איציק ברוורמן. צילום: עמית שעל

אתה מכיר את העמותה "פתח לתקווה"?

"כן".

במסמכי העמותה מופיע שתרמת לה שלוש פעמים.

"לעמותה? אני? מי מעלה את הטענות האלה?".

העברת תרומות לעמותה של ברוורמן?

"לא".

במסמכים מופיע בנוסף כי עמותת "פלג" תרמה לפתח לתקווה.

"לעמותת פלג יש כסף לתרום לברוורמן? לא תרמנו לו כלום. אני רוצה לראות את המסמכים האלה. אני אומר לך שלא תרמנו, שבקושי לנו יש כסף".

אתה אומר שלא הועברו אלפי שקלים?

"לא".               

כך נשמע השבוע פעיל בולט בקהילה האתיופית בעיר, המכהן כחבר בכיר בעמותת "פלג", שבין היתר קידמה את הקמת בית המורשת של הקהילה בעיר, וששמו מופיע ברישומי "עמותת פתח לתקווה", כמי שתרם לה כעשרת אלפים שקל במצטבר בשלוש הזדמנויות שונות. בדיקת ידיעות פתח־תקוה מעלה כי הוא ממש לא היחיד שמכחיש את תרומתו בסיפור הזה.

דפנה ברוורמן. צילום: גיל לרנר

רשימות בכתב יד

עמותת פתח לתקווה, בראשות איציק ודפנה ברוורמן, שעיקר מטרותיה הן "רווחה וסיוע לנזקקים", הגישה לאחרונה את מסמכיה, כולל זהות וסכום התורמים, לרשם עמותות במטרה להימנע מאפשרות כי תפורק על ידו (ראו מסגרת). עם זאת, המסמכים, שהוגשו ממש ברגע האחרון על ידי משרד עורכי דין, אשר אחד משותפיו הוא אחיה של דפנה ברוורמן, מעלים שאלות ותהיות רבות.

בין היתר, הוגשה רשימת התרומות בכתב יד, ללא טלפונים או כתובות של אנשים, אלא רק עם התאריך, שמות וסכום התרומה בצידן. בנוסף, וחמור בהרבה, רבים מאותם אנשים המופיעים ברשימה טוענים כי מעולם לא תרמו שקל לעמותה, וכי לא ברור להם כיצד שמם שורבב אליה.

בכיר לשעבר ברשות המקומית, שנחשף לרשימת עובדי העירייה אשר נטען כי תרמו, אומר כי "זה נראה כאילו מישהו עבר בראשו חדר חדר בבניין העירייה, מיקם את האנשים על פי סדר הישיבה שלהם והרכיב רשימה".

נושא לא ברור נוסף הוא גודלן המצטבר של כל התרומות, שמגיע לכ־185 אלף שקל במהלך תקופת פעילות של כארבע שנים (2012-2015). גובה התרומות עולה משמעותית בתקופת כהונתו של ברוורמן כראש העירייה. כך, למשל, העמותה בשיאה נעזרה בעשרות אנשים והפעילה גמ"חים בהיקפים ובהשקעה משמעותית. כעת יצטרך הרשם לבדוק מדוע טוענים רבים מ"התורמים" כי לא תרמו דבר, מדוע שורבב שמם לרשימה והאם נפקדו ממנה שמות נוספים בסכומים גדולים יותר - ואם כן, האם הם קיבלו משהו בתמורה? 

שער 31.7.2015

דבר היו"ר

בפתח המסמך בעל עשרות העמודים נטען כי העמותה קיימה אסיפה כללית ב-7 במאי 2017, ממנה עולה כי היו"ר היא עליזה לפיד (אמה של דפנה ברוורמן), והיא כוללת בנוסף את רבקה זואן־סגפי, אלה איגלר־מאירמן (ראשת אגף האירועים בעירייה) ורות קליין (בכירה בלשכת ברוורמן).

בהמשך מובא תצהיר של לפיד מאותו היום, לפיו "איש בעמותה אינו מקבל שכר או קיבל שכר בעבר, וכל האנשים שהיו מעורבים בפעילותה עשו זאת בהתנדבות מלאה וללא תרומה כלשהי". בתצהיר נוסף היא מסבירה כי "העובדות המפורטות ידועות לי מידיעה אישית... העמותה לא מקיימת קשר כלשהו עם העירייה, שאינה משתתפת במימון פעילותה... העמותה אינה פועלת לקידום אינטרסים אישיים ופוליטיים של בעלי תפקיד בעירייה". 

ככל הנראה, שיפרה לפיד משמעותית את בקיאותה בענייני העמותה כיוון שכשנה וחצי קודם לכן, כשנשאלה על ידי ידיעות פתח־תקוה באשר להתנהלות העמותה ולהיעדר אישור מינהל תקין מרשם העמותות, היא השיבה: "היא לא שלי... אני צריכה לברר את זה... התפקיד שלי שם קטן מאוד... היא לא שלי, בטוח".

אישור לתצהיר לפיד, לפיו העמותה אינה מופיעה ברשימת מקבלי התמיכות של העירייה ולא זוכה לשום סיוע כספי ממנה, מקבל חיזוק מתצהיר נוסף מאת גזברית העירייה, חני גולדשטיין.  

שער 10.2.2017

עובדים עליהם?

במערכת הבחירות האחרונה רץ ברוורמן על הטיקט של "מיסטר קלין" והבטיח כי פעילותו תהיה שקופה לציבור. עם זאת, כשהגיע הדבר לעמותה בראשותו, לתורמים ולסכומים שהתקבלו, הוא העדיף למלא פיו מים. כשנשאל על כך על ידי ידיעות פתח־תקוה לפני כשנתיים, הוא השיב בחוסר רצון: "הכל נעשה כדין עם רואה חשבון והכל מדווח".

כאמור, הוא נמנע בעבר מלספק תשובה מפורטת באשר לתורמים או לסכומים, גם לא לרשם העמותות, אולם כעת נדמה כי לא נותרה לו ברירה. ואכן, התמונה העולה מדאיגה. סכום התרומות נע בין עשרות שקלים בודדים ל־15 אלף שקל, וברשימת השמות תמצאו עובדי עירייה, פעילים, מתנדבים, מקורבים, בעלי עסקים, גופים ציבוריים ועוד. רובם קשורים לעירייה ולעומד בראשה באופן כזה או אחר.

בכתב יד, לעתים בלתי קריא, תמצאו ברשימה עשרות עובדי עירייה, שנטען כי תרמו סכומים נמוכים יחסית, עד 100 שקל בדרך כלל. הצצה בשמות מעוררת תחושה לא נוחה, כיוון שנראה כי גורם כלשהו פנה אליהם ו"ביקש" לתרום לעמותה של הבוס, ולחלקם ודאי לא היה נוח להשיב בשלילה.

אלא שההפתעה הגדולה הגיעה כששוחחנו עם רבים מהם ונתקלנו בהכחשה גורפת מצידם. "לא היה דבר כזה", אומרת עובדת לשעבר בעירייה, ששמה מופיע ברשימה.

אז לא תרמת להם?

"בחיים לא, לא היה ולא נברא".

עובדת אחרת הוסיפה: "לא תרמתי להם כלום, לא מבינה מאיפה זה בא".

מתי שמעת לראשונה שאת ברשימת התורמים?

"מישהו פנה אליי השבוע ואמר לי".

כיצד הגבת?

"התפלאתי כי מעולם לא תרמתי להם, שום כלום".

עובד שלישי הסכים לומר: "בחיים לא שמעתי על העמותה הזאת. אני לא רשום בה ולא תרמתי לה דבר. לא יודע איך הגעתי לשם. כל הדבר הזה מוזר".

שער 8.1.2016

מה האינטרס?

לפיד וגולדשטיין הצהירו אמנם כי העמותה אינה מסתייעת בכספי העירייה, אולם עיון ברשימה מגלה כי בשלוש הזדמנויות תרמה על"ה זהב, עמותה למען הקשיש, שנתמכת ומתוקצבת הן על ידי משרד הרווחה והן על ידי הרשות המקומית, כ־5,300 שקל במצטבר. 

כשביקשנו לברר את הסוגיה, אמרה לנו בכירה במקום כי "מדובר בתרומות של קשישים כבודדים, שיש להם יותר כסף והם תרמו לפתח לתקווה כחלק מקמחא דפסחא עבור האוכלוסייה המבוגרת יוצאת אתיופיה. הקשישים אצלנו עשו מגבית ואנחנו העברנו את הכספים". כששאלנו האם אנחנו יכולים לקבל את רשימת התורמים, נאמר לנו כי "אין רשימות כאלה".

גורם מקצועי, המכיר את חוקי העמותות מקרוב, אומר כי "רשימת תרומות מגישים בדרך כלל על סכומים של 20 אלף שקל ומעלה, כשהכל מסודר עם טלפונים וכתובות. אולי מישהו ברשם ביקש להגיש את זה ככה, אני באמת לא יודע".

רבים מהמופיעים ברשימה מכחישים כי תרמו לעמותה.

"אם הרשם ביקש נתונים והוא נענה בשקרים, זו עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר. אני לא מבין את האינטרס של מרכיב הרשימה. אני יכול לשער רק שאולי מישהו תרם סכום גדול מאוד, והם החליטו לפזר אותו על פני הרבה תורמים. ייתכן שמדובר במישהו שהם לא רצו לרשום והעדיפו להסתיר את זהותו. יכול להיות שבעקבות הכתבות הקודמות רשם העמותות התחיל בדיקה מעמיקה וביקש את זה".

נתקלת בעבר בדבר כזה?

"לא. נתקלתי כבר בעמותות שלא רשמו תורמים, אבל ברשימת שמות של אנשים שטוענים כי לא תרמו - טרם".

תגובות

איציק ברוורמן: "העמותה פועלת מיום הקמתה בשקיפות מלאה ומדווחת על פעילותה לרשם העמותות, שאף אישר את נכונות הדיווחים על פי המסמכים והחומרים שהועברו אליו. התרומות כולן ניתנו כנגד קבלות ושימשו לרווחתם של נזקקים ופעילויות רווחה. לאורך השנים סייעה העמותה למאות רבות מקרב תושבי העיר.

"למותר לציין כי אף לא אחד מחברי העמותה מקבל שכר על פעילותו. ייתכן ויש אנשים שתרמו לפני שנים סכומי כסף בני עשרות שקלים ואינם זוכרים את שם העמותה לה הם תרמו, אלא רק את מטרת התרומה".

בתצהיר, שנשלח לידיעות פתח־תקוה מטעם הפעיל בקהילה האתיופית החבר בעמותת פלג, שמופיע במסמכי פתח לתקווה כמי שתרם לה אלפי שקלים, נטען: "במהלך מבצע צוק איתן אספה פלג עשרת אלפים שקל מכ־300 משפחות - כספים שנועדו למטרת רכישת ציוד ומתנות לחיילי צה"ל. כספי התרומה הועברו במלואם לעמותת פתח לתקווה במטרה לרכוש ציוד ומתנות לחיילי צה"ל, כאמור. עקב הימשכות איסוף התרומות מחברי הקהילה וסיום המבצע הוחלט בעצה משותפת כי הכסף יועבר להנצחת חללי צה"ל, ואכן הוקמה חורשת זכרון בתרומת עמותת פלג".

רשם העמותות: "העמותה נמצאת בהליכי פירוק על ידי צו בית משפט. מכתב בנושא סטטוס הפירוק נשלח לעמותה. מהלך טיפול בתלונה נגד עמותות הינו חסוי ואינו גלוי לציבור".