איילה קדוש. צילום ארכיון: באדיבות קדוש

בשבוע הקרוב, ב־25 בפברואר, יתקיים דיון נוסף בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בדבר חוקיות מינויה של מבקרת העירייה, איילה קדוש. לטענת פרקליטות המדינה, שמייצגת בנושא את משרד הפנים, מדובר במינוי פוליטי של ראש העירייה, איציק ברוורמן, כחלק מסיכום קואליציוני שלו עם סיעת הבית היהודי אחרי בחירות 2013. לפני כשנה וחצי נידונה הסוגייה בבית הדין האזורי לעבודה, שם התקבלה עמדת העירייה במלואה. 

במקביל, המחלוקת בין חבר המועצה ויו"ר מקפ"ת (מרכזים קהילתיים פתח־תקוה) לשעבר, אליהו גינת, לבין ממלא מקום ראש העירייה, אוריאל בוסו, שניהם חברי סיעת ש"ס, הולכת ומתרחבת. גורמים בקרבתם מספרים כי גינת כועס על בוסו בטענה כי האחרון לא גיבה אותו, בעקבות דוח הביקורת של קדוש על הנעשה בארגון שכלל ביקורת על התנהלותו, ובעטיו נאלץ להתפטר.

על פי הטענות, גינת אף ביקש מבוסו לפרק את הקואליציה.

איציק ברוורמן. צילום: גיל לרנר

הסכמים במחלוקת

תפקיד מבקרת העירייה הוא אחד הרגישים ברשות המקומית. קדוש היא למעשה שומרת הסף, שאמורה לפקח על עבודת העירייה ולדווח בדוח המתפרסם מדי שנה על מכרזים ומינויים לא תקינים, העברות כספים לא חוקיות ועוד.

גורם בכיר בעירייה טוען כי "כעת נבדק אם ברוורמן הציב אותה כמינוי פוליטי. משרד הפנים עלה על זה כבר ב־2015 והחליט לפסול את מינויה".

קדוש היא דמות מוכרת בבניין הרשות המקומית. תחילה היא עבדה כעוזרת הפוליטית של סגן ראש העירייה דאז מהבית היהודי, פלטיאל אייזנטל, ובהמשך כיהנה כעוזרת מנכ"ל ואחר כך כמנהלת אגף המשק. אחרי פרישת מבקרת העירייה הקודמת, מונתה קדוש במקומה. "ברוורמן היה ראש הוועדה והצביע בעדה", אומר אותו גורם.

מה לדעתך התחדש כעת?

"יש בידי משרד הפנים ופרקליטות המדינה סיכומים קואליציונים מול הסיעות השונות שברוורמן ישב איתן. הם סיכמו כל אחד מה הדרישות שלו. אחת הדרישות של סיעת הבית היהודי היתה שקדוש תשודרג לתפקיד מבקרת העירייה. לא סתם משרד הפנים בגיבוי פרקליטות המדינה מנהלים משפט כדי לפסול את המינוי שלה".

מדוע לדעתך?

"כי ייתכן והוא היה פוליטי".

מדוברות העירייה נמסר בתגובה: "מדובר בניסיון נואל נוסף של גורמים פוליטיים להפיץ דברי כזב, תוך ניסיון לפגיעה במזיד בשמה הטוב של מבקרת העירייה על כל המשתמע מכך. טענות כזב אלה נבחנו בבית הדין לעבודה ב־21 ביולי 2016, ובין היתר קבע השופט תומר סילורה כי 'למרבה הצער, התנהלות משרד הפנים כלפי המבקשת בעניין זה פסולה ויש בה כדי 'לצבוע' את מינויה בשיקולים פוליטיים ולהחשיד הן את המבקשת (על לא עוול בכפה) והן את העירייה, לכאורה, בשיקולים זרים.

"'בנוסף, המינוי של המבקשת לתפקיד מבקרת העירייה נעשה במכרז פומבי, בהליך תקין ועל פי הוראות הדין, כשהיא עמדה בכל תנאי הסף לתפקיד ונבחרה למועמדת המתאימה ביותר לתפקיד בידי ועדת המכרזים'.

"אם כן, כבוד השופט דחה בהחלטה מנומקת ונוקבת טענות שקריות אלו ואישר את מינויה של קדוש כמבקרת העירייה, תוך שבית הדין הנכבד מתח ביקורת קשה ונוקבת על התנהלות משרד הפנים. הניסיון של גורמים בעלי אינטרס הפועלים ממניעים פוליטיים מובהקים, תוך מיחזור טענות שנבחנו ונדונו, ניסיון נוסף שגם הפעם לא יצלח, היא דרך נלוזה ולא ראויה.

"נציין כי ועדת המכרזים, שכללה גם נציגי אופוזיציה, פעלה על פי דין ומצאה את קדוש הראויה ביותר למילוי התפקיד, כפי שאישר זאת כבוד השופט בהחלטתו. עבודת הביקורת נעשית בצורה מקצועית ומתוך שיקולים עניינים בלבד ויעידו על כך דוחות הביקורת שהתפרסמו. יש לאפשר לבית המשפט לסיים את ההליך הפרוצדוראלי שתוצאותיו הצפויות ברורות לאור ההחלטה המנומקת והמבוססת שניתנה על ידי כבוד השופט סילורה".

מאיילה קדוש נמסר בתגובה: "כיוון שמתקיים דיון בבית המשפט תגובות והסברים נמסרו ויימסרו כדין בבית המשפט ולא באמצעות גורמים המשמשים כלי שרת בידי גורמים אינטרסנטיים המנהלים מאבק שאיני חלק ממנו ובודאי לא קשורה אליו. לעצם העניין, החלטת בית המשפט קובעת כי 'אין ולא היה קיים כל בסיס עובדתי לקבלת ההחלטה לפסילת כהונתה של המבקרת', וכי נעשה לי עוול. מיחזור הטענות כאילו מדובר במינוי פוליטי או מינוי מכוח הסכם כלשהו מהווה הוצאת דיבה, לשון הרע והטלת דופי ביושרי ובמקצועיותי".

אליהו גינת. צילום: גיל לרנר

צמד חמד?

נושא נוסף הקשור בעקיפין לקדוש הוא דוח הביקורת האחרון שכתבה, ועורר לא מעט רעש בעיר, בעיקר בקרב ש"ס. בין היתר, נמתחה בו ביקורת חריפה על התנהלות גינת כיו"ר מקפ"ת. גורם המכיר את הסיעה היטב טוען כי "גינת פגוע ומרגיש שזנחו אותו".

לדבריו, גינת היה משוכנע כי בוסו יגבה אותו ושהסיעה כולה תעמוד מאחוריו. "גינת רצה לפרוש מהקואליציה ומצפה שכולם יילכו בעקבותיו, הכל כדי שתהיה נראות ציבורית שהוא נקי", הוא אומר. "אלא שבוסו לא רצה 'לשרוף' את כל המפלגה בשבילו. עם זאת, למרות המחלוקת, גינת חשוב לו".

למה?

"כי מי שמתרוצץ בשטח הוא בעיקר גינת".

מה טיב הקשר ביניהם כעת?

"פעם הם היו צמד חמד. מי שקצת מכיר מה קורה בש"ס יודע שבוסו לא זז מילימטר בלי גינת. הם הלכו לפגישות יחד עם אריה דרעי, והיו יחד באירועי ש"ס בעיר, כולל אזכרות והלוויות. עכשיו היחסים ביניהם מתוחים".

האם גינת מתכוון להתפטר?

"בוסו נלחם בשיניים כדי שזה לא יקרה לפני הבחירות כי הוא חייב אותו. הוא צריך את הביצועיסט שלו. כל פעיל של ש"ס יגיד לך שגינת הוא איש מרכזי של ש"ס בעיר". 

יש טעם להתפטרות שמונה חודשים לפני הבחירות?

"בגדול אין מי שימלא את נעליו של גינת בתפקיד. אף אחד לא יעשה זאת כמוהו שמונה חודשים לפני הבחירות. לפני שנה זה היה אולי חכם יותר, אבל מי שיוצא היום יישאר בחוץ".

מה עתיד ש"ס בעירייה?

"אף אחד לא יודע. הבעיה של ש"ס מהותית גם בארצי וגם במקומי - הקשר עם הציבור נחלש. הם דואגים יותר לתחזוק המנגנון המשומן שהם הקימו. לאיש הקטן אין למי לפנות. מקור הכוח של ש"ס, הרב עובדיה יוסף ז"ל, הלך לעולמו והם איבדו את הדרך. אין להם את הגנרטור שמניע אותם יותר".

מגינת נמסר בתגובה: "ממש לא נכון, קשקוש".

מבוסו נמסר בתגובה: "סיפורי בדים. אין ולא היה פיצוץ או נתק. אנחנו נפגשים כמעט כל יומיים בנושאים ציבוריים. מישהו רוצה ליצור מצג שווא כדי לפגוע בתנועה. אין ספק שהקשר של אליהו ושלי הוא סמל ודוגמא של הצלחה בכל קנה מידה. זה מפריע לאנשים כאלה ואחרים, בעיקר ממניעים פוליטיים".