הערים הגדולות שופעות בדירות קטנות שלהן מטבחים קטנים. במידה שגם אתם – כמו רבים וטובים, מתגוררים בעיר מרכזית ובדירה קטנה עם מטבח קטן ומעוניינים לעצב אותו, חשוב שתתכננו אותו היטב, על מנת להשיג את המרב מן השטח הקיים.

מטבח קטן אל מול מטבח גדול

כאשר משווים בין עיצוב מטבחים גדולים ובין עיצוב מטבחים קטנים, נראה שיותר קשה לעצב מטבחים קטנים. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בצורך להכניס כמה שיותר אביזרי מטבח אל תוך חלל קטן מבלי שיראה עמוס וצפוף מדי.  בנוסף, יש להתחשב בכל סנטימטר ולוודא שהשטח אינו מבוזבז – זאת בניגוד למטבח גדול ומרווח מאוד, אותו ניתן לחלק כאוות נפשנו. הבשורות הטובות הן שבאמצעות השקעת מחשבה ותכנון מקדים ניתן בהחלט לעצב מטבח בעל שטח קטן באופן ייחודי ומרשים. אז איך עושים את זה?

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

עיצוב מטבח קטן - טיפים לעיצוב האלמנטים השונים במטבח

בעזרת הטיפים הבאים תוכלו לעצב מטבח קטן בצורה נכונה:

  1. תכנון מקדים – כפי שצוין, בכל מקרה שמעצבים מטבח חשוב לתכנן את העיצוב מראש, אך במקרה של מטבח קטן יש להשקיע עוד יותר מחשבה. בחירה ברהיט גדול מאוד למשל והצבתו במטבח קטן עלולה לחסום פתח או לגרום לאזור מסוים לא להיות מנוצל כהלכה. זוהי רק דוגמה אחת לטעות שיכולה להתבצע במטבח קטן, לכן שבו לתכנן את המטבח עוד לפני שרכשתם צלחת אחת.
  1. להתחיל בבסיס – מטבח קטן לא יכול להכיל יותר מדי מכשירים או שולחן גדול, לכן חשוב להתחיל מהדברים הבסיסיים ביותר, ביניהם: מקרר, מיקרוגל, כיריים ופתרונות אחסון. במידה שנמצא מקום מתאים לכולם (תוך כדי שמירה על מרחב תמרון במטבח), ניתן להוסיף אלמנטים נוספים.
  1. משטח עבודה – אחד האלמנטים היותר שימושיים במטבח הוא משטח העבודה. על משטח העבודה אנו מבשלים, אופים, מכינים כריכים לבית הספר, מכינים קפה ומבצעים עוד שפע פעולות מדי יום. כדי שיהיה ניתן לבצע את כל הפעולות על המשטח חשוב לבחור במשטח עמיד וחזק שמתאים לאזור המיועד מבחינת הגודל.
  1. מקומות אחסון פרקטיים – חשוב מאוד לבחור בפתרונות אחסון חכמים שיאפשרו ניצול מקסימלי של השטח ויסייעו בשמירה על סדר וארגון. ארונות פתוחים ומדפים פתוחים למשל יוכלו לחסוך את השטח שנחוץ לדלתות שנפתחות. אופציה אחרת תהיה לבחור בארונות עם דלתות הזזה.
  2. צבעים בהירים – רצוי מאוד לבחור בצבעים בהירים – המלצה זו חלה על הקירות, השיש, הארונות ואלמנטים אחרים. צבעים בהירים קולטים אור וגורמים לחלל להראות גדול ומרווח יותר מאשר צבעים כהים.
  3. תאורה – למרות שבהרבה מטבחים בוחרים באור לבן ובוהק, במטבח קטן רצוי דווקא לבחור תאורה חמה, שהופכת את החלל הקטן לחמים ונעים.

לסיכום, עיצוב מטבח קטן דורש תכנון רב, אך במידה שמשקיעים את הזמן וחושבים היטב על הפרטים, ניתן לקבל תוצאות מרשימות ביותר!