איציק ישראל ואורי אהד. צילום: ריאן

במושגים פוליטיים מקומיים, מדובר בסוג של רעידת אדמה. בשבוע שעבר הכריזו איציק ישראל (56) ואורי אהד (48) על הקמת תנועה משותפת שתתמודד בבחירות הקרובות למועצת העיר, בעוד פחות מחצי שנה.

ישראל ואהד הם שניים מחברי המועצה ואנשי הציבור המוכרים ביותר בעיר, שכיהנו במספר תפקידים בולטים לאורך השנים. ישראל נחשב בעבר ליד ימינו של ראש העירייה, איציק ברוורמן, אולם עזב אותו בסערה במהלך מפתיע בשנת 2015.

הוא פעיל בתחום הציבורי למעלה מ־20 שנה, בעיקר בתחום החינוך. כיום הוא משמש כחבר מועצת העיר מטעם האופוזיציה, עובד כמנהל מחוז מרכז באיגוד המוסכים ואחראי על המכללה הטכנולוגית לרכב. הוא מתגורר בשכונת הדר המושבות הוותיקה.

אהד כבר איכלס בעבר את כיסא ראש העירייה, אבל לתקופה קצרה בת כעשרה חודשים בשנת 2013, לאחר פרישת אוחיון ועד להפסדו לברוורמן בבחירות. הוא נכנס למועצה בשנת 1998, ומאז כיהן כראש אגף הנוער והצעירים, יו"ר האגודה לתרבות הדיור, אחראי על מינהל התרבות ויו"ר האופוזיציה. הוא מתגורר בשכונת עין גנים ובזמנו החופשי עובד במשרד עורכי הדין שלו בעיר, בו גם התקיימה הפגישה שלנו, פגישה שנועדה להציג שאלה פשוטה: איזו בשורה חדשה אתם מביאים לתושבי העיר?

אורי אהד ואיציק ישראל. צילום: ריאן

מהשיחה עולה כי כבר לפני עשור אהד "שם עין" על ישראל, אבל החמיץ הזדמנות: "ב־2008 רציתי להקים רשימה למועצת העיר ואמרו לי שיש בן אדם בשם איציק ישראל שאני חייב אותו ברשימה שלי. באתי לסגור איתו - אבל הוא אמר שברוורמן כבר לקח אותו. עכשיו אנחנו ביחד".

למה עכשיו?

אהד: "בשנים האחרונות התבוננתי במצב בפרספקטיבה אחרת. הגעתי לתובנה שיש פה פספוס מטורף בהתנהלות של העירייה מול התושבים. התושבים הם אחד הכוחות הכי חשובים שיכולים להניע את העיר קדימה. לכן הגעתי למסקנה והחלטתי שאחרי כל מה שקרה בבחירות האחרונות, אני מוכן להיכנס בצורה יותר עמוקה לעשייה הציבורית. מטבע הדברים, אני צריך שותף, איש שאני מעריך ומוקיר עם שפה משותפת וזה איציק. הוא לא בא כפוליטיקאי ולא צמח במסדרונות העסקנים. הוא השותף הטבעי שלי".

ספרו על התגובות ברחוב.

אהד: "מאז שהכרזנו על הריצה יש באז מטורף. זה מייצר בתושבים בשורה, משהו חדש, ואנחנו לא חדשים, שנינו ותיקים. זה נתפס כחיבור חדש ומרענן".

למה בעצם לא להתמודד על ראשות העירייה?

ישראל: "אולי בקדנציה הבאה, כרגע זה לא על הפרק. אנחנו רוצים להיות הרשימה והסיעה הכי גדולה ומשפיעה במועצה. כשנהיה במועצה נוכל לבוא ולהשפיע בצורה הטובה ביותר. המטרה היא שהדבר הראשון שיעשה כל ראש עירייה שייבחר, זה לרוץ לדבר איתנו".

אהד: "כרגע אנחנו באים לזכך את התהליך, להשפיע במועצה ולא להיות בראשות העירייה".

טוב, אז במי תבחרו לראשות העירייה?

אהד: "אנחנו יודעים מי זה ברוורמן. חשבנו שאנחנו יודעים עליו דברים וגילינו דברים אחרים. אנחנו גם יודעים מי זה גרינברג ולכל אחד יש את היתרונות שלו. לבוא ולהמליץ על מישהו שאני לא מכיר מהקישקעס זאת אחריות שאני לא מוכן לקחת".

ישראל: "האינטרס של כל ראש עירייה שייבחר זה לקחת אותנו איתו כי אם הוא יעבוד יחד איתנו זה לטובת התושבים".

איציק ברוורמן. צילום: ריאן

בראיון עם השניים עולה הרבה פעמים הביטוי "שיתוף פעולה". התזה שלהם היא כי בשנים האחרונות אבד הקשר בין קברניטי העיר לתושבים: "יש ועדי שכונות שאמורים לקשר בין העירייה לתושב. בפועל, היום מעדיפים להפעיל פעילים פרטיים שרצים להגן על העירייה בפייסבוק".

יש לכם ביקורת על התפקוד של ברוורמן?

אהד: "כל העניין של קשר עם התושב לוקה מאוד בחסר. צריך לשתף את התושבים בחזון, זה לא הכול סמלים צבעוניים ואירועי יום העצמאות".

ישראל: "הקשר עם התושב זה דבר טריוויאלי שנוגע בכל תחום. כיום ברוורמן מאוד נחרץ ולא מוכן לשמוע אחרים בהרבה מקרים. הוא חושב שהוא יודע הכי טוב וזה לא תמיד נכון".

בגלל זה עזבת אותו?

ישראל: "יש לי מחלוקת מאוד גדולה לגבי סדרי עדיפויות ונושאים מקצועים. הבעתי את דעתי יותר מפעם אחת. ברגע שהבנתי שאין בינינו הסכמות ושאני לא מצליח לעשות את העבודה, העדפתי לצאת החוצה. הייתי איתו מ־2008 בשותפות ובנאמנות מוחלטת בצורה הכי טובה שיכולה להיות".

הייתם מאוד קרובים, ככה חותכים?

ישראל: "כן. כן. אם הדברים לא נעשים בצורה מסוימת. זה עניין של אופי של אנשים. אם זה לא עובד, אז אין לי בעיה לפנות את מקומי. המערכת צריכה לשרת את התושבים. אני יצאתי לדרך חדשה".

אתם בקשר?

ישראל: "כמו כל חברי המועצה שנפגשים בצורה כזו או אחרת יוצא לנו להתראות בלא מעט אירועים, מכבדים אחד את השני וזהו".

אין טינה? תהיו מסוגלים לשתף איתו פעולה?

ישראל: "זאת לא צריכה להיות מערכת של אהבה. אני לא מסתכל כרגע מי האדם, ויש הבדל אם אתה בתוך סיעה של בן אדם או בא מתוך סיעה חיצונית. יש מצבים שגם בכנסת סיעה אחת מכריחה את השלטון לקבל את ההחלטות שלה. גם פה אני מאמין שנוכל להצליח בהסכם קואליציוני כזה או אחר".

אהד: "זו המהות של להיות שליח ציבור. אתה לא בא למועצת העיר כדי לריב עם מישהו אחר. אנחנו רוצים שיבחרו בנו כדי שנוכל לייצג את הציבור. לכולנו קרו דברים, אבל ברגע שאתה נותן לזה לחבל בשליחות שלך, אתה לא שליח ציבור אמיתי".

אהד וישראל אומרים שהם בונים את זה אחרת, עם תכנון מסודר וארוך טווח: "הקמנו צוותים שיטפלו ויכינו את הדרך הנכונה והטובה ביותר כדי שלא יהיו משברים. למשל, תמ"א 38, שזה משהו שעיר חייבת לעשות בצורה מתוכננת וחכמה".

איך אתם יכולים לתרום לתושבים?

אהד: "בחדר הזה יש משהו כמו 40 שנות פעילות ציבורית במצטבר. אין היום כוח יותר משמעותי ורציני מבחינת אנשים שצמחו מהשטח ומכירים אותו, שהטביעו חותם והוכיחו יכולת ביצוע מאוד ברורה. יצאנו רק לפני שבוע, יש לנו צוותים ויש לנו תוכניות עבודה בנושאי חינוך שזה מבחינתנו ה־דגל".

אלו הישגים אתם יכולים לזקוף לזכותכם?

ישראל: "בשנתיים שהייתי ממונה על החינוך, אחרי הרבה מאוד שנים הייתה פתיחת שנת לימודים שקטה לחלוטין בלי תקלות. בתקופתי העיר זכתה בפרס חינוך ארצי. אני שואף קדימה ויש עוד הרבה מה לשפר בנושאי חינוך כמו שיפור בבגרויות ומבחני מיצ"ב ולתת יותר כלים לתלמידים. הגיע הזמן להפסיק עם קרוואנים ופתרונות של מבנים זמניים. לא יכול להיות שמבנה זמני נמצא 15 שנה".

אהד: "כשנכנסתי למועצת העיר ב־1998 הייתי בן 28. ילד במונחים פוליטיים. ביחד עם אוחיון הקמתי את מכללת פתח־תקוה וקרן מלגות לסטודנטים. העלינו את התקציב של תנועת הנוער והפעלנו את הפרויקט 'עיר ללא אלימות'. גם  פתחנו את הפארק הגדול בקיץ להופעות ואירועים במשך מספר לילות עם פעילויות".

מסר לתושבים?

אהד: "אנחנו הקול של רוב העיר הזאת. אנחנו האנשים שמייצגים את רוב העיר. אנחנו מסתובבים וחיים פה, מתפרנסים פה ומגדלים את הילדים שלנו. אתם זה אנחנו ואנחנו זו רשת הביטחון של התושבים, לא משנה מי ראש העירייה יהיה. החיבור של שנינו זה שילוב כוחות אדיר ואנחנו נהיה הנציגים האישיים שלכם".

ישראל: "נגענו בכל שכונה. פעלנו בכל שכונה, פתרנו בעיות בכל שכונה וככה גם נמשיך לעשות. אנחנו באים עם הוכחות ועם נגיעת יד בכל אחת ואחת מהשכונות. כל קול משמעותי וכולם מוזמנים להצטרף אלינו כדי לעשות משהו אחר עם רשימה גדולה שתכסה את כל העיר".