבזה, השקרי והאסור הוא דיבתי מאין כמוהו... התנהלותו של הנתבע השפילה את התובעת בפני הציבור הרחב, ונעשתה מתוך כוונה מצידו לפגוע בה ובשמה הטוב, וככל הנראה, לצורך פגיעה בתעמולת הבחירות של בעלה".  

ברוורמן עצמה הסתפקה בתגובה הקצרה הבאה: "כתב התביעה מדבר בעד עצמו, ניפגש בבית המשפט".

רונן כברה. צילום: פרטי

הצד שלו

כברה (54), תושב הדר גנים, חבר לזוג ברוורמן בסיבוב השני של הבחירות הקודמות, ולטענתו הובטח לו תפקיד ביצועי. אלא שהדבר לא קרה, ומאז עלו היחסים בין הצדדים על שרטון. "היא טוענת שהיא לא הבטיחה, אבל גם אם הייתי מקבל תפקיד כלשהו - הייתי מתפטר ברגע שהייתי מגלה את הדברים שגיליתי", הוא אומר. "כבר ארבע שנים אני כותב רק את האמת כאזרח, שהעיר חשובה לו. הם החזירו את העיר אחורה 50 שנה והרסו אותה".

אתה לא חושב שאתה מגזים?

"במה? כל הדברים שכתבתי הם אמת לאמיתה. היא טוענת לשווא שקיללתי וניבלתי את הפה. יש לי צילומי מסך בדיוק כמו שלה יש. הכל הבל הבלים".

מה בקשר לטענות שהתייחסת לחייה האישיים?

"זה לא נכון. יש לי הוכחות שלא היו דברים מעולם. בית המשפט יחליט".

אז למה היא הגישה נגדך כתב תביעה?

"לדעתי הפעילים שלה מחממים אותה כבר תקופה ארוכה, אומרים לה שאני תוקף אותה ותוהים מדוע היא שותקת. היא במצב קשה כי בעלה לא מוביל בסקרים. אנחנו יודעים את זה. יש לנו אנשים אצלם בפנים, עובדי עירייה שתולים".

מישהו מפעיל אותך?

"אני עצמאי לחלוטין. לא הייתי מקושר לאף אחד. היום אני תומך ברמי גרינברג כי הוא החזק והוא צריך לנצח. הדברים שאני יודע צריכים לצאת החוצה".

מה אתה יודע?

"ראיתי דברים פסולים ואסורים, אני אישית עד לדברים האלה. אני יודע ממקור ראשון את מי היא מפעילה בעירייה. היא לא יכולה להכחיש את זה".

אתה לא חושש מהתביעה?

"היא לא תחזיק מים ותידחה על הסף. יש לי הרבה הוכחות בכתב ההגנה וצילומים נגדיים. אני טוען שהיא מפעילה יוזרים פיקטיביים שתוקפים את הפעילים. אוכיח את זה. היא מתנהלת בצורה לא ראויה, ועובדה שמעולם לא הגישה תביעה על כל הדברים שאמרתי עליה".

כברה לא מתכוון לעצור. בשנים האחרונות הוא מעלה פוסטים כמעט מדי יום, ובתקופה האחרונה אפילו כמה פעמים ביום עם שיתופים רבים של מתנגדי ברוורמן. אלה ממהרים להגיב ומוסיפים אש למדורה. ייתכן כי זו סיבה נוספת שהובילה להגשת כתב התביעה.

מתי תפסיק?

"כשברוורמן לא יהיה ראש העירייה. פניתי לכל הגורמים האפשריים כדי שידעו את מה שאני יודע. לא קיבלתי כסף מאף אחד. מדובר באישה הרסנית, שנותנת הוראות לעובדי עירייה. אני יודע בדיוק מי היא".