טל גרופר. צילום: מתן מור

אתם כנראה לא מכירים את השם טל גרופר. אולי שמעתם את שמו בהקשר ליוזמה המשעשעת לאירוח האירוויזיון בפתח־תקוה, שהעלה מיד לאחר זכייתה של נטע ברזילי בליסבון. אבל תאמינו לגרופר שהוא רציני לחלוטין, כשהוא מדבר על החלטתו לרוץ לראשות עיריית פתח־תקוה ולהביא קול אחר.

אז מיהו בעצם? גרופר, בן 28, הוא יליד פתח־תקוה שלמד וגר בה כל חייו. מורה, איש חיי לילה שניהל בר בבעלותו ברמת החייל, הייטקיסט ופעיל פוליטי בארגונים ליברליים כלכליים. על פניו הוא אנדרדוג לא מוכר בלי שום יתרון על פני המתמודדים האחרים, עד שהוא פותח את הפה ומבינים שהבן אדם מגיע עם אג'נדה: ליברליזם, שבעיקרה עומדים הפרטה, הפחתת מיסים ובעיקר כמה שפחות התערבות בחיי התושבים.

ישבנו לשיחה עם המועמד שמבטיח מינימום מסים וארנונה, מינימום רגולציה, מינימום ביורוקרטיה ומקסימום חופש - ומציע משב רוח מרענן לפתח תקוואים.

"שליטה לתושבים"

גרופר מספר שאת הדעות הליברליות שלו הפנים לפני מספר שנים, כשעבד במכון פסיכומטרי ללקויי למידה: "מדינות שמיישמות ליברליזם, בעיקר בפן כלכלי, פשוט משגשגות יותר. כשאתה יורד ברזולוציה אתה מבין שגם בערים שהחליטו לאמץ ליברליזם שגשגו יותר, וגם כשאתה יורד לרזולוציות עוד יותר קטנות כמו בשכונות, שלשם שאני שואף".

מה יש לעשות בפתח־תקוה מבחינת ליברליזם?

"ברמת העירייה אפשר לעשות כל מיני מעקפים לממשלה. רישוי עסקים חייב להיות בכל עיר, אבל לעיריה ולראש העירייה יש את הכוח להחליט האם רישוי עסקים יהיה דרקוני, בלתי אפשרי ונוראי או שהוא יהיה נוח וקליל. בשביל מה צריך מסים כמו מס שילוט? זה ביכולת של ראש העירייה לבטל, וזה לא קשור למדינה. גם נושאים כמו עסקים בשבת ותחבורה ציבורית יכולים להיפתר בקלות".

איך?

"לאפשר כל מיני פרויקטים שקמו בערים אחרות של תחבורה פרטית שיתופית כמו 'נוע תנוע' ו'שבוס'. אין סיבה שזה לא יהיה אצלנו בעיר. להחליט שבכל ישראל או בכל פתח־תקוה כל בתי העסק ללא יוצא מן הכלל צריכים לשמור כשרות או אסור שיהיו פתוחים בשבת, זה יגרום להרבה ריבים ובלגנים וגם יפגע בהמון אנשים".

מה הפתרון שלך?

"שבכל שכונה יעשו מה שהם רוצים. אם שכונה דתית רוצה 14 בתי כנסת ברחוב שיהיו 14 בתי כנסת. אם שכונה חילונית רוצה תחבורה ציבורית ועסקים בשבת אז ככה יהיה. לא כל שכונה היא זהה".

טוב, בוא נדבר קצת על היומרה שלך. למה לא להתמודד קודם למועצה?

"התמודדות לראשות העיר תעשה הכי הרבה רעש, וחוץ מזה אני מאמין ששינויים כל כך גדולים אפשר לעשות רק מהעמדה הזאת. יש בפתח־תקוה הרבה ליברלים שצמאים למשהו חדש".

יש לך כבר קמפיין? רשימה? מצע?

"הרעיונות והאידיאולוגיה שלי ושל המצביעים שלי מופיעים בדף הפייסבוק שהקמנו. להשיג את החתימות יהיה מאוד קל כי כבר פנו אליי מאות תומכים. אני במגעים עם עוד פעילים ליברלים שיצטרפו לרשימה, שאני מתכנן להקים אחרי שנגייס את הסכום הראשוני ואז נוכל להירשם ולהתחיל בקמפיין מסודר".

טל גרופר. צילום: מתן מור

להחזיר את הצעירים

התעקשנו עם גרופר על שאלת מיליון הדולר: מאיפה הכסף לממן מרוץ כזה? ומי עומד מאחוריו? "בעיקר פעילים ליברלים", הוא משיב, "חלקם מוכרים כמו דוד שליטא מ'מרכז אוסטרו סומליה' שזה מכון לחקר כלכלי. הקמתי בשבוע שעבר פרויקט מימון המונים וכבר הובטחו לנו עשרות אלפי שקלים מאנשים שמכירים אותי מהפעילות שלי מכל המסגרות, ביניהם פתח־תקוואים שמכירים ומאמינים בי".

יש ליברלים שהם המודל שלך?

"פוליטיקאים ברמה המדינית כמו משה פייגלין, שרן השכל ואמיר אוחנה. הם תומכי שוק חופשי והם ליברלים על אמת. ברמה המקומית אין חיה כזאת".

כשנכנסים איתו לעומקה של הגישה הליברלית שמנחה אותו, הוא מסביר שלתפיסתו ארנונה היא סוג של "גניבה" מהציבור. לטענת גרופר, העירייה צריכה לעשות את המינימום ולהשאיר כמו שיותר כסף אצל התושבים: "הארנונה צריכה לרדת באופן משמעותי".

ואיך ימומנו חשמל? כבישים? תשתיות?

"אפשר לייעל ולעבור למיקור חוץ ולעשות מכרזים יותר שקופים, אבל יש הרבה דברים שאפשר להעיף כבר מחר בבוקר ולא כל התושבים צריכים פה".

כמו?

"בתל אביב למשל, סבתא בת 90 מממנת את חוף הים שהיא לא הולכת אליו ובחור צעיר מממן פרויקטים למבוגרים. לא חסרות דוגמאות כאלה גם אצלנו. מה לגבי השימוש בספרייה? זה ארכאי. חוץ מזה, אם יש הצדקה לזה, למה אין ספריות פרטיות? ראש עירייה צריך לשכנע ממש טוב שצריך ספרייה, לפני שהוא מוציא כסף ובונה ספרייה. ככה לגבי כל פרויקט עירוני שיוצא מכספי ציבור".

טוב, הבנו את האג'נדה. למה החלטת להתמודד?

"תמיד הייתי המוזר בחבורה שדווקא אוהב את פתח־תקוה, אני מהבודדים שעדיין נשארו פה והעיר והפוליטיקה תמיד היו בלבי. כשאמרתי שצריך להצביע למישהו בבחירות הקרובות ניסיתי להבין מי הכי פחות גרוע ומי הכי ליברל, וראיתי שהנושא הזה בכלל לא בדיון. אני היחיד שמדבר על משהו, היחיד שמגיע עם איזשהו רעיון, איזושהי אג'נדה, איזשהו כיוון. אני אשמח אם מישהו יסביר לי מה שאר המתמודדים מציעים".

אתה חושב שיש לך פה מצביעים? את מי אתה מייצג?

"אני בא לייצג פתח־תקוואים שרוצים לחיות פה הרבה יותר טוב. אני לא מייצג עדה או שכונה, אני בא על האנטי־טיקט הזה. אני אעזור לכולם בצורה רוחבית לא על ידי זריקת כסף אלא על צמצום. העזרה הכי גדולה היא פחות התערבות".

מה אתה חושב על ראש העירייה והמועמדים האחרים?

"אני יודע עליהם מעט מאוד. הסלוגנים שראיתי לא אומרים כלום, פשוט כלום ושום דבר. בניגוד לרבים אחרים, אני חושב שבאופן יחסי ברוורמן עשה עבודה לא רעה".

"לעשות ריסט"

כאיש חינוך לשעבר, מספר גרופר על מערכת שרובה המוחלט היום הוא ציבורי, דבר שהיה שמח לשנות: "צריך להקים בתי ספר אלטרנטיביים או פרטיים כמו בערים אחרות. המינימום זה ביטול אזורי הרישום ושכל אחד יירשם לאיפה שבא לו. בפתח־תקוה זה לא קיים. בית הספר היחיד, שאפשר לבחור ללכת אליו כיום, הוא מקצועי וזה הרב תחומי. זה גם ישפר את התדמית של פתח־תקוה".

ומהי בעיניך?

"אני אוהב את פתח־תקוה אבל היא לעולם לא תהיה תל אביב. לכל אחת יש את מקומה. אבל היא כן יכולה להיות טובה יותר, זולה בהרבה משאר הערים ומקום שאנשים ירצו להגיע אליו. אני יודע ממקור ראשון על אנשים שלא מגיעים לעיר, למרות שהיא יותר כלכלית ונכונה להם בשלב זה בחיים רק כי זה 'פתח־תקוה', אבל יש פה המון מקומות תעסוקה והיא קרובה להכל. שקלתי בעבר לעבור לתל אביב ובכל פעם עלתה השאלה 'למה'? על אף שיש פה מקומות שדורשים שיפוץ יסודי, כמו מרכז העיר".

מה אפשר לעשות איתו?

"כיום הוא הפך לבית הקברות של העיר למרות שזה לב העיר. הבניינים שם ממש מתפרקים, ולצערי אין מספיק פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 שיוצאים לפועל בגלל התנגדות התושבים ובעלי העסקים. העירייה צריכה לעשות הכל כדי לגרום לזה לקרות. זה מסוג הדברים שיחזירו את ההשקעה בהם תוך כמה שנים, גם אם נצטרך לפצות אנשים, זה יעלה ברעש ויגרום למרכז העיר להיות כמה שנים בבעיה. אנחנו במצב שצריך לעשות 'ריסט' – להרוס ולהתחיל הכל מהתחלה, כמובן, עם פיצוי הגון לכל מי שייפגע מכך. זה יעזור לכל העסקים בעיר והכול ישתפר".

איך נדע שאתה רציני?

"הייתי רציני בכל דבר שעשיתי עד עכשיו. בכל פעם שקיבלתי החלטות יישמתי אותן עד הסוף, בין אם זה לפתוח בר או להיות מורה וללמד בתיכון. אני תמיד עובד ככה. אם אני רואה את זה מול העיניים שלי, אני רואה את זה עד הסוף ואני מאמין בעצמי".